Irena ZUBRICKIENĖ
Lietuvoje tęsiasi birželio pabaigoje paskelbta kompleksinė policijos akcija "Aguona-2005". Pareigūnai ieško neteisėtai auginamų aguonų ir kanapių pasėlių, kad juos sunaikintų ir sužlugdytų narkomanų bei narkotikų prekeivių planus. Rengiami reidai į kaimų sodybas, vienkiemius, kolektyvinius sodus, kurie nutolę nuo judrių gatvių ir kelių. Policijos pareigūnams talkina Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Lietuvos šaulių sąjunga, policijos rėmėjai. Taigi aguonų ir kanapių augintojams - nerimo ir rizikos dienos.
Skainiojo žiedlapius
Rizikuodami aguonų augintojai ir neretai jiems užsakymus teikiantys kvaišalų prekeiviai griebiasi visokių gudrybių. Pavyzdžiui, kad žydėdami aguonų laukai nekristų praeiviams į akis, pasėlių plotai akylai prižiūrimi - tik pasirodę ryškiaspalviai žiedlapiai operatyviai nuskinami. Taip tvarkomus aguonų plotus sunku atpažinti net ir iš lėktuvų besižvalgantiems pareigūnams. Vis dėlto Būdviečių kaime (Kazlų Rūdos sav., Marijampolės apskr.) esančioje nuošalioje sodyboje gyvenanti Lina M. (36 m.) įkliuvo. Apie šios moters varganą triūsą beveik 70 kvadratinių metrų aguonų plote pareigūnams pranešė kvaišalų "pramonės" priešai. Užklupta Lina prisipažino, kad ketino užsidirbti. Esą jai aguonų sėklų atvežė nepažįstama moteris ir, jau nuėmus derlių, žadėjo "daug pinigų". Ta pati atvykėlė pelnu susigundžiusiai Linai patarė, kaip neįkliūti: Lina ne vieną dieną kasryt keldavosi auštant ir eidavo skabyti besiskleidžiančių žiedų. Gavusi pareigūnų nurodymą aguonų plotą sunaikinti, Lina net apsiverkė...
Slėpė už šiukšlių
Gudelių kaimo (Vilkaviškio r.) gyventojai Jonas B. (65 m.) ir Anelė B. (66 m.) aguonų bei kanapių lauką turėjo netoli savo sodybos, tačiau nuo svetimų ir nepageidaujamų akių slėpė jį už aukštaūgių saulėgrąžų ir... šiukšlių krūvos. Sutuoktinių sodyboje pareigūnai apsilankė irgi gavę informacijos. Pensininkai sutiko policininkus agresyviai nusiteikę - triukšmaudami ir grasindami pasiimti net kirvį.
Pareigūnai, supratę, kad priešiškai nusiteikę sutuoktiniai aguonų ir kanapių ploto nenaikins, šio darbo ėmėsi patys. Jie maždaug aštuoniuose kvadratiniuose metruose lauko prirovė penkis maišus kvaišalų žaliavos. Šiame darže kartu vešliai auga ir tabakas. Kadangi įstatymai nedraudžia auginti tabaką, pareigūnai šio augalo nelietė. Sakoma, kad džiovinto tabako lapai vėliau sumaišomi su džiovintomis kanapėmis gaminant kvaišalus.
Įkliuvo dukart
Liepos viduryje, kai "Aguona-2005" buvo tik įsibėgėjusi, pareigūnai aptiko aguonų plotą Kazlų Rūdos savivaldybei priklausančiame Timinčiškės kaime, prie kartu su motina gyvenančio Stasio Č. (55 m.) sodybos. Buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, o pažeidėjas įspėtas. Pareigūnai nupjovė visas aguonas ir nurodė šeimininkui jas sudeginti.
Praėjus kelioms savaitėms pareigūnus pasiekė žinia, kad jie tik padarę gerą darbą Stasiui Č. - patalkinę tvarkant būsimus kvaišalus (pačiam vyrui nereikėję pjauti!). Mat Stasys nupjautų aguonų nesunaikino - nutarė derlių sudžiovinti. Nusiskintas aguonų galvutes niekur nedirbantis kaimietis džiovino visai atvirai - paskleidęs ir daržinėje, ir po medžiu. Matyt, nesitikėjo, kad pareigūnai antrą kartą užklys į jo sodybą, kai esą jau "atsižymėjo". Atvykę policininkai rado apie 26 kilogramus žalių ir jau šiek tiek apdžiūvusių aguonų galvučių. Vyras tikino parduoti jų neketinęs - tiesiog ranka nekilusi naikinti per Kalėdas taip reikalingo daikto.
Kalėdinių pyragų su aguonomis garbintojui Stasiui dabar gresia baudžiamoji atsakomybė dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis neturint tikslo jas platinti. Už tai numatoma bauda, areštas arba net laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Pensininkė nežinojo...
Į Bartninkuose (Vilkaviškio r.) gyvenančios Eugenijos P. (62 m.) namus pareigūnai užsuko gavę informacijos, kad ji ir sūnus Alvydas (25 m.) prekiauja pilstuku. Svaigalų policininkai nerado, tačiau paėjėję už tvartelio iškart pamatė nemažą - keturių arų - augančių aguonų plotą. Aguonų galvutės buvo jau beveik išnokusios. Tarp jų buvo matyti burokėlių, runkelių ir kitų daržovių. Anot pareigūnų, tetrūko poros savaičių, kad aguonos būtų tinkamos kvaišalams gaminti.
Eugenija tikino pareigūnus niekada niekur neskaičiusi ir negirdėjusi, kad savo darže negalima auginti aguonų! Ji teigė aguonų į dirvą pribėrusi tik todėl, kad šiemet prastoje žemėje nesudygo daug daržovių.
- Sakiau, aguonos sudygs, tai bent eilės bus matyti, kai reikės vagas apvarinėti, - primityviai aiškino šeimininkė. - Kasmet jų šitaip augindavau, bet niekas nieko nesakė.
Moteris tikino net nežinojusi, kad aliejinėmis vadinamos aguonos esą tinka kvaišalams gaminti. Jos žiniomis, narkotikai gaminami iš "specialių" aguonų, kurios esą net nežydi. Eugenija sakė sudygusia žalia mase šėrusi savo gyvulius vietoje žolės, o aguonų grūdelius tikėjusis laikyti kepiniams pagardinti.
Moteriškė dar labiau nustebo, kai pareigūnai gudriai klustelėjo, kam ir kada būtų pardavusi aguonų derlių. Eugenija išpūtė akis: negi tokioje Dievo ausyje - Bartninkuose - gali būti narkomanų?!.
Pareigūnų teigimu, aguonų supirkėjų kaimiečiams ieškoti net nereikia - jie (pavyzdžiui, Vilkaviškio rajone - daugiausia čigonų tautybės asmenys) patys "pagal uoslę" susiranda aguonų augintojus arba būna iš anksto užsakę auginti kvaišalų žaliavą (net sėklos atvežę).
Eugenijos augintos aguonos buvo nurautos ir sudegintos. Moteriai gresia atsakomybė, greičiausiai patuštinsianti piniginę.
Ką reikia žinoti?
Marijampolės nuovados vyresniojo specialisto Reno Bradūno teigimu, piliečiai tikrai žino, tačiau tenka vis priminti, kad savo reikmėms šiek tiek aguonų augintis nedraudžiama, bet pasėlių plotas negali būti didesnis nei vienas kvadratinis metras arba darže gali augti ne daugiau kaip 100 augalų.
Auginantiesiems daugiau aguonų ar kanapių jau gresia nemalonumai. Administracinė nuobauda - tai įspėjimas arba bauda iki 300 litų. Už didelį kiekį auginamos kvaišalų žaliavos (daugiau nei 10 kilogramų) jau gresia baudžiamoji atsakomybė (tai aukščiau minėtos bausmės, kurių griežčiausia - laisvės atėmimas iki dvejų metų).
Kaip "Akistatai" sakė Vilkaviškio policininkai, per pastarąsias savaites suradę ir sunaikinę ne vieną auginamų aguonų plotą, nelegalūs augintojai rizikuoja ne tik pakliūti į teisėsaugininkų akiratį - jie netausoja ir savo sveikatos: visą laiką tikėjęsi pelno iš užauginto ir apdoroto aguonų derliaus, staiga "lieka ant ledo". Tokie priversti ilgai kankintis dėl nepasisekusio "verslo". Štai minėta Eugenija P., išnaikinus jos keturių arų aguonų plotą, patyrė kelių tūkstančių litų nuostolį. Mat stiklinė maltų aguonų lukštų, reikalingų kvaišalų gamybai, kainuoja nuo 8 iki 20 litų (priklauso nuo sezono).
Romo Čėplos nuotrauka:
- Pareigūnai patys rauna aguonas, nes užkluptiems kvaišalų augintojams ašaros byra
2005 08 05