• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2926 2716

Kaip įsteigti bendriją?

Nuolatinė laikraščio skaitytoja Aldona M. iš Kauno rašo, jog ne tik jai, bet ir kaimynams kyla klausimas, kaip tvarkyti bendrąją dalinę nuosavybę. Laiško autorės nuomone, asmeninio buto vertė priklauso ne tik nuo buto kokybės, bet ir nuo to, kokia yra laiptinė, rūsys, inžinerinė-techninė įranga ir taip toliau. Moteris mano, kad kiekvienas savininkas, kuris rūpinasi savo turtu, turi tvarkyti ir puoselėti bendrąją dalinę nuosavybę, todėl ji prašo paaiškinti, kaip galima valdyti daugiabučių namų savininkų bendrąją nuosavybę?

REKLAMA
REKLAMA

Savininkai bendrąją dalinę nuosavybę gali valdyti steigdami bendriją ar sudarydami jungtinės veiklos sutartį. Jeigu daugiabučio namo savininkai neįsteigia bendrijos ar nesudaro jungtinės veiklos sutarties, vienas iš bendraturčių gali kreiptis į savivaldybės merą su prašymu skirti administratorių arba į teismą pateikti ieškinį dėl bendrosios nuosavybės valdymo, naudojimo ir disponavimo tvarkos nustatymo. Pagal Civilinį kodeksą administratorių gali skirti ir savivaldybės meras savo iniciatyva.

REKLAMA

Populiariausias būdas valdyti bendrąją dalinę nuosavybę - tai steigti bendriją. Bendrijos steigimo iniciatoriai (gali būti ir vienas savininkas) parengia nutarimo steigti bendriją projektą ir bendrijos įstatų projektą. Tada iniciatoriai šaukia steigiamąjį susirinkimą, apie kurį prieš dvi savaites informuoja visus patalpų savininkus ir savivaldos vykdomąją instituciją. Steigiamajame susirinkime turi dalyvauti ne mažiau kaip pusė namo patalpų savininkų. Susirinkime išrenkamas steigiamojo susirinkimo pirmininkas, sekretorius, priimamas nutarimas steigti bendriją, patvirtinami bendrijos įstatai. Šiuo metu bendrijas registruoja savivaldybės. Registruojant bendriją reikia pateikti prašymą įregistruoti įstatus ir bendriją (jį pasirašo steigiamojo susirinkimo pirmininkas); steigiamojo susirinkimo protokolo, pasirašyto pirmininko, nuorašą; dalyvavusių steigiamajame susirinkime savininkų pasirašytą sąrašą bei bendrijos įstatus.

Savivaldybė per 30 dienų nuo dokumentų pateikimo privalo įregistruoti bendriją arba pranešti atsisakymo ją įregistruoti priežastis. Atsisakymas įregistruoti bendriją per 1 mėnesį gali būti apskųstas teismui. Įregistravus bendriją per 30 dienų šaukiamas susirinkimas, kuriame renkamas bendrijos pirmininkas ir valdyba. Sprendimus dėl bendrojo turto valdymo gali priimti bendrijos pirmininkas, valdyba ir bendrijos susirinkimas balsų dauguma. Tvarką, kaip priimami sprendimai, nustato bendrijos įstatai. Bendrija neatsako už jos narių prievoles. Kitokia atsakomybė numatyta, jeigu bendrąją dalinę nuosavybę nuspręsite valdyti sudarydami jungtinės veiklos sutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų