• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2837 2481

Vedybų sutartis

Violeta J. Iš Kauno rašo, jog ruošiasi ištekėti, tačiau prieš tapdama išrinktojo žmona norėtų plačiau sužinoti apie vedybų sutartį.

REKLAMA
REKLAMA

Įsigaliojus naujajam Civiliniam kodeksui, sutuoktinių turtiniai santykiai gali būti nustatomi ir vedybų sutartimi. Vedybų sutartis yra sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo arba gyvenant atskirai. Vedybų sutartis gali būti ikivedybinė (sudaryta iki santuokos įregistravimo) ir povedybinė (po santuokos įregistravimo). Pažymėtina, kad nepilnamečiams vedybų sutartį leidžiama sudaryti tik po santuokos įregistravimo. Ikivedybinė sutartis įsigalioja nuo santuokos įregistravimo, o povedybinė - nuo jos sudarymo, jeigu pačioje sutartyje nenurodyta kitaip. Vedybų sutartis sudaroma notarine forma ir turi būti įregistruota vedybų sutarčių registre. Tokioje sutartyje sutuoktiniai gali nurodyti, kad turtas, įgytas ir iki santuokos, ir gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė; turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas iki santuokos ir esantis jų asmeninė nuosavybė, po santuokos įregistravimo tampa jų bendrąja jungtine nuosavybe; turtas, įgytas susituokus, yra sutuoktinių bendroji dalinė nuosavybė.

REKLAMA

Vedybų sutartimi sutuoktiniai gali nustatyti tiek esamo, tiek būsimo turto režimą, taip pat vienas kitam savo teises ir pareigas, susijusias su turto tvarkymu, tarpusavio išlaikymu, dalyvavimu tenkinant šeimos reikmes, darant išlaidas, taip pat turto padalijimo būdą ir tvarką, jeigu santuoka nutraukiama, bei kitus klausimus, susijusius su sutuoktinių turtiniais santykiais. Sudarytos vedybų sutarties sąlygos negalioja šiais atvejais: jeigu jos prieštarauja įstatymų normoms, gerai moralei arba viešajai tvarkai; keičia turto, kuris yra vieno sutuoktinio asmeninė arba jų bendroji dalinė nuosavybė, teisinį režimą (jeigu sutuoktiniai yra pasirinkę bendrosios jungtinės nuosavybės režimą); pažeidžia jų bendrosios jungtinės nuosavybės lygių dalių principą; riboja sutuoktinių teisnumą ir veiksnumą; reglamentuoja sutuoktinių neturtinius santykius; nustato arba keičia sutuoktinių asmenines teises ir pareigas jų vaikų atžvilgiu; riboja arba atima iš sutuoktinio teisę į išlaikymą, galimybę kreiptis į teismą, keičia turto paveldėjimo tvarką arba sąlygas.

Vedybų sutartis baigiasi nutraukus santuoką arba sutuoktiniams pradėjus gyventi atskirai. Vedybų sutartis gali būti pripažinta negaliojančia nustatytais pagrindais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų