• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2776 5101

Doleris net ir Amerikoje... nebe doleris

Sovietmečiu buvome įtikėję, jog gyvenimas - stabili būsena. Stabiliai viena ir "neklystanti" komunistų partija, stabili darbo vieta, kurią išsaugoti sugebėdavo net beviltiški alkoholikai, stabili kukli alga, stabilus butų, automobilių bei dalių jiems trūkumas.

REKLAMA
REKLAMA

Maždaug prieš 15 metų sovietinė ekonomika pradėjo griūti, susvyravo ilgus dešimtmečius buvęs stabilus rublis. Tuomet žinojo net paaugliai: nori išsaugoti santaupas - pirk nekilnojamąjį turtą, aukso gaminius arba iš spekulianto dolerių. "Doleris ir Afrikoje doleris" - garsus sovietmečiu gimęs posakis.

REKLAMA

Deja, gyvenimas parodė, jog pasaulyje nieko nėra amžino, stabilaus.

Ilgiausiai stabilumą išlaikė JAV doleris, iki pat pernai metų ir Afrikoje, ir Lietuvoje buvęs doleriu. O šiandien doleris - pinigas, ant kurio pyksta, dėl kurio verkia beveik visa Lietuva. Ką ten Lietuva - pusė pasaulio.

REKLAMA
REKLAMA

Po skandalingosios bankų griūties praradę santaupas tautiečiai prarado ir pasitikėjimą Lietuvos litu, naujus indėlius žmonės ėmė kaupti doleriais. Butai, automobiliai, paskolos, visi stambesni atsiskaitymai, nors Vyriausybė ir draudė, Ekonominė policija baudė, vyko JAV doleriais. Lito kursas "4:1" mėnesių mėnesiais stovėjo lyg įkaltas. Katino dienos doleriui Lietuvoje baigėsi po to, kai mūsų litas "susituokė" su artimesniu kaimynu euru. Pirmasis sujudimas kilo doleriui atpigus 20 centų. Neskubėjome keisti dolerių, nes tikėjome, jog tai laikina, doleris atsigaus. Kai doleris nuvertėjo iki pusketvirto lito, su "žaliuoju amerikonu" vėl atsisveikino tik nedaugelis, nes visi tikėjome, kad gal tai jau dugnas, kad dabar doleris jau tikrai pabrangs. Doleriui smukus dar labiau, daugumai žmonių tapo psichologiškai pernelyg sunku keisti taip smarkiai nuvertėjusias santaupas į kitą valiutą. Statistika skelbia, jog šių metų pradžioje trečdalis (kai kuriuose bankuose net 50 proc.) gyventojų indėlių vis dar telaikomi doleriais, tik penktadalis - litais, 10 procentų - eurais. Akivaizdu, jog dolerinių indėlių savininkai tebegyvena rožine viltimi kažko sulaukti, nors ekonomistai kasdien trimitavo ir trimituoja apie prastą JAV ekonomikos būklę. Ir štai sulaukėme. Naujausias antirekordas - už vieną JAV dolerį nebeduoda nė trijų litų! Dėl dolerio jau kilęs rimtas sujudimas visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bene labiausiai dolerį pakirto machinacijos didžiosiose JAV korporacijose bei kelių jų bankrotas. Po skandalų JAV korporacijose pasaulio milijardieriai nebenori investuoti JAV, po ko dolerio vertė ėmė sparčiai tirpti. Stabilus ilgai trunkantis nacionalinės JAV valiutos smukimas rodo tikrai nepavydėtiną padėtį JAV ekonomikoje - JAV vyriausybė nebeužkaišioja biudžeto skylių kitaip, kaip į apyvartą paleisdama beverčius, niekuo nepadengtus dolerius. Viena bėda - ne bėda. Ženkli (jei ne didesnė) visų grynųjų dolerių masė nusėdusi ne JAV, o milijardų žmonių, gyvenančių Rusijoje, Rytų Europos, Azijos bei Afrikos šalyse, piniginėse. Visi šie dolerių turėtojai pradėjo atsikratyti nuvertėjančiais "žaliukais", kas taip pat yra milžiniškas spaudimas ir smūgis JAV finansams.

REKLAMA

"Geriau nebeišvedžiokite, o patarkite, ką gi daryti su santaupomis", - sakys ne vienas vis dar dolerių turintis skaitytojas.

Laikas suprasti, jog baigėsi socializmas, kai už mus mąstė viena partija. Kapitalizme daug partijų ir visos žiūri ne liaudies, o savo interesų. Ar pamenate, kaip prieš įvedant eurą Vokietijos markė, kuri vėliau virto didžiausia ES eurų mase, buvo kritusi nuo 2,9 iki 1,8 lito, tai yra nuvertėjo apie 1,6 karto? 1,6 karto kritęs doleris kainuotų... 2,50 lito! Sakote, negali būti? O kas tikėjo, kad gali bankrutuoti visa šalis, kol nebankrutavo Argentina? Deja, viskas įmanoma.

Parduotuvėse galima rasti suvenyrą - spyruoklėmis sujungtus kelis rutuliukus. Pajudinus vieną, ima judėti visi kiti, vienas kitą tampydami. Iki nusistovi sistema, ilgai svyruoja. Pasaulio šalių ekonomika persipynusi lyg tie rutuliukai ir šiuo metu ji labai stipriai išjudinta. Krisdamas JAV doleris paskui save tempia tampriai pririštą Japonijos jeną bei nuo pastarosios priklausomą visos Azijos ekonomiką, ES šalių ekonomika taip pat siunčia bloga lemiančius ženklus. Karas Irake, sujauktas islamo šalių geopolitinis stabilumas bei pasaulinis terorizmo tinklas - dar trys bendroje sistemoje judantys "rutuliukai", sujaukę pasaulio turizmo bei keleivinių skrydžių industriją. Kada pasaulio ekonomikos sistema nusistovės, iki kokios ribos nuvertės JAV doleris, kiek ir kada "žaliasis" bepakils - nežino niekas. Tikėtina, jog šiandien doleris "pavargęs" ilgam. Kiekvienam iš mūsų būtina pačiam išmokti mąstyti, analizuoti ir skaičiuoti. Šiandien tingėti mąstyti - prabanga, kurią sau gali leisti tik 30 procentų Lietuvos gyventojų, neturinčių jokių santaupų...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų