• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus savivaldybė užsimojo griežčiau saugoti unikalų sostinės rajoną: nauju paveldo aktu išplėtė saugomas teritorijos ribas Šnipiškėse. O nekilnojamojo turto vystytojai tokį sprendimą kritikuoja ir netgi grasina teismais, mat jų įsigytas turtas po pakeitimų, kaip jie patys sako, neteko vertės – nebegali statyti daugiabučių prestižinėje vietoje.

Vilniaus savivaldybė užsimojo griežčiau saugoti unikalų sostinės rajoną: nauju paveldo aktu išplėtė saugomas teritorijos ribas Šnipiškėse. O nekilnojamojo turto vystytojai tokį sprendimą kritikuoja ir netgi grasina teismais, mat jų įsigytas turtas po pakeitimų, kaip jie patys sako, neteko vertės – nebegali statyti daugiabučių prestižinėje vietoje.

REKLAMA

Gyventojai dalijasi į dvi stovyklas – vieni tvirtina, kad laikas atsinaujinti, o kiti prašo saugoti unikalų miesto paveldą.

Daugiau – reportaže.

Architektas Miroslavas Šnipiškėse gyvena nuo vaikystės. Prieš šešerius metus ten įsigijo nuosavą namo dalį. Atsižvelgdamas į paveldosauginius reikalavimus, Miroslavas pats savo lėšomis tvarkėsi savo namo dalį ir sako –  kiekvienas turi įvertinti ir saugoti kultūriškai svarbias pastato detales.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia vertingas savybes išsaugoti, tai, pavyzdžiui, kaip šitam name langinės, papuošimai, apvadai, vėjalentės. Tai yra vertingos tokios savybės“, – pasakoja Šnipiškių gyventojas Miroslavas Bielinis.

REKLAMA

Visgi pastatas atnaujintas ne visiškai ir jo fasadas padalintas į dvi dalis: kaimynams priklausanti dalis kitos spalvos ir nerenovuota, mat jie neskuba.

Nors projektą ir sutikimą jie pasirašė, kad reikia rekonstrukciją atlikti, bet kaip matote, savo dalies jie neskuba tvarkytis“, – sako M. Bielinis.

Šnipiškės – kultūrinis paveldas

Dalį Šnipiškių jau nuo seno saugo sostinės Kultūros paveldo departamentas, kuris lapkričio viduryje atnaujino teritorijos ribas ir pavadino „Medinės Šnipiškės“. Šnipiškėse gyvenantis Miroslavas pritaria, kad paveldą saugoti reikia.

REKLAMA
REKLAMA

Tai priverčia susimąstyti, prieš griaunant, prieš projektuojant. Bet tai nereiškia, kad kiekvieną sandėliuką, lauko tualetą kažkas saugos“, – aiškina M. Bielinis.

Diskusijos dėl medinių namelių sostinės centre netyla jau daugelį metų. Iš paukščio skrydžio matyti, kad kai kurie namai yra atnaujinti, sutvarkytos kelios gatvės.

Tiesa, yra nemažai kritinės būklės pastatų – įgriuvusiais stogais, išpuvusiomis sienomis, kai kur sklypai atrodo kaip lūšnynai su nemalonų kvapą skleidžiančiomis atliekų krūvomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų nuomonės apie šio kvartalo likimą – išsiskiria:

Būtų gerai, kad visi norėtų nugriauti ir naujai viską pastatyti. Jau nebereikia tokio vaizdo miesto centre.“

Medinės Šnipiškės! Būtinai išsaugoti, kodėl gi ne. Tegul lieka istorija!“

Čia reikėtų kiekvieno individualiai klaust, šiaip jau. Nes čia įvairios nuomonės, taip, kad vieni norėtų griaut, kiti statyt.“

REKLAMA

Lūženos miesto centre – absurdas

Vystytojai savivaldybės sprendimą išplėsti saugomas teritorijas kritikuoja, vadina absurdišku. Sako, kad tokiu būdu visai neatsižvelgiama nei į gyventojų, nei į verslininkų poreikius.

Lūkesčiai buvo tokie, kurie buvo aprašyti bendrajame plane, kuriame mes susitarėm prieš trejus metus, kad saugome centrą, o va šitoje vietoje nuo Kalvarijų gatvės ir Veprių, Kintų gatvėse, mes galim statyti 4 – 5 aukštų pastatus“, – tikina LNTPA valdybos pirmininkas Vytas Zabilius.

REKLAMA

Vystytojai skundžiasi, kad dėl išplėstos saugomos Šnipiškių teritorijos griūva jų planai: žemėse, kurios jiems priklauso, ir kuriose jau buvo suplanuoti statybų projektai, staiga tapo nebegalima prestižinėje vietoje statyti daugiabučių, kur kvadratinio metro kaina prasideda nuo 4000 eurų. Savivaldybei pakeitus tvarką, teliko leidimas mediniams dviaukščiams pastatams. O apie pokyčius, kaip sako vystytojas, niekas neįspėjo iš anksto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negavom jokios informacijos, tik sužinojom jau iš kitų šaltinių, iš kaimynų, netgi, tiesą pasakius, taip jau post faktum, kai net negalėjome pateikti savo pretenzijų, kad mes visi tapome paminklais“, – aiškina V. Zabilius.

Verslininkai piktinasi, kad statybų ir plėtros galimybes sumažinę pakeitimai yra keisti ir neįmanomi, įsigytas turtas po pakeitimų iš esmės neteko vertės. Mediniams namams – gerokai griežtesni priešgaisriniai reikalavimai, privalomi atstumai tarp pastatų – didesni.

REKLAMA

Savivaldybė argumentuoja, kad niekas iš esmės nepasikeitė, tik padidinta saugoma teritorija. O Šnipiškės vietiniu urbanistikos paminklu pripažintos dar 1944 metais.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo aktu nustatyta, kas yra vertinga šioje vietovėje. Tai nėra teritorijų planavimo dokumentas, jis nereglamentuoja statybos, naujos statybos“, – teigia savivaldybės atstovė Jolita Noreikienė.

Vystytojai sako, kad savivaldybė sutiko tęsti diskusiją ir ieškoti kompromiso. Žada kitų metų pradžioje susėsti prie bendro stalo aptarti pokyčius ir priimti galutinį sprendimą.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio viršuje.

Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Kopenhagoje ir Osle – sumaištis: dangumi skriejo neatpažinti dronai
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Jūrų plėšrunių ataka: per savaitę net 3 išpuoliai
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Skandalas po R. Javtoko žodžių: svarstys krepšinio asociacija ir Lygių galimybių kontrolierė
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Palangos verslininkai skaičiuoja nuostolius: blogiausia vasara per 21 metus
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Viešasis baseinas pirmą kartą atverė duris keturkojams: „Tiesiog pasidavėme“
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Ekspertai įvardijo spanguolių naudą: štai taip vartojamos jos naudingiausios
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Šokas kultūros bendruomenėje – prezidentas kandidatą gina: „Turėtume žiūrėti pagarbiau“
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Oro erdvių provokacijos Estijoje: „Situacija labai pavojinga“
Rugsėjo 23 d. TV3 Žinios. Ruginienė pripažįsta – teks didinti mokėsčius: brangs štai šios prekės
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Kaltinamieji dėl prieš 4 metus vykusią riaušių bylą – apie savo likimą: štai kuriam laikui sės į kalėjimą
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Kai verslas svarbiau už gyvybes: kailinių žvėrelių fermų savininkai reikalauja šimteriopai didesnių kompensacijų
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Maitinimo įstaigos skelbia didelį daržovių stygių: bulvių neužtenka net sriubai
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Į kultūros ministrus galimai siūlomas šis kandidatas: „Partija neturėjo kažkokio stipraus kultūros specialisto“
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Izraelio Vyriausybė niršta: už šį 1 dalyką žydai niekada neatleis
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Kartą kandidatavęs – amžinai sąrašuose? Seime keliamas duomenų šalinimo klausimas
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Eilės pas gydytojus tapo nepakenčiamomis: bėdą spręsti padeda ir Lietuvos mokslininkai
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su atsargos pulkininku Gintaru Ažubaliu
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Perspėja apie gąsdinančią ŽIV infekcijos statistiką: „Mes ateiname į tą lygį, kas jau kitose šalyse buvo žinoma“
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Prekybos centruose skaiga atsirado brokuotas sviestas: „Tarsi katino lyžtelėjimas“
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Ypatinga medžiotojų šventė Vilniuje: surengė žvėrienos puotą
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Minint Čiurlionio 150-metį, sveikinimai iš tarptautinės kosminės stoties: taip jį pasveikino „Nasa“ astronautas
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Apie Charlie Kirką prabilo pats Trumpas: „Aš nekenčiu savo priešininkų“
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Populiariausia alaus šventė pasaulyje – „Oktoberfest“: prireiks tik poros tablečių nuo galvos skausmo
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Ekspertai perspėja – jaunuolių nedarbo lygis Lietuvoje grėsmingai šoktelėjo
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Štai kaip elgtis išgirdus ar pamačius droną: daugelis to nežino
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Šeduvoje duris atvėrė muziejus „Dingęs štetlas“, skirtas tragiškai žydų istorijai Lietuvoje atminti
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Naujiena savitarnos kasose: ne žmogus, o dirbtinis intelektas nustatys, ar esate vyresnis nei 20-ies
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Suskaičiavo, kiek kainuoja būti studentu: kai gyvena su tėvais, apie tai galvoja mažiausiai
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Reta liga ir dvi operacijos: neeilinė klaipėdiečių naujagimės istorija
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Klaipėdoje išskirtinės lenktynės – kas greičiau įveiks miestą per rytines automobilių spūstis
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Šis išradimas išgelbės bites nuo išnykimo: „Tai yra kertinis akmuo“
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Daugiau nei pusė Lietuvos šešiamečių jau turi ėduonies pažeistus dantis
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Kaip pasiruošti dronų atakai: ekspertas įvardijo svarbiausius elementus
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Tam ryžtųsi ne visi: Panevėžyje – už širdies griebianti akcija
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Politines
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Medikai nerimauja dėl vaikų: raudonuosius serbentus primenančios uogos vėl kelia grėsmę
Rugsėjo 22 d. TV3 Žinios. Miškus drebina galingi elnių balsai ir jų kovos garsai – vyksta pats rujos įkarštis
Rugsėjo 21 d. TV3 Žinios.Rusija pažeidė Baltijos šalies oro erdvę – pakelti naikintuvai: „Mums visiškai nepriimtina“
Rugsėjo 21 d. TV3 Žinios. Nyderlanduose – riaušės: areštuota apie 30 smurtautojų
Rugsėjo 20 d. Per reidą Vilniuje sustabdytas Markas Žukauskas
Rugsėjo 20 d. TV3 Žinios. JAV – protestai: Donaldo Trumpo administracija vykdo cenzūrą
Rugsėjo 20 d. TV3 Žinios. Naktį policijos sustabdytas komikas Markas Žukauskas atsiprašo viešai: esu kaltas, dėkoju pareigūnams
Rugsėjo 20 d. TV3 Žinios. Aiškėja daugiau apie mirtiną avariją Vilniaus pakraštyje: vairuotojui sutriko sveikata
Rugsėjo 20 d. Pamačiusi šį pasirodymą Ščiogolevaitė atviravo: padarėte tai, ko man niekada nepavyko
Rugsėjo 20 d. TV3 Žinios. Linkevičius apie įvykius Estijoje: jei nieko nedarai, tai skatini tęsti
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. Seime – Kasčiūno flirtas su Ruginiene: štai kur siūlė nueiti
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. Čekučių bylos akiratyje Sabutis ir Martinaitis – nesipriešina ir atsisako teisinės neliečiamybės
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. Seime – neskelbtas valdančiosios koalicijos susitikimas: štai kokį galutinį pasiūlymą pateikė Žemaitaičiui
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. Šiame Lietuvos kampelyje duris atveria įspūdingas muziejus: projektavo 10 metų
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su komunikacijos ekspertu Liutauru Ulevičium
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. Garsioji Ruginienės rankinė – padirbinys?
Rugsėjo 19 d. TV3 Žinios. Kaune sprogus baterijai užsidegė žaislinė mašinėlė ir susižalojo 10-metis
Rugsėjo 18 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su socialdemokratu Vyteniu Andriukaičiu
Rugsėjo 18 d. TV3 Žinios. Lietuvoje planuojami teroristiniai aktai atskleidė nemalonią realybę: tapome šnipų sostine?
Rugsėjo 18 d. TV3 Žinios. Nausėda siūlo didinti pensijas: atskleidė, kiek jos augtų kiekvienam
Rugsėjo 18 d. TV3 Žinios. Socialdemokratai po susitikimo su Nausėda dėl Vyriausybės: „Davėm tylos įžadus“
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Skandalingasis Donatas Mohamad Ali išgirdo teismo verdiktą: kaltinamas smurtu prieš nėščią sugyventinę
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su ekonomistu Romu Lazutka
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. „Zapad“ pratybosė apsilankė Kremliaus diktatorius Vladimiras Putinas
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Ekonomistas Mauricas kritiškai žiūri į antros pensijų pakopos pinigų dalybas: žada ekonomines pagirias
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Įspėja apie vaikus prie mokyklų kalbinančius vyrus: siūlo saldainių ir „Labubu“
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Radusiems šį katiną žada 1000 eurų: štai kur Vilniuje jis pamatytas paskutinį kartą
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Charlie Kirko žudikui siūlo mirties bausmę
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Masažinis krėslas Seime už 2 tūkst. eurų – prabanga ar rūpestis darbuotojais?
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. „Vaikų žaidimas smėlio dėžėje“: likus vos porai dienų, ministrų kabinetas dar vis tuščias
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Kaip į vandenį pradingusi: D. Šakalienė slepasi nuo atsakomybės dėl dronų?
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Gyventojus šokiruoja sveikatos sistema: eilės milžiniškos, tenka laukti net 8 mėnesius
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Klaipėdos žurnalistas į teismą padavė merą ir savivaldybės biurokratus: nesugebėjo atsakyti į jo klausimus
Rugsėjo 17 d. TV3 Žinios. Tiltagalių kaimo gyventojai stebina antram gyvenimui prikeltais baldais: „Bandai pagauti Čiurlionio dvasią“
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. ES atideda 19-tą sankcijų paketą Rusijai – dėl Vašingtono spaudimo skelbti 100 procentų tarifus Kinijai ir Indijai
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. JT skelbia: Izraelis Gazos Ruože vykdo genocidą
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Brangs ne tik obuoliai – nepastovios oro sąlygos ūkininkams atnešė nuostolius
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Ši valstybė nutraukė ryšius su JAV: viskas – dėl narkotikų
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Šiltėjantys Lukašenkos ir Trumpo santykiai kelia nerimą Lietuvai: „Baltuosius rūmus perims Batka ir tada mums – batka“
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Matijošaitis susikirto su Kauno gyventojais: su mumis yra susidorojama
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Skvernelis sureagavo į Žemaitaičio pateiktą kandidatų į ministrus sąrašą: užtruksime iki Vėlykų
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su komunikacijos specialistu Linu Kontrimu
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Klaipėdoje skraidė kompiuterių klavietūros: iš dalies liko tik luženos
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Kauno mariose sugavo šamą gigantą: tikra kiekvieno žvejo svajonė
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Lietuvoje išrinko patį skaniausią ir gražiausią kaimišką sūrį
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Dar vienas Gajauskaitės šou – išvaryta iš teismo salės kaltino Kasčiūną kurstymu žudyti
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Šiauliai ėmėsi sovietų karių perlaidojimo: aiškėja, kokia suma skirta vieno kapo sutvarkymui
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Trumpo pamokslai Europai: jūs tik kalbate, bet nieko nedarote
Rugsėjo 16 d. TV3 Žinios. Policijos pareigūnų pasipiktinimo sulaukęs plakatas – Ukrainą palaikęs klaipedietis prilygintas vatnikui
Rugsėjo 15 d. TV3 Žinios. Prezidentas atmetė „Nemuno aušros“ ministrų kandidatūras: „Aš jau nebespėju sekti jo šantažo serijų“
Rugsėjo 15 d. TV3 Žinios. Įtariama, kad Šakalienė galėjo nuslėpti dronų įskridimą į Lietuvą – Skvernelis: „Kariuomenei liepta tylėti“
Rugsėjo 15 d. TV3 Žinios. Pamatykite: Lenkijos rytuose įsibėgėja NATO operacija „Rytų sargyba“
Rugsėjo 15 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su buvusiu užsienio reikalų ministru Audroniumi Ažubaliu
Rugsėjo 15 d. TV3 Žinios. Lietuviai vis daugiau investuoja užsienyje: štai kiek išleidžia
Rugsėjo 15 d. TV3 Žinios. Pedofilo etiketė šiam kardinolui netrukdo 3 gyvenvietėse turėti gatves, pavadintas jo garbei: „Jis pakišo ranką po antklode“
Rugsėjo 14 d. TV3 Žinios. Įtaria, kad dažni gaisrai sąvartynuose kyla dėl elektroninių cigarečių: politikai siūlo, kaip problemą išspręsti
Rugsėjo 14 d. TV3 Žinios. Reido metu nuo pareigūnų spruko neblaivus 20-metis: nusižengia ne pirmą kartą
Rugsėjo 14 d. TV3 Žinios. Bilietų kainos pakilo, tačiau geresnio viešojo transporto vilniečiai dar turės palaukti: „Mėginome susitarti gražiuoju“
Rugsėjo 14 d. TV3 Žinios. Trišalei tarybai nepavyko susitarti dėl minimalaus atlyginimo: „Mūsų balsas į dangų neina“
Rugsėjo 13 d. TV3 Žinios. Po rusiškų dronų atakos, NATO ėmėsi naujos atgrasymo misijos „Eastern Sentry“: štai kaip mus apsaugos
Rugsėjo 13 d. TV3 Žinios. Valdantieji grasina didesniais mokesčiais ir bankams: „Žaidžiame su ugnimi“
Rugsėjo 12 d. TV3 Žinios. Nauji Žemaitaičio sumanymai: patentuoti du prekės ženklai – „Nemuno dešra“ ir „Nemuno duona“
Rugsėjo 12 d. TV3 Žinios. Šią paslaugą sukčiai atliko nemokamai, o po to pareikalavo 9000 eurų: „Pasigavo ir bandė numesti nuo kelio“
Rugsėjo 12 d. TV3 Žinios. Štai kokį būdą siūlo pensijoms didinti: įspėjo, kodėl galėtų pasikartoti 2009 metų scenarijus
Rugsėjo 12 d. TV3 Žinios. Lenkija neslepia nepasitenkinimo Trumpo reakcija į Rusijos dronų provokaciją: liepia jam daryti štai ką
REKLAMA
gamtinius reikalus atlieka medinėse lauko būdelėse ir tai pasirodo paveldas :)
Padarė iš lūšnyno kultūros paveldą. Apgailėtina. Atrodo Vilniuje nei senamiesčio nėra, nei daugiau nieko verto saugoti, tik kažkokios favelos. Tai ir lauko tualetus skelbkit urbanistikos paminklu, ką jau čia, juk reikia pateisinti komisijų pilstančių iš tuščio į kiaurą egzistavimą.
žmonės gyveno sau laimingai,kol kažkokie idiotai prisistatė stiklinių butaforijų ir dabar lenda į svetimą teritoriją
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų