Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Tam, kuris pasivadino "Nesutinku".
1. Jūsų sutikimas ar nesutikimas tiesos ir istorijos nekeičia. Faktas yra tai, kad 1588-aisiais priimtas III-iasis "Lietuvos statutas" uždraudė svetimšaliams (įskaitant ir Karūnos piliečius) įsigyti LDK teritorijoje esančius dvarus ir gauti valstybės tarnybas. Ši - šviesios atminties LDK kanclerio Leono Sapiegos iniciatyva - įrašyta statuto nuostata galiojo iki pat AT Respublikos žlugimo, t.y. 1795-ųjų metų. Taigi lenkai dvarus galėdavo įsigyti tik vieninteliu būdu - vedybomis. Tuo būdu (vedybomis), beje, ir LDK didžiūnai įsigydavo dvarų Lenkijoje. Tačiau, kaip suprantate, tai nebuvo masinis reiškinys.
2. Jūsų teiginys, kad šiandien Lietuvoje LR įstatymai turi viršenybę prieš ES direktyvas, yra iš esmės klaidingas. Lietuva de facto yra paversta ES provincija. Na tokia savotiška "suverenia respublika"... SSSR (oi... - atsiprašau) - ES sudėtyje.
3. ES vienijantis kultūrinis pagrindas yra ne krikščionybė, o vartojimo kultas, atmiežtas gera doze ksenofilijos, feminizmo, reliatyvizmo ir iškreiptai suprastos tolerancijos.
Pradėjęs skaityti nusidyvijau - kas čia per "esė" toks savotiškas, bet kai pamačiau, kad čia mokinukų rašinėlis, nusišypsojau..:)

Kaip mokinukui - visai neblogai. Pora pastabų:

"2.Demokratinis valdymo modelis (ES piliečiai tiesiogiai renka savo atstovus į Europos Parlamentą);"

- mažas niuansas - visai neesminės to EP galios ir kompetencija, kurios daro šį teiginį apie "demokratinį ES valdymo modelį" truputį perdėtu..:)

"Lietuva negali būti tikra, ar gautų ES šalių paramą iškilus karinei grėsmei."

- tam yra NATO mechanizmai, veikiantys nepriklausomai nuo narystės ES, todėl šis pastebėjimas - nei į tvorą, nei į mietą.

"Lietuva turi būti šalis-diplomatė, kuri diplomatiniais svertais užsitikrintų didžiųjų šalių paramą vykdant savo politiką rytuose ir taip išsaugotų savo autonomiją (reikalaujant kompensacijos už trėmimus, ar vykdant kultūrinę ir ekonominę ekspansiją į buvusias LDK valstybes),.."

- viskas būtų nieko, jei ne tų kvailysčių apie "kompensacijas" ir "kultūrinę ir ekonominę ekspansiją" paminėjimas...:)

Visgi ir mokinukui derėtu mokėti atskirti propagandinę retoriką ir tuščius lozungus nuo realios politikos, paremtos realiomis mūsų šalies galiomis ir gebėjimais.

Na, ir labiausiai privertė šypsotis šis kategoriškas sakinukas:

"Straipsnyje įrodžiau, kad..." :)

Atsakymas G.P.

Ištrauka iš mano esė:
"Pirmiausia noriu išsklaidyti kai kuriuos neaiškumus – šiame straipsnyje nėra ketinama lyginti Bendriją su ATR absoliučiai, t.y. kad ES politiniai, socialiniai, ekonominiai parametrai turi atitikti ATR parametrus"

Kartu noriu pabrėžti, kad pagal Olimpiados taisykles esė buvo apribota iki 800 žodžių, limito negalima buvo viršyti, tad net labai norint neįmanoma parašyti rimtos analizės su tokia siaura žodžių norma:)

Bet ačiū už kritiką bet kokiu atveju.
1. Lenkijos didikai turėjo teisę įsigyti dvarų LDK, o LDK bajorai Lenkijoje.
2. Kaip Karūnos įstatymai išties neturėjo teisinės galios LDK, nes LDK statutai buvo viršesni, bet ir dabar Lietuvos įstatymai yra viršesni ES įstatytams, o kaip ir Lenkija ir LDK vėliau sukūrė bendrą Konstituciją taip ir dabar yra siekiama to paties tikslo.
3. ATR vienijantis kultūrinis pagrindas buvo Romos katalikų tikėjimas. Tas tiesa, bet ir ES vienijantis kultūrinis pagrindas yra krikščionybė.
Sveikintina iniciatyva lyginti AT Respubliką ir ES. Tačiau viskas paviršutiniška ir pritempta. Autorius išima iš konteksto tik tuos lyginamų objektų bruozus, kurie jam tinkami, siekiant pritempti visą šią analizę prie jam reikiamo "kurpalio"...
Na kad ir nepaminėti tokie trys esminiai dalykai, kurie demetraliai skiria AT Respubliką ir ES. O būtent:
1. Karūnos (Lenkijos) piliečiai neturėjo teisės įsigyti dvarų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Kitaip sakant, nebuvo "vieningos ekonominės erdvės".
2. Lietuvoje galiojo tik "Lietuvos statutas", o Karūnos įstatymai neturėjo galios.
3. Vienijantis integruojantis bruožas AT Respublikoje (šių dienų žodžiais tariant - ideologija) buvo katalikų tikėjimas.
Taigi patarčiau autoriui neslysti paviršiumi, nes tuomet ir visos prognozės bei "analizės" yra nieko vertos.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų