REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus pandemijai smulkusis verslas skolinosi daugiau – 2020 m. II pusmetį vidutinė paskolos suma, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 75 proc. – iki 13,3 tūkst. eurų, rodo alternatyvaus finansuotojo „Noviti finance“ duomenys.

Prasidėjus pandemijai smulkusis verslas skolinosi daugiau – 2020 m. II pusmetį vidutinė paskolos suma, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 75 proc. – iki 13,3 tūkst. eurų, rodo alternatyvaus finansuotojo „Noviti finance“ duomenys.

REKLAMA

Spaudos pranešime pažymima, kad vis dėlto neretai nutinka, kad ne visi verslininkai išmano kredito įstaigų finansavimo subtilybes, todėl dažnai gauna mažesnes paskolas, o kartais visai netenka galimybės pasiskolinti. Kaip padidinti verslo galimybes gauti norimo dydžio paskolą, pasakoja „Noviti finance“.

Vertina skirtingai 

Didžioji dalis finansavimą norinčių gauti verslininkų mano, kad skolinantis svarbiausia yra bendrovės apyvarta ir pelnas. Tačiau tai tik dalis dedamųjų – kreditorius vertina ir bendrovės įsipareigojimus, ilgalaikį turtą, ar bendrovė laiku apmoka mokesčius ir kitus kriterijus. 

„Jei įmonės veikia nuostolingai, įprastai finansavimo tikėtis nereikėtų. Tačiau būna situacijų, kad nuostolius lemia sparti įmonės plėtra, o įmonės nuosavas kapitalas pilnai pakankamas turėti tam tikrą veiklos nuostolį siekiant didesnių pardavimų. Geras kredituotojas niekada netaps savo susikurtų vertinimo formulių įkaitu, bet stengsis suprasti kliento verslo ypatumus. Šiam supratimui labai svarbus yra verslininko pasirengimas suteikti reikiamą informaciją“, – pastebi Linas Armalys, „Noviti finance“ vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, verslininkai turi nepamiršti, kad kiekviena kredito įstaiga turi skirtingas vertinimo taisykles, o ypač skiriasi alternatyvių finansuotojų ir bankų mokumo vertinimas. Pavyzdžiui, per karantiną daugelis bankų transporto sektoriaus bendrovėms pinigų neskolino, o „Noviti finance“ ir kai kurie kiti alternatyvūs finansuotojai vertino visų bendrovių prašymus, nepriklausomai nuo jų sektoriaus. 

REKLAMA

Trukdo senos skolos 

Neretai norinčioms gauti paskolas bendrovėms kiša koją ir pradelstos skolos, apie kurias jų savininkai neretai nė nežino ar būna pamiršę. Visos kredito įstaigos naudojasi kredito biuro paslaugomis ir mato paskolos paraiškas pateikusių bendrovių turto areštus, skolas ir kitą informaciją. 

Pasak L. Armalio, dažnai bendrovių kredito reitingą gadina ir neapmokėtos sąskaitos už komunalines paslaugas ar vėluojami apmokėti mokesčius „Sodrai“ – įrašai apie šias skolas į kredito istoriją įprastai patenka automatiškai ir greitai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Geriausias būdas verslininkui sužinoti apie savo kreditingumo problemas – kreiptis į kredituotoją ir, tuo atveju, jei paraiška negali būti patvirtinta, sužinoti, kokios to priežastys. Geras kredituotojas visada stengsis patarti, neapsiribos atsakymu „taip“ arba „ne“.

Žinoma, iniciatyva yra verslininko rankose, todėl kviesčiau detaliau pasiaiškinti paraiškos atmetimo priežastis, kad verslas žinotų, kokią problemą reikia išspręsti: ar nuosavo kapitalo trūkumo, ar blogų skolų, ar nepakankamo pelningumo ir t.t.. Tai sužinoję verslininkai supras, ką reikia tvarkyti, siekiant gauti paskolą, ir galės kreditoriui pateikti logiškus paaiškinimus“, – pasakoja L. Armalys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia konkretumo 

Kredito įstaigos paskolas norinčių gauti bendrovių neretai paprašo ir papildomų dokumentų. Jei bendrovei reikia pinigų plėtrai naujoje rinkoje ar suteikti paslaugą naujam klientui, finansuotojas gali paprašyti pateikti informaciją apie sandorius. „Noviti finance“ vadovas atkreipia dėmesį, kad prašomą informaciją derėtų pateikti kuo išsamiau. 

„Klientui atsisakius pateikti papildomus dokumentus, kredituotojas negalės įvertinti potencialių naujų sandorių pajamų, todėl bendrovei gali būti suteiktas mažesnis finansavimas. Kredituotojas taip pat gali prašyti detalizuoti įmonės finansinius rodiklius – mokėtinas ir gautinas sumas, turtą, atsargas ir t.t.. Jei verslininkas nepateikia ar paviršutiniškai detalizuoja informaciją, kredituotojas gali sumažinti finansavimo sumą ar net nesuteikti paskolos“, – sako L. Armalys. 

Pateikiant paraišką dėl finansavimo taip pat svarbu užtikrintai pristatyti verslą ir pagrįsti pinigų naudojimo paskirtį. Pasak L. Armalio, negalint detaliau paaiškinti verslo ypatumų ir lėšų panaudojimo paskirties, kreditoriui gali kilti abejonių dėl kliento patikimumo ir dėl finansavimo paskirties ar prašomos sumos pagrįstumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų