REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar pamenate, kai norėjote pirmosios kompaktinės plokštelės ar puikaus dviračio? Ar teko už tai valandą, dieną ar kelias padėti tėvams ar seneliams ir taip nusipelnyti norimo daikto? Tačiau terminas „vaikų darbas“ reiškia kitus dalykus. Jį charakterizuoja veiksmai, dėl kurių jaunesnis nei 18 metų asmuo neturi teisės į išsilavinimą ir patiria fizinę, psichologinę žalą.

REKLAMA
REKLAMA

Skurdas vis dar yra labai paplitęs ir vaikų darbas sutinkamas daugelyje pasaulio šalių. Kai kurie punktai šiame „Listverse.com“ sąraše kai kam gali pasirodyti neverti jame būti, bet norima pabrėžti, kad kalbama pirmiausiai apie radikalius atvejus, o ne savanorišką laisvalaikio pasirinkimą.

REKLAMA

10. Šou verslas

Kiekviena motina nori, kad jos vaikas būtų pats geriausias, šauniausias ir pripažintas kitų. Kas gi nenorėtų būti kito Justino Bieberio tėvais? Pasak vaikų vystymosi psichologės Wanda Behrens-Horrell, vaiko patyrimas būnant žvaigžde įvairiais atvejais skiriasi. Tačiau svarbu pažymėti, kad prie pagyrų ir dėmėsio įpratusiam vaikui vėliau gali būti sudėtinga būti nepriklausomu. Jiems tenka priimti suaugusiųjų sprendimus dar būnant vaikais – anksti susiduriama su narkotikų ir sekso pasauliu, finansais. Vieniems pavyksta su iššūkiais susitvarkyti ir jie toliau gyvena žvaigždžių gyvenimus, o kitiems tenka susidurti su blogomis pasekmėmis.

REKLAMA
REKLAMA

9. Prekyba arba paslaugos

Reikia pripažinti, kad daugelis paauglių, sulaukę šešiolikos metų amžiaus, nori nepriklausomybės – tai dažniausiai reiškia susirasti darbą. Reikia susitaikyti su mintimi, kad tokiame amžiuje siūlomi pagalbiniai ir nekvalifikuoti darbai kelia didelę grėsmę tiek sveikatai, tiek ir išsilavinimui. Pajutę galimybę užsidirbti, paaugliai dažnai nustoja lankyti pamokas. Kita problema – ne visi išmano savo teises, tad jiems tenka dirbti darbus, kurie gali sutrikdyti sveikatą (naktinės pamainos, sunkių daiktų kilnojimas) ir sukelti psichologines pasekmes (priekabiavimas kavineje, etc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

8. Darbas namuose

Įsivaizduokite, kad septynias dienas per savaitę, 7-12 valandų per parą dirbate namų ruošos darbus. Paskaičiuokite – už tai per mėnesį mokama 11 dolerių. Tai praėjusių metų duomenys iš Maroko. Nepaisant to, kad šie vaikai neturi galimybės mokytis, dažniausiai dirbančios mergaitės tokiame darbe patiria tiek fizinį, tiek ir psichologinį smurtą. Kai kurios iš jų teigė, kad sutinka dirbti, tačiau labai sunku pakęsti mušimą ir badavimą.

7. Turizmo industrija

Vaikų darbas turizmo industrijoje garantuoja, kad jūsų atostogos bus tobulos: nuo suvenyrų iki gražiausiai sutvarkyto ir išpuošto kambario. Net jei nematote šias paslaugas tiekiančių mažųjų darbininkų, jums pro akis tikrai neprasprūs vietiniai vaikai, laukiantys prie viešbučio ir už nuotraukas ar šiaip prašantys pinigų. Gatvės artistai, sportinio inventoriaus nešikai, gidai, vertėjai – tai daug ir sunkiai dirbančių vaikų.

REKLAMA

6. Vaikų darbas gatvėje

Nors daug vaikų dirba norėdami padėti savo šeimoms, ne ką mažiau yra vieniši ir patys turi išgyventi gatvėje. Šie vaikai susiduria su įvairiausiomis užduotimis ir darbais, kad patenkintų paprasčiausias savo reikmes. Manoma, kad pasaulio gatvėse gali gyventi daugiau nei 100 milijonų vaikų. Norėdami išgyventi jie pardavinėja metalo laužą, dėvėtus drabužius ar vaisius, plauna mašinas, jas stato stovėjimo aikštelėse, dirba senjorų arba prastai matančių asmenų vedliais, etc. Stengiantis išgyventi mokslas nebūna prioritetų sąraše. Be to, nors ir visai kitokiomis aplinkybėmis, gatvės vaikai taip pat kaip ir vaikai-žvaigždės suauga per anksti ir per greitai, susiduria su narkotikų, alkoholio ir sekso pasauliu.

REKLAMA

5. Žemės ūkis

Praėjusias metais JAV kilo aršūs debatai dėl žemės ūkyje dirbančių vaikų saugumo. Kalbant buvo išskirtos dvi atskiros sritys: maži namų ūkiai ir dideli ūkiai, kurioje masiškai auginama produkcija. Human Rights Watch duomenimis, žemės ūkis yra pavojingiausias darbas JAV 12-16 metų amžiaus paaugliams. Pesticidai, didelių mechanizmų valdymas ir aštrūs prietaisai vaikams ir paaugliams kelia didelę grėsmę. Apsinuodijimas, nugaros skausmai, dehidratacija, tuberkuliozė ir žaliojo tabako liga (apsinuodijimas nikotinu) dažnai nustatomi vaikams ir paaugliams, kurie praleidžia mokslus per derliaus nuėmimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Gamyba

Įsivaizduokite vaiką ir futbolo kamuolį. Tikriausiai pirmiausia pagalvojote apie būrį vaikų, lakstančių paskui kamuolį, o ne vaiką, gaminintį futbolo kamuolį Pakistane. Jei pagalvotume apie namuose turimus daiktus – batus, stiklą, plytas, vinis, kilimus, etc. – apie juos galėtume pasakyti porą bendrų dalykų: dauguma jų turime bent po vieną ir visus juos tikriausiai gamino nepilnamečiai asmenys. Ypač besivystančiose šalyse tai susiję su teisės į mokslą neturėjimu, labai mažu uždarbiu, ilgomis darbo valandomis (išnaudojimu), nuolatiniu susidūrimu su dūmais ir radiacija, psichologiniu smurtu, etc., kurie nulemia kaulų deformacijas, astmą arba plaučių vėžį.

REKLAMA

3. Kalnakasyba

Daug vaikų visame pasaulyje dirba kalnakasybos pramonėje. Deimantais ar auksiniais laikraidžiais pasipuosę asmenus dažnai įgnoruoja faktą, kad puošiasi vaikų darbo produktais. Jei matėte filma “Blood Diamons”, tai pabandykite matytus darbininkus mintyse pakeisti vaikais. Nepamirškite ir to, kad tai,. Ko labiausiai bijoma tokiame darbe yra ne tikimybė prarasti galūnę, o prisikvėpuoti nuodų arba mirti žemės gelmėse per griūtį arba nuo bado.

2. Karas

Šiuo metu žinoma, kad į karinį konfliktą vaikai yra įtraukti septyniolokoje pasaulio šalių. Kovojimas, šnipinėjimas, minų ieškojimas naikinimas, maisto gaminimas ir patarnavimas yra tik kelios iš užduočių, kurias vaikai atlieka tų karinių konfliktų metu. Kai kuriais atvejais mokyklose įrengiamos stovyklos arba jose vykdomos derybos pažeidžiant tarptautinę teisę (Kongas, Kolumbija, Šri Lanka). Dauguma šių vaikų-karių buvo pamti iš savo šeimų arba „priglausti“ tapę našlaičiais. Neskaitant nuolat gresiančios mirtis, vaikams-kariams nuolat tenka kęsti psichologines traumas, baimę, atskyrimą, fizinį skausmą.

REKLAMA

1. Vaikų pardavinėjimas

Vaikų gabenimas yra viena iš kasdien ryškėjančių moderniojo pasaulio problemų. Tarp svarbiausių šios problemos priežasčių – pagrobimai susiję su vaikų tiekimu sekso vergijai. Kiekvienais metais seksualiai išnaudojami apytiksliai du milijonai vaikų. Vaikų pardavinėjimas suaktyvėjo ir dėl interneto plėtros. Pavyzdžiui, neseniai internet puslapis “Craigslist” buvo stebimas kaip galimai sudarantis sąlygas bendradarbiauti pagrobėjams ir suteneriams. Nors šis puslapis netrukus buvo panaikintas, internete nuolat pasirodo nauji puslapiai, kurie siūlo įvairias nepilnamečių paslaugas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų