REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po 3 metų keisis tvarka vaikų darželiuose – ikimokyklinis ugdymas taps visuotinis, žada Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Įsigaliojus naujam įstatymui valstybė kiekvienam vaikui nuo 2 metų skirs vietą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Ar bus išspręstas vietų darželiuose trūkumas? Ministrė Jurgita Šiugždinienė pristato, kokie pokyčiai laukia.

Po 3 metų keisis tvarka vaikų darželiuose – ikimokyklinis ugdymas taps visuotinis, žada Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Įsigaliojus naujam įstatymui valstybė kiekvienam vaikui nuo 2 metų skirs vietą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Ar bus išspręstas vietų darželiuose trūkumas? Ministrė Jurgita Šiugždinienė pristato, kokie pokyčiai laukia.

REKLAMA

Planuojama, kad nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. ikimokyklinis ugdymas taps visuotinis vaikams nuo 2 metų amžiaus.

„Tai reiškia, kad kiekvienam atitinkamo amžiaus ikimokyklinukui turės būti užtikrinta vieta ugdymo įstaigoje, jei to pageidautas tėvai (globėjai)“, – nurodo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė akcentuoja, kad ikimokyklinis ugdymas yra svarbus vaiko raidos etapas.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai dažnai kalbame apie bendrąjį ugdymą, mokyklas, aukštąjį mokslą, matematikos egzaminus, bet ne taip dažnai kalbame apie mūsų pačius mažiausius, tai yra ikimokyklines ugdymo įstaigas arba darželius. <...> Ikimokyklinis ugdymas yra visa ko pradžia ir čia formuojasi mūsų visų vaikų ugdymo pagrindai, charakteris, atsiskleidžia individualios savybės. Mums labai svarbu dar ankstyvajame amžiuje nepamesti mūsų vaikų“, – nurodė ji.

REKLAMA

Jos nuomone, galimybė lankyti darželius ypač svarbi vaikams, kurie gyvena socialinės rizikos šeimose.

Atsakomybė už ikimokyklinį ugdymą guls ant savivaldybių pečių, tačiau susiduriama su iššūkiais – čia masiškai trūksta vietų darželiuose, nurodė ministrė.

„Kartu su savivaldybėmis ruošiamės visuotiniam ugdymui. Iššūkių tikrai nemažai – kai kuriose savivaldybėse trūksta infrastruktūros arba darželio vietų visuotiniam ikimokykliniam ugdymui“, – sakė ministrė.

Taip pat stinga ir pedagogų, kurie galėtų vesti ikimokyklinio ugdymo pamokas, tad laikui bėgant šių specialistų turėtų daugėti, užsiminė J. Šiugždinienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Kitiems metams, nuo 2023 m., reikėtų papildomai maždaug 160 mokytojų. Žinome, kad ypač rajonuose mokytojai dirba ikimokyklinio ugdymo įstaigose nepilnu etatu, tai čia tikrai galimas persidengimas. Kiekvienais metais ikimokyklinio ugdymo studijas baigia virš 500 absolventų, deja, tik 50 proc. jų įsidarbina. Jaunimas daugiausiai nori darbintis didžiuosiuose miestuose, labai mažai jų išvažiuoja į rajonus. Čia yra sritis, kur reikės daug nuveikti“, – minėjo ministrė.

Visose didžiausiose Lietuvos savivaldybėse, įskaitant didmiesčius Vilnių, Kauną ir Klaipėdą, stinga vietų vaikų darželiuose, rodo statistiniai duomenys.

„Šiuo metu apie 90 proc. 2–5 metų vaikų arba 100 tūkst. vaikų yra ugdomi pagal ikimokyklinio ugdymo programas. Nelankančių vaikų skaičius yra kiek didesnis nei 18 tūkst. Įstaigas lankančių vaikų skaičius savivaldybėse labai skiriasi. Daugiausiai vaikų darželius lanko Šiaulių mieste (94 proc.), mažiausiai – Pagėgių savivaldybėje“, – teigė J. Šiugždinienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, šešiose didžiosiose savivaldybėse yra sudėtingiausia patekti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą. „2021 m. spalio 1 d. duomenimis, į ugdymo įstaigas nepateko 11 735 norintys jas lankyti vaikai. Tai nereiškia, kad jie nelanko ugdymo įstaigų, galimai jie lanko privačią ugdymo įstaigą arba laukia eilėje. <...>

Lietuvos savivaldybėse yra apie 7 tūkst. laisvų vietų darželiuose. 18-oje savivaldybių laisvų vietų nėra, 42 savivaldybės turi laisvų vietų, tačiau laisva vieta nebūtinai atitinka poreikį“, – nurodė ministrė.

J. Šiugždinienės teigimu, reikės sukurti šimtus naujų grupių darželiuose.

„Pagrindinis iššūkis, kalbant apie infrastruktūrą, yra sukurti pakankamai grupių, kad galėtume užtikrinti visuotinį ikimokyklinį ugdymą. 4-mečių, nelankančių ugdymo įstaigos, 2021 m. spalio 1 d. duomenimis, buvo apie 3,2 tūkst. vaikų, tai yra maždaug dešimtadalis Lietuvos vaikų. Maždaug tiek vaikų papildomai gali įsilieti į darželius, tam turėtų būti maždaug apie 130 papildomų grupių. Savivaldybėse gali reikėti įrengti 6,5 tūkst. vietų grupėse, kiek virš 300 grupių“, – vardijo ministrė.

REKLAMA

Planuojame, kad šalies savivaldybės planuoja bus pastatyta 19 naujų ikimokyklinio ugdymo švietimo įstaigų. „Taip pat planuoja plėsti ikimokyklinio ugdymo prieinamumą 144 jau veikiančiose įstaigose. Planuoja statyti priestatus, modulius“, – sakė ministrė.

 

Šiems tikslams valstybė iki 2027 m. numato skirti 78 mln. eurų Europos Sąjungos struktūrinio fondo lėšų.

„Iš jų 27 mln. eurų yra infrastruktūrai, taip pat turėtų padėti sukurti apie 2 tūkst. papildomų vietų, o 4,5 tūkst. vietų lieka pasirūpinti savivaldybėms. <...> Finansavimas bus skirtas pavėžėjimui, ugdymo kokybei, socialinę riziką patiriančių šeimų vaikams ir vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių.“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.

Nauja visuotinio ikimokyklinio ugdymo tvarka bus vykdoma palaipsniui. Sprendimą dėl visuotinio ikimokyklinio ugdymo Seimas priėmė dar 2020 m.

moteris. Be charizmos.
Noras išradinėti priveda prie...baisių dalykų. Štai kažkokia akademikė išrado, kad 1-3 klasių mokių žinių negalima vertinti pažymiais. Praėjo 15 metų ir ...trečdalis neišlaiko matematikos lengvų egzaminų, nes neišmoko mokytis KASDIENĄ, o ne nuo IV klasės.
Landsbergio kūma nusprendė, kad ponu vaikams nedera su eiliniais mokytis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų