REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji užsimojo pakeisti prieš ketverius metus valstiečių įvestus alkoholio ribojimus. Konservatorių, liberalų ir laisviečių akiratyje – amžiaus jauninimas, pardavimo laiko ilginimas ir reklamos atlaisvinimas. Netrukus planuojami pakeitimai keliaus į Seimo salę. Visgi ne visi koalicijos nariai pritaria laisvinimams ir tikina, kad alkoholio prekybą būtų galima reguliuoti dar griežčiau.

Valdantieji užsimojo pakeisti prieš ketverius metus valstiečių įvestus alkoholio ribojimus. Konservatorių, liberalų ir laisviečių akiratyje – amžiaus jauninimas, pardavimo laiko ilginimas ir reklamos atlaisvinimas. Netrukus planuojami pakeitimai keliaus į Seimo salę. Visgi ne visi koalicijos nariai pritaria laisvinimams ir tikina, kad alkoholio prekybą būtų galima reguliuoti dar griežčiau.

REKLAMA

Valdantieji dėl alkoholio ribojimų buvo sudarę darbo grupę.

„[Grupė] kaip ir baigė darbą, išskyrus, kad konservatoriai savo frakcijoje nesuderino. Mes savo frakcijoje ir Laisvės frakcija jau aptarė ir mūsų pozicijos sutampa. Konservatoriai dar turi duoti atsakymą“, – naujienų portalui tv3.lt teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Pasak jo, jei konservatoriai kitą savaitę duos atsakymą, tos pozicijos, kurios visų trijų frakcijų sutaps, nuguls į įstatymo projektą ir jis bus užregistruotas.

REKLAMA
REKLAMA

Keistųsi amžiaus cenzas, pardavimo laikas

Laisvės frakcijos narys Marius Matijošaitis vardijo pagrindinius numatomus pakeitimus.

„Vienas pagrindinių siūlymų – tai leisti prekiauti alkoholiniais gėrimais nuo 10 iki 20 val. kiekvieną savaitės dieną. Vyksta dar debatai, pratęsti iki 22 val. ir prailginti vakarinį laiką. Kaip žinia, rytinis laikas probleminiams vartotojams yra truputį jautresnis, pavojingesnis negu vakarinis“, – pasakojo politikas.

REKLAMA

Kitas esminis siūlymas – alkoholį įsigyti, turėti ir vartoti galinčių asmenų amžių sugrąžinti ties 18 m. riba, kaip buvo iki Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pakeitimų.

„Taip pat leidžiamės redaguoti reklamos reguliavimą. Tai reiškia, kad leisti mokslinės, pažintinės informacijos sklaidą, taip pat nemokamą sklaidą socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse“, – pasakojo M. Matijošaitis.

Jo teigimu, taip pat diskutuojama, ar Rugsėjo 1-ąją panaikinti draudimą prekiauti alkoholiu.

„Pagal apklausų rezultatus matome, kad šitos iniciatyvos mes galimai nekeisime“, – tvirtino M. Matijošaitis.

REKLAMA
REKLAMA

„Žiniasklaidoje jau skelbta, kad neva darbo grupė siūlo, kad leisti prekybą degalinėse ar automobilinėse parduotuvėse. Mes to rimtai nesame svarstę ir tas nėra ant stalo“, – pridūrė jis.

Stipresnis alkoholis grįžtų į muges

Be pagrindinių siūlymų, anot E. Gentvilo, valdantieji taip pat planuoja leisti pardavinėti stipresnį alkoholį mugėse ir miesto šventėse.

Liberalo teigimu, ne visoms darbo grupėje išsakytoms idėjoms jo frakcija pritaria.

„Mes nepritariame kuponų dalijimui. Kaip kuponas dovanai, knygai įsigyti, taip kuponas alkoholiui įsigyti. To negali būti“, – aiškino E. Gentvilas.

Taip pat, anot pašnekovo, darbo grupėje kelta mintis viešuose renginiuose leisti prekiauti iki 15 laipsnių stiprumo alkoholiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su šia idėja taip pat E. Gentvilas nesutinka ir valdančiųjų projekte turėtų nugulti pasiūlymas leisti renginiuose prekiauti iki 7,5 laipsnių stiprumo alkoholiu. Pasak E. Gentvilo, alkoholis negrįš ir į degalines.

Nors projekte numatoma leisti įsigyti nuo 18 metų, E. Gentvilo nuomone, ši riba dar gali keistis diskusijų Seime metu.

„Galima kalbėti apie 19 metų“, – teigė liberalas.

Jis negalėjo įvardinti, kokiems planuojamiems alkoholio ribojimų atlaisvinimams nepritaria konservatoriai.

„Nežinau, jie tiesiog atrašė, kad jie dar nebaigė diskusijų savo frakcijoje. O apie ką diskusijos, neparašė“, – pasakojo E. Gentvilas.

Konservatorė pritaria ribojimams: jie logiški

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovė Jurgita Sejonienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad frakcijoje paskelbta apklausa, kaip jos nariai vertina darbo grupės pasiūlymus dėl alkoholio ribojimų laisvinimo.

REKLAMA

„Nėra tokios griežtos vieningos nuomonės kam mes pritartume, o kam ne. Manau, kad kiekvienas balsuos už kiekvieną pasiūlymą atskirai pagal savo supratimą, savo sąžinę“, – teigė pašnekovė.

Pati J. Sejonienė tvirtino labiausiai nepritarianti alkoholio pardavimo laiko trumpinimui.

„Sakyčiau, kad būtų galima ir griežtinti tą reikalavimą. <...> Tikrai nepritarčiau ilginimui. Aš pakankamai konservatyvi dėl šitų klausimų“, – sakė konservatorė.

J. Sejonienė nepritaria ir amžiaus, nuo kada galima įsigyti alkoholio, kartelės mažinimui. Konservatorė su cenzo mažinimu sutiktų nebent tada, jei jaunesni galėtų įsigyti tik lengvesnio alkoholio.

REKLAMA

„Bet tikrai ne visiems“, – teigė ji.

Konservatorė tvirtino, kad nepritartų ir alkoholio reklamos ribojimo laisvinimui.

„Daugelis tų ribojimų man atrodo logiški, su jais jau apsiprato žmonės“, – įsitikinusi J. Sejonienė.

Pašnekovė teigė, kad daugeliu klausimu balsuos prieš arba susilaikys.

„Arba nepritariu kategoriškai, arba susilaikau“, – savo nuomonę dėstė TS-LKD frakcijos narė.

Tačiau vienam atlaisvinimui J. Sejonienė tikrai pritaria.

„Kalėdinio vyno prekybai mugėse“, – sakė konservatorė.

J. Sejonienės nuomone, diskutuoti apie laisvinimus reikėtų jau pasibaigus pandemijai, nes jos metu pastebimas alkoholio suvartojimo didėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad ne pats geriausias laikas. Bet kuriuo atveju, įsigalios laisvinimai ne po mėnesio, ne po dvejų. Įsigaliojimo laikas suplanuotas nuo kitų metų, tai labai tikiuosi, kad iki to laiko pandemijos nebeturėsime“, – sakė J. Sejonienė.

Mitalas: tai nėra drastiška reforma, nereikia gąsdinti visuomenės

„Man atrodo, kad yra labai svarbu turėti tokias kontrolės politikos priemones, kurios yra logiškos, pagrįstos, kuriomis patys žmonės tiki, kad jos yra taiklios ir efektyvios, nes prieš keletą metų tos kai kurios priemonės, kurios buvo įvestos, buvo nurašytos ne iš mokslininkų duomenų, o iš fantazijos atskirų elementų“, – teigė Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas.

REKLAMA

Pasak jo, valdančiųjų svarstomų palengvinimų nereikėtų vadinti drastiška reforma atgal.

„Nereikia gąsdinti visuomenės. Tai yra tam tikri patobulinimai, kurie leistų efektyviau taikyti alkoholio kontrolės politikos priemones“, – įsitikinęs V. Mitalas

Pasak jo, draudimas nusipirkti alkoholio iki 20 metų yra butaforinis.

„Tie žmonės, kurie jau yra pilnamečiai tada gali priimti visus pagrindinius savo gyvenimo sprendimus yra priversti slėpti kažkur ir apie saikingo vartojimo kultūrą Lietuvoje tokiems žmonėms papasakoti yra ganėtinai sunku, kai viskas yra demonizuojama <...> natūralu, kad turėtų tas būti atšaukiama“, – teigė V. Mitalas.

REKLAMA

„Kitas dalykas, dėl sekmadienio laiko, prekybos laiko apribojimai yra didelė tema, daug diskutuojama, daug mokslininkai sugaišta laiko galvodami, kaip čia tą padaryti ir prekybos laiką reguliuoti. Aišku, jei jis bus kuo mažesnis, tuo mažiau bus nuperkama alkoholio, bent jau legalaus.

Dabar jis yra toks sekmadieninis ribojimas, ta 15 val. įvesta, neva siekiama, kad darbuotojai, kad tie žmonės, kurie turi problemų su alkoholiu, kad pirmadienį ir darbo savaitę galėtų pradėti blaivesni, tik, kad jokio fakto, kad taip iš tikrųjų vyksta nėra – priešingai“, – sakė V. Mitalas.

Veryga: mes visų problemų dar neišsprendėme

Valdančiųjų užmojus kritiškai vertina ir vienas alkoholio ribojimų „krikštatėvių“ Aurelijus Veryga. Jo pirmiausia neįtikina argumentai dėl amžiaus cenzo mažinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai diskutuojama šita tema, pateikiami neteisingi argumentai. Lygiai taip pat, jei aš sakyčiau, kad jei žmogus neturi tam tikro svorio arba ūgio, negalima kažkokių dalykų daryti. Reikia turėti biologinius tam tikrus parametrus, kurie nesusiję su pilietiškumu, teisėmis, kurios yra suteiktos“, – „Žinių radijui“ teigė buvęs sveikatos apsaugos ministras.

„Mes nenorime pasakyti, kad tie žmonės, kurie turi jau 18 metų, kad jie yra neatsakingi“, – pridūrė jis.

Pasak A. Verygos, ribojimai dėl amžiaus susiję su biologiniai dalykais – kuo anksčiau pradedamas vartoti alkoholis, tuo daugiau žmonių išsivysto priklausomybė.

„Amžiaus vėlinimas susijęs ne su kažkokiomis pilietinėmis atsakomybėmis, jų turėjimu ar neturėjimu, žmogaus sąmoningumu, o tiesiog su mūsų biologija“, – sakė A. Veryga.

REKLAMA

Kalbėdamas apie laiko ribojimą, valstiečių atstovas nesutinka nusileisti, o siūlo dar labiau trumpinti pardavimo laiką. Buvusio ministro tvirtinimu, laikas yra politinio apsisprendimo reikalas.

„Mes visų problemų dar neišsprendėme. <...> Visuomenė jaučia, kad keičiasi šitie dalykai, tai kam juos dabar atsukinėti atgal, aš nesuprantu“, – teigė A. Veryga.  

Taip pat, anot buvusio ministro, ribojimai išėjo į naudą gaminantiems nealkoholinius gėrimus – pardavimai išaugo šimtais procentų. A. Verygos teigimu, tai gamintojams net naudingiau, nes nealkoholiniai gėrimai yra neakcizinė prekė, tad ir pelną visą pasiima sau.

„Atsiranda nauja kultūra, atsiranda nauji įpročiai. Kas nori kažkokio skonio, gali atsigerti neapsvaigdamas. Ir man nealkoholinio alaus patinka kartais nusipirkti ir išgerti, nes man skonis patinka“, – atskleidė A.Veryga.

REKLAMA

Politikas pasiūlė žmonėms nebūti įsitempusiems, tai ir alkoholio nereikės, jei norisi atsipalaiduoti. Alkoholis, anot jo, klaidingai suprantamas kaip antidepresantas.

„Tai yra apgaulė tiesiog“, – konstatavo A. Veryga.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad prieš ketverius metus Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) paskelbus, kad esame labiausiai prasigėrusi tauta pasaulyje, dabar skaičiai skelbia, kad šio titulo Lietuva atsikratė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų