REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai žengė dar vieną žingsnį tikro nematomojo apsiausto sukūrimo link. Profesorius Andrė Aluinas (Andrea Alůin) kartu su kolegomis iš Teksaso universiteto Ostine (JAV) sėkmingai sukonstravo maskavimo įrenginį, gebantį nuo mikrobangų „paslėpti“ trimatį objektą, esantį tuščioje erdvėje.

REKLAMA
REKLAMA

Savo darbe, publikuotame„ arXiv“, tyrėjų komanda aprašo, kaip jie panaudojo plazmoninį apvalkalą, kad paslėptų cigaro formos objektą nuo tam tikros poliarizacijos mikrobangų.

REKLAMA

Maskavimo įrenginių veikimo principas yra paremtas vadinamosiomis metamedžiagomis, apie kurias 2006 metais prabilo Djuko universiteto (JAV) profesoriaus Deivido Smito (David Smith) vadovaujama komanda, atradusi, jog naudojant metamedžiagas įmanoma nuo objekto atspindėti mikrobangas taip, kad šis iš esmės taptų nematomas. Kiti mokslininkai, atlikę tolimesnius tyrimus, sukūrė dvimačius arba trimačius maskavimo įrenginius, galinčius paslėpti ant plokštumos išdėstytus objektus. Naujausias darbas, kurį atliko A. Aluinas su savo komanda, rodo, jog įmanoma užmaskuoti objektą, esantį tuščioje erdvėje.

REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad sukurtų įrenginį, tyrėjai panaudojo plazmoninį apvalkalą. Plazmoninės medžiagos (įprastai naudojamos konstruojant saulės elementus) gali unikaliai užlenkti elektromagnetines bangas, o šiuo konkrečiu atveju – panaikinti objekto išsklaidytą spinduliuotę. Šis apvalkalas yra veiksmingas, nes jis pasižymi poliarizacija, kuri yra priešinga išsklaidytųjų bangų poliarizacijai, todėl efektyviai jas panaikina ir paslepia apgaubtąjį objektą. Nagrinėtasis objektas buvo tuščias dielektrinis (elektrinis izoliatorius, kurį galima poliarizuoti) cilindras. Nors apvalkalas buvo sudarytas iš tos pačios medžiagas, vis dėlto jis pasižymėjo kitokia struktūra: sektorius, tarp kurių įterptos varinės juostelės, jungė antgaliai. Sukonstruotasis maskavimo įrenginys sugeba nuslopinti nuo viso objekto išsklaidytas bangas.

Išspausdintame darbe A. Aluinas teigia, jog žino, kaip sukuri panašų maskavimo įrenginį, galintį veikti esant nepoliarizuotai spinduliuotei. Tai leistų panaudoti daugiau nei vieną mikrobangų dažnį. Vis dėlto šiuo atveju paprastumo dėlei jis apsiriboja vienu dažniu. Profesorius taip pat teigia, jog modeliavimai rodo, kad tas pats metodas turėtų veikti kitoms elektromagnetinio spektro sritims, pavyzdžiui, infraraudonajam arba optiniam dažniui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų