REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karo neramumams purtant Ukrainą turbūt dažnas pagalvojo, kaip pačiam tektų išgyventi atsidūrus panašioje situacijoje. Specialistai primena, kad svarbu namuose ne tik turėti būtinųjų vaistų ir medicinos priemonių, bet ir žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą.

Karo neramumams purtant Ukrainą turbūt dažnas pagalvojo, kaip pačiam tektų išgyventi atsidūrus panašioje situacijoje. Specialistai primena, kad svarbu namuose ne tik turėti būtinųjų vaistų ir medicinos priemonių, bet ir žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą.

REKLAMA

Apie tai portalui tv3.lt sutikęs papasakoti Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Darginavičius pažymi, kad pirmosios pagalbos teikimo specifika karo ir taikos metu kiek skiriasi, tačiau kartu galioja ir tie patys principai. 

„Pirmiausia galima pradėti nuo to, kad pirmoji pagalba – tai yra visi pirmieji veiksmai, kas daroma įvykio vietoje. Vėliau neretai jau reikia tolimesnės pagalbos, kurią apibūdintumėme kaip skubią“, – komentavo jis.

Būtina priemonė – atnaujintose automobilių vaistinėlėse

Gydytojas nurodė, kad kalbant apie karo situaciją, pagrindinė pasitaikanti problema būtų įvairūs kraujavimai iš žaizdų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kitaip sakant – įvairūs trauminiai sužalojimai. Ir džiugu, kad Lietuvoje buvo priimtas sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl pirmos pagalbos vaistinėlių  automobiliuose atnaujinimo įtraukiant turniketus. 

REKLAMA

Ši priemonė būtent ir yra atėjusi iš karo pramonės ir yra skirta stipriam kraujavimui stabdyti susižeidus galūnę. Viliuosi, kad žmonės išmoks juo naudotis. Ir ypač tokiose situacijose, jei kalbame apie karą, labai svarbus dalykas yra tai, kad turniketas taip sukurtas, kad tiek sužeistasis pats jį gali užsidėti, jei yra sužeista  koja ar viena ranka, tiek esant kitoms situacijoms per kelias sekundes kitas žmogus gali jį uždėti ir išgelbėti gyvybę“, – aiškino L. Darginavičius.

Jis pridūrė, kad nereikia net karo, įvyksta autoįvykiai, kada pasitarnauja turniketai. „Ir esame matę tokių sužalojimų, kai kuo anksčiau būtų buvęs uždėtas turniketas, tuo greičiau būtų žmogus pasveikęs ir mažiau žalojančių pakitimų įvykę“, – pastebėjo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Vertėtų išmokti praktiškai 

Toliau kalbėdamas apie tai, ką būtina žinoti stabdant kraujavimą, pašnekovas atkreipė dėmesį į dar kelis momentus.

„Stabdyti kraujavimui būtų galima pritaikyti spaudžiamąjį tvarstį. Jį būtų galima naudoti esant dideliam, bet ne tokiam masyviam kraujavimui. Tačiau labai svarbu nepanikuoti, pirmasis žingsnis susižeidus yra užspausti žaizdą – blogiausiu atveju tą galima padaryti su pirštais ir tada ieškoti tvarsčio. Jei jis nepadeda, tada jau galvoti apie pastiprinimą, turniketo uždėjimą. Tai eiliškumas būtų toks. Aišku, kalbant karo kontekste, įvykus kažkokiai trauminei amputacijai, turniketas yra numeris vienas, ką galima padaryti“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas taip pat priminė, kad reikėtų pasikartoti arba, jei iki to nebuvo žinota, išmokti, kaip suteikti pagalbą esant didesnėms ar mažesnėms traumoms.

„Pagrindinius principus reiktų žinoti, dar geriau – ir išmokti, nes teoriškai žinoti vis tik ne tas pats, kas praktiškai išmokti. Taigi reikia mokėti imobilizuoti arba įtverti sužeistas galūnes, kai įtariami kaulų lūžiai, panaudojant nebūtinai specialias, bet ir visokias parankines priemones.

Ir kai žmogus žios principus, kaip reikia padėti tokiam žmogui, visada ras sprendimą, kaip tą įgyvendinti. O jei žmogus turės geriausius įtvarus ir nežinos, kaip juos naudoti, tai jokios naudos ir nebus“, – sakė L. Darginavičius.

REKLAMA

Gaivinimas kai kada beprasmis

Kita svarbi pirmosios pagalbos dalių – žmogaus gaivinimas. Tačiau L. Darginavičius atkreipė dėmesį, kad apie gaivinimą taikiu ir karo metu reikėtų kalbėti kiek iš skirtingos perspektyvos.

„Jei tai susiję su trauminiais sužalojimais, didelės apimties traumomis, tas gaivinimas, jei žmogus nukraujavęs, yra mažai prasmingas ir šansai jį atgaivinti yra labai maži. Pirmas dalykas, tai reikia sustabdyti kraujavimą ir bandyti atstatyti prarasto kraujo kiekį“, – komentavo jis.

Čia gydytojas priminė, kad labai svarbu dar užbėgant įvykiams už akių kraujo centrams, bankams būti apsirūpinusiems kraujo atsargomis.

„Ne per seniausiai kraujo centrai kvietė žmones aukoti kraujo, nes dėl COVID-19 izoliacijos ir kitų priežasčių žmonės neidavo aukoti kraujo. Taigi būtina atsargų turėti tiek kasdieninėms paslaugoms – operacijoms, didesnes traumas patyrusiems žmonėms, tiek juo labiau jei įvyktų toks dalykas kaip kariniai veiksmai. Net jei ir nebūtų nukentėjusių civilių, tiems patiems kariams reikėtų padėti“, – komentavo L. Darginavičius. 

REKLAMA

Dirbtinis kvėpavimas – ne pirmoje vietoje

Tuo metu kalbėdamas apie pagalbą teikiant dirbtinį kvėpavimą jis priminė, kad pagal Europos gaivinimo tarybos rekomendacijas visuomenei, ne medikams, svarbiausia atlikti krūtinės ląstos paspaudimus.

„Jei įvyko staigi mirtis, svarbiausia yra laiku atpažinti ir kviesti pagalbą. Trečias žingsnis jau – pradėti atlikti krūtinės ląstos paspaudimus. O tie įpūtimai nėra net ne numeris vienas, ne numeris du ir ne numeris trys. 

Iš pradžių kraujas dar yra įsotintas deguonimi, kad kelioms minutėms deguonies pilnai užtenka, svarbiausia, kad būtų pilnai atkuriama kraujotaka, širdis varinėtų kraują, o tą mes paspaudimais tą ir sukuriame“, – pasakojo gydytojas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kaip pasirengti galimai karo grėsmei, skaitykite čia arba žiūrėkite vaizdo įraše:

Pasiteiravus, ką reikėtų žinoti esant dūmų ar cheminiam pavojui, gydytojas per daug neišsiplėtė, tačiau priminė svarbiausius momentus.

„Nieko nenustebinsiu sakydamas, kad esant dūmų pavojui reikia kaip įmanoma greičiau pasišalinti iš patalpos. Kaip pataria ugniagesiai, reikėtų patalpas palikti pažeme. Juo labiau tiek darbe, tiek namuose būtų naudinga vieną kartą metuose pabandyti pasipraktikuoti, kur atsidaro langai, kur – ne, kur kokios durys ar laiptinės“, – sakė jis.

Pašnekovas pridūrė, jog mokymus, kaip suteikti pirmąją pagalbą, turėtų praeiti kiekvienas ir žinias periodiškai atnaujinti: „Taip pat ne mažiau svarbu ištikus tokioms situacijos nepanikuoti“.

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad kylant tokiems kariniams konfliktams šalia šalto proto reikia turėti ir atsarginį planą ar evakuacinę kuprinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų