REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinėse Valstijose prieš rasinę nelygybę kovojantys protestuotojai toliau reikalauja nutraukti policijos finansavimą, tačiau šalies prezidentas Donaldas Trumpas jiems atkerta, kad reikia elgtis atvirkščiai – finansavimą didinti. Tuo metu Siatle demonstrantai „okupavo“ vieną miesto rajoną ir ten įkūrė savo autonominę zoną be jokių pareigūnų. Tai Trumpą įsiutino, o demonstrantus jis išvadino teroristais.

Jungtinėse Valstijose prieš rasinę nelygybę kovojantys protestuotojai toliau reikalauja nutraukti policijos finansavimą, tačiau šalies prezidentas Donaldas Trumpas jiems atkerta, kad reikia elgtis atvirkščiai – finansavimą didinti. Tuo metu Siatle demonstrantai „okupavo“ vieną miesto rajoną ir ten įkūrė savo autonominę zoną be jokių pareigūnų. Tai Trumpą įsiutino, o demonstrantus jis išvadino teroristais.

REKLAMA

2019-ųjų gegužė. Oklahomos pareigūnai vejasi afroamerikietį Derricką Scottą. Liudininkas teigia, kad vyras grasina ginklu žmogui, tad į įvykio vietą iškviečiami pareigūnai. Šiems atvykus Derrickas deda į kojas.

Po kelių akimirkų pareigūnai vyrą sugauna, šis priešinasi, todėl jie ima Derricką dusinti bandydami taip apraminti. Jis šaukia, kad negali kvėpuoti.

REKLAMA
REKLAMA

O pareigūnas jam atšauna – Man nesvarbu.

Po kelių akimirkų vyras praranda sąmonę. Todėl pareigūnai iškviečia greitąją. Vyras atsigauna, tačiau medikai nusprendžia jį gabenti į ligoninę, o šis tam siaubingai priešinasi. Deja, medikų automobilyje vyro gyvybė užgeso. Vėliau paaiškėjo, kad vyras mirė, nes jam subliuško plautis, o įvykio metu vyras buvo apsvaigęs nuo narkotikų, sirgo astma ir širdies liga. Ekspertų verdiktas – pareigūnai dėl jo mirties nėra kalti ir viską darė teisingai, todėl baudžiamojon atsakomybėn jie nebuvo patraukti.

REKLAMA

Nors tai įvyko prieš metus, judėjimo „Black Lives Matter“ aktyvistai reikalavo paviešinti šio incidento vaizdo įrašus, nes tai esą dar vienas taip pat mirusio George’o Floydo likimo brolis. Dalis protestuotojų Amerikoje ir toliau tikina, kad visi pareigūnai blogi ir reikalauja nutraukti jiems finansavimą. Bet Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas atkerta, kad šalis turi elgtis atvirkščiai.

„Turime investuoti daugiau energijos ir resursų į policininkų paruošimą ir įdarbinimą, įsitraukimą į bendruomenę. Mes turime gerbti policiją, ja rūpintis, nes jie gina mus“, – sako JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Siatle protestuotojai „okupavo“ dalį miesto ir ten įkūrė savo autonominę zoną be policijos. Teritorijoje aplink Siatlo Rytų nuovadą dvi savaites vyko aršūs susirėmimai tarp demonstrantų ir pareigūnų – į pastaruosius buvo mėtomi buteliai, Molotovo kokteiliai. Tad ramindami demonstrantus pareigūnai naudojo ašarines dujas ir garsines granatas, o miesto taryba apkaltino pareigūnus, kad jie neva elgiasi per žiauriai.

O štai pirmadienį Siatlo merė įsakė pašalinti prie nuovados įrengtas barikadas, o policija buvo priversta apleisti nuovadą. Teritorijoje aplink leista įsikurti protestuotojams. Dabar okupuotoje „Kapitolijaus Kalvos autonominėje zonoje“ vyksta esą tik ramūs protestai – ten buriasi šimtai žmonių rengti demonstracijas, sakyti kalbas, klausytis muzikos ir žiūrėti filmų. Bet Jungtinių Valstijų prezidentas sako, kad tai pasibaisėtina ir demonstrantus pavadino teroristais bei pagrasino įsiveržti į miestą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai apgailėtina. Ne, mes tikrai neleisime, kad tai vyktų Siatle. Jei turėsime veikti, veiksime. Gubernatorius turėtų imtis veiksmų – jis turi gerus Nacionalinės gvardijos karius. Ir tai tikrai įvyks – šie žmonės negali okupuoti dalies nuostabaus miesto“, – pasakoja D. Trumpas.

Bet Siatlo merė Jenny Durkan šioje „okupacijoje“ nemato nieko blogo. Ji gina žmonių teisę rengti protestus ir Donaldui Trumpai į jo grasinimus atsakė paprastai – paragino grįžti į savo bunkerį.

„Reikalauti geresnės visuomenės ir lygybės nėra terorizmas, tai yra patriotizmas. Teisė mesti iššūkį valdžiai yra tai, kas mes esame kaip amerikiečiai“, – teigia Siatlo merė Jenny Durkan.

REKLAMA

Tuo metu Prancūzijoje įsiuto jau ne protestuotojai, o pareigūnai. Paryžiuje dešimtys policininkų išėjo į gatves parodyti savo nepasitenkinimo valdžios sprendimu uždrausti įtariamųjų dusinimą sulaikymų metu. Negana to, pareigūnai įsiutę, nes tik dėl kelių kitų pareigūnų veiksmų juodinami jie visi.

„Pareigūnai gina ir gelbėja gyvybes. Jiems nesvarbu odos spalva. Valdžia turi mums suteikti priemones atlikti savo darbą. Jie turi įsitikinti, kad tie, kurie puola ir žudo mus, turi būti nubausti“, – kalbėjo policininkų sąjungos generalinis sekretorius Fabien Vanhemelryck.

O Jungtinės Karalystės sostinėje Londone jau ruošiamasi artėjantiems protestams. Praėjusį savaitgalį vandalai suniokojo Antrojo pasaulinio karo metų britų premjero Vinstono Čerčilio paminklą ir ant jo užrašė „rasistas“.

Tad saugodami jį nuo tolesnių išpuolių valdžios atstovai nusprendė paminklą uždengti. Taip pasielgti nuspręsta ir su kitomis skulptūromis, nes baiminamasi, kad savaitgalį protestai gali peraugti ir į riaušes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų