REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvus auklės kursuose

Teisingumo ministerijos parengtuose Administracinės teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pakeitimuose numatoma teismo galimybė vaikų neprižiūrinčius ar su jais nesusitvarkančius tėvus siųsti į specialius kursus.

REKLAMA
REKLAMA

Numatomos baudos

Prastus tėvus, nesuvaldančius nepaklusnių vaikų, arba jų išvis neauklėjančius, mokyti ir auklėti bus imtasi specialistų vedamuose kursuose, kurie turėtų būti rengiami savivaldybėse veikiančiuose švietimo centruose, psichologinėse ir pedagoginėse tarnybose. Šiuose kursuose tėvai bus mokomi bendravimo su vaikais, disciplinos ir auklėjimo įgūdžių. Be to, kursai bus ir prevencinė priemonė nuo nepilnamečių nusikalstamumo, kuris pastaruoju metu ypač išaugęs ir teisėsaugininkams tapęs tikra bėda.

REKLAMA

Jeigu neatsakingieji tėvai vengs vykdyti teismo nurodymus ir kursų nelankys, jiems grės administracinė bauda iki 400 litų. Bet ir sumokėję baudą tėvai neišsisuks nuo kursų – vis tiek turės juos išklausyti. Asmenys, kuriems teismas skirs kursus, per 5 dienas nuo nutarimo apskundimo termino pasibaigimo dienos privalės atvykti į savo gyvenamosios vietos savivaldybę ir užsiregistruoti į šiuos kursus.

Nors kol kas nenumatyta nei tokių kursų trukmė, nei jų kaina, nei mechanizmas, kaip priversti asocialius, niekur nedirbančius tėvus lankyti kursus, tikimasi, jog ši edukacinė priemonė padės efektyviau spręsti nevaldomų vaikų ir jų neprižiūrinčių tėvų problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal šiuo metu galiojantį ATPK už vaiko tėvų ar globėjų pareigų nevykdymą arba vykdymą priešingai vaiko interesams teismas gali skirti nuobaudą – nuo įspėjimo iki 200 litų siekiančios baudos. Tiesa, tokios baudos tėvų „neišauklėja“ – pernai užregistruoti net 7352 tėvų valdžios nepanaudojimo ar panaudojimo priešingai vaiko interesams atvejai ir 143 globėjo pareigų nevykdymo atvejai.

Lanko pamokas

Kursai tėvams, nesugebantiems deramai auklėti savo vaikų, yra ypač populiarūs Amerikoje. Daugelis tokių kursų JAV yra savanoriški ir tėvai į juos gali kreiptis be jokių teismo įpareigojimų. Pamatę, kad nesusitvarko su savo atžalomis, tėvai kartą per savaitę renkasi į mokyklų ar bendruomenės namų patalpas ir, padedami pedagogų bei psichologų, sprendžia vaikų auklėjimo problemas, dalijasi davo patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na o Los Andželo teismas ėmėsi drastiškų priemonių prieš nevaldomą paauglių nusikalstamumą – nusikalsti linkusių ir į gaujas susitelkusių vaikų tėvus įpareigojo... kartu su savo vaikais lankyti mokyklą. Tad vienoje vidurinėje mokyklų devintokų pamokose dabar sėdi ne tik paaugliai, bet ir jų tėvai. Pasibaigus matematikos ir istorijoms paskaitoms, moksleivai palieka klasėje tėvus, o tie toliau klausosi paskaitų apie nepilnamečių gaujų vykdomus nusikaltimus, narkotikų ir alkoholio vartojimą ir žalą, skaito knygas ir straipsnius apie šiuolaikinio jaunimo psichologiją bei edukaciją.

REKLAMA

Teismo sprendimai Amerikoje yra ne juokas – juos nevykdančiųjų laukia ne 400 litų bauda, kaip numatoma pas mus, bet kalėjimas. Daugelyje valstijų, vaikui pradėjus lankyti mokyklą, tarp mokyklos ir jo tėvų pasirašoma vadinamoji „tinkamo elgesio“ sutartis. Ja tėvai įsipareigoja atsakyti už vaiko elgesį, užtikrinti jo pažangumą ir pamokų lankymą. Jeigu šios sutarties tėvai nesilaiko, o vaikai nelanko mokyklos ir nusikalsta, mokyklos administracija nedelsiant susisiekia su teismu, o pastarasis įpareigoja tėvus lankyti kursus.

REKLAMA

Teismo nurodytas kursų lankymas tėvams JAV nieko nekainuoja. Valstybė šias išlaidas dengia iš švietimui skirtų lėšų. O jeigu tėvai patys sumano lankytis kursuose, kad geriau suprastų savo vaikus ir galėtų juos tinkamai auklėti, už valandos trukmės pamoką tenka sumokėti nuo 60 iki 250 dolerių.

Regina Kopūstienė, 40 metų darbo patirtį turinti pedagogė, istorijos mokytoja:

Tikėtis, kad specialiuosius kursus tėvai lankys geranoriškai – naivu. Reikia pripažinti, kad tėvai, kuriuos rengiamasi auklėti tokiais kursais, dažniausiai yra asocialūs, geriantys, nedirbantys. Jeigu jiems nerūpi jų pačių vaikai, negi rūpės kažkokie kursai? Be to, jų neišgąsdinsi ir gresiančiomis baudomis – jeigu tokie tėvai nieko neturi, nedirba, tai kaip iš jų tą baudą išpeši?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tenka apgailestaujant pripažinti, kad nors pati idėja ir girtina, ir populiari pasaulyje, pas mus kažin ar bus efektyvi. Daugeliui mūsų tėvelių iki Amerikos ir Anglijos, kur tėvai tokius kursus lanko suvokdami jų prasmę ir iš tiesų norėdami padėti sau ir savo vaikams, dar toloka.

Kita vertus, jeigu pavyks nors vieną tėvą atvesti į protą ir paskatinti susirūpinti savo apleistu vaiku, stengtis verta.

Janina Dabašinskienė, Kauno rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja:

Aš manau, kad tokie kursai yra labai gera idėja. Žinoma, tėvai nebus geranoriški ir į kursus tikrai nesiverš. Tėvai gali neklausyti vaiko teisių specialistų, bet teismo privalės klausyti. Be to, tam kontingentui, kuriam dažniausiai bus nurodoma dalyvauti tokiuose kursuose, 400 litų bauda už nurodymo nevykdymą yra dideli pinigai. Ir dabar mes siunčiame problemines šeimas į psichologų konsultacijas, kurias teikia nevyriausybės organizacijos, finansuojamos iš ministerijų projektams skirtų lėšų, bet tėvai tai daro nenoriai.

Kitas dalykas – reikia numatyti visas aplinkybes ir sąlygas: kas rengs tuos kursus, kur jie vyks. Nes, tarkim, su rajonų gyventojais gali iškilti problemų. Jiems iki miestelių centrų, kuriuose vyks kursai, nusigauti gali būti ne taip paprasta.

Giedrė POTELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų