• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarakonai turi atmintį, juos galima išmokyti išskirti seiles reaguojant į kokį nors neutralų dirgiklį visai taip pat, kaip garsiojo ruso Ivano Pavlovo eksperimentų su šunimis metu, nustatė japonų mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

"Sąlyginių refleksų" susidarymas įmanomas tik tokiais atvejais, kai gyvūnai turi atmintį ir gali mokytis. Iki šiol seilių išsiskyrimas tokiomis sąlygomis buvo įrodytas tik šunų ir žmonių atvejais.

REKLAMA

Dabar tokius sugebėjimus pademonstravo ir tarakonai.

Naujame internetinio žurnalo "Public Library of Science" numeryje (http://www.plosone.org/doi/pone.0000529) mokslininkai rašo, jog aiškindamiesi, kas dedasi paprastesnėse tarakono smegenyse, jie geriau supras ir tai, kas vyksta žmogaus smegenyse, nes panašumų esama "labai daug".

Eksperimento metu mokslininkai leido tarakonams kiekvieną kartą maitinimo cukraus tirpalu metu užuosti tam tikrą kvapą. Vėliau, kai tarakonai tik užuosdavo tą kvapą, jiems išsiskirdavo seilės, nors maisto ir nebūdavo duodama.

REKLAMA
REKLAMA

Kitai tarakonų grupei buvo duodama cukraus tirpalo be jokio kvapo. Vėliau, leidus jiems užuosti kvapą, išskiriamų seilių kiekis nepakito.

"Be abejo, tarakonai gali įsiminti ir mokytis", - telefonu sakė Makoto Mizunami (Makotas Midzunamis) iš Tohoku universiteto.

19-ojo amžiaus paskutiniame dešimtmetyje ir 20-ojo amžiaus pirmajame dešimtmetyje rusų gydytojas Ivanas Pavlovas tyrinėjo šunų sąlyginius refleksus. Jis skambučiu kviesdavo šunis ėsti ir po kelių tokių kartų šunims seilės išsiskirdavo vien tik išgirdus skambutį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau iki pat šių dienų mažai kas žinoma apie žinduolių smegenis ir neuronų mechanizmus, nes jie yra labai sudėtingi.

Pasak M.Mizunami, jo grupė dabar aiškinsis, kas vyksta tarakonų smegenyse.

"Tarakono smegenyse yra labai daug neuronų, ir turime išsiaiškinti, kuris neuronas yra susijęs su šiuo išmokimu, - sakė jis. - Manome, kad labai svarbu išstudijuoti paprastą sistemą ir labai tiksliai nustatyti, kas dedasi mokymosi proceso metu. Tikimės, kad tai bent iš dalies tinka ir žmonių atveju".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų