REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniai darbuotojai – tai tie žmonės, kurie kasdien susiduria su pačiais baisiausiais Lietuvos vaizdais: alkanais ir utėlėtais vaikais, girtomis mamomis, keiksmais ir purvu. Taip pat tai ir tie žmonės, kurie, deja, uždirba vienus mažiausių atlyginimų Lietuvoje.

Socialiniai darbuotojai – tai tie žmonės, kurie kasdien susiduria su pačiais baisiausiais Lietuvos vaizdais: alkanais ir utėlėtais vaikais, girtomis mamomis, keiksmais ir purvu. Taip pat tai ir tie žmonės, kurie, deja, uždirba vienus mažiausių atlyginimų Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie socialinių darbuotojų realybę tv3.lt kalbasi su septynerius metus šioje srityje dirbančia, akis į akį su socialinės rizikos šeimomis susiduriančia Kėdainių bendruomenės socialinio centro paslaugų socialinės rizikos asmenims padalinio vadove Regina Chmieliauskiene.

REKLAMA

Kaip jūsų centras padeda Kėdainiuose esančioms šeimoms?

Mes teikiame socialinės priežiūros paslaugas – tai yra socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikomas.

Ar daug šiame mieste yra socialinės rizikos šeimų?

Šiai dienai yra 69 socialinės rizikos šeimos ir du socialinės rizikos asmenys, su kuriais dirba penki socialiniai darbuotojai.

Kaip konkrečiai socialinis darbuotojas toms šeimoms padeda?

Socialinis darbuotojas pagal tam tikrą tvarką lanko socialinės rizikos šeimas, padeda suvokti tėvystės, motinystės pareigas, lanko šeimą ne rečiau kaip kartą per savaitę, o kai kurias šeimas lankome ir keturis-penkis kartus per savaitę. Praktiškai daugiausia laiko socialinis darbuotojas praleidžia šeimose arba kartu su šeima lanko tam tikras institucijas, nes mūsų socialinės rizikos šeimos nelabai moka sau atstovauti. Socialinė darbuotoja turi palydėti ir iki Darbo biržos, ir iki poliklinikos, ir į darželį, ir komunalinius mokesčius sumokėti padėti.

REKLAMA
REKLAMA

Jūs pati, kaip sakėt, susiduriate su socialinės rizikos šeimomis, vykstate pas juos ir bendraujate su jais. Kas jums yra šiame darbe sunkiausia?

Man kaip žmogui sunkiausia tai, kad mūsų žmonės jau pripranta, kad už juos kažkas turi kažką padaryti. Jie žino savo teises, bet kaip mama, kaip tėtis savo pareigų nelabai žino. Jie moka išsireikalauti, kad socialinis darbuotojas sumokėtų už butą, dar kažką padarytų, bet yra tokių šeimų, kurie nedirbo , nedirba ir nedirbs – tokia ta jų motyvacija. Jie net nesuvokia pinigų reikšmės. Kaip būna mokomos socialinės pašalpos, didžiausios problemos būna tada, kad socialinė darbuotoja kažko neperka, tačiau jie nesuvokia, kad už 102 eurus, kuriuos gauna, jie turi išgyventi visą mėnesį ir reikia dar, kad liktų koks euras, jeigu vaikas susirgtų. Tada būna socialinis darbuotojas blogas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiu atveju žmogaus pašalpa perleidžiama valdyti socialiniams darbuotojams?

Jeigu asmuo įtrauktas į socialinės rizikos asmenų apskaitą, jis gauna 50 proc. piniginių išmokų į kortelę ir 50 proc. į rankas, bet, jeigu socialinis darbuotojas mato, kad pinigai naudojami netikslingai, mes surenkame įvairius atsiliepimus iš bendruomenės ir prašome, kad apribotų pinigines išmokas 100 proc. Tada žmogus negauna pinigėlių į rankas, o nueina kartu su socialine darbuotoja pinigėlių atsiimti, sudaromas darbo planas, kad per mėnesį užtektų tų pinigėlių ir kartu eina apsipirkinėti su socialiniu darbuotoju – žmogus į rankas tų pinigų negauna. Tačiau tai vyksta tik su socialinėmis pašalpomis – alimentų, neįgalumo pašalpų negalime apriboti.

REKLAMA

Kiek Kėdainiuose yra šeimų, kurių finansus valdo socialinis darbuotojas?

Apie 10.

Ar visos socialinės rizikos šeimos Kėdainiuose turi problemų su alkoholiu?

Nebūtinai, turime tokių šeimų, kurie turi socialinių įgūdžių stoką: jie nesuvokia buities. Kalbama, kad socialinis darbuotojas blogai dirba, jeigu neišbraukiamos šeimos iš socialinės rizikos grupės, tačiau jų ir neišbrauksi, jiems reikalinga nuolatinė žmogaus pagalba. Jie nesuvokia pinigų valdymo įgūdžių, kodėl reikia maudyti vaiką, šiltą maistą daryti, ir tokių šeimų daugėja.

REKLAMA

Kai pati lankote tokias šeimas, ar nebuvo jums ir kitiems socialiniams darbuotojams kilęs pavojus?

Taip, būna agresyvių asmenų, bet ir aš, ir kiti darbuotojai esame įsikalę į galvą: jei matome, kad žmogus agresyviai nusiteikęs ar tuo metu kompanija geria, ir jei tuo metu nėra vaikų, nerizikuojame savo sveikata, uždarome duris ir išeiname. Jeigu tuo metu yra vaikų, tai kviečiame ir policiją, prašome ir vaikų teisių pagalbos – taip nepaliekame.

Tai vieną šeimą aplankote maždaug kelis kartus per savaitę?

Jeigu susipažįsti su šeima ir matai jų poreikius, tai ir stengiamės taip lankytis. Mes kadangi esame mieste, tai lankomės dažniau, o kaime socialiniai darbuotojai lankosi rečiau. Mums atstumai mažesni, tai mes čia juos ir labiau už rankų vedžiojam – ir į polikliniką palydim, ir kartu už darželį sumokam, nes mama gali apgauti ir nesumokėti. Institucijų požiūris yra toks: jeigu nesumokama už darželį, klausia socialinio darbuotojo, kodėl taip įvyko, o ne pačios mamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar paveikia jus pačią emociškai toks darbas? Nebūna sunku, nereikia pačioms kreiptis pas psichologus?

Be abejo, kad paveikia emociškai. Kai kolektyve dirbame penkios, aš šešta – ir pasikalbi, ir pasiguodi viena kita, būna, kad pareini iš šeimos ir net apsiverkti reikia, bet yra, kaip yra.

Tai kas labiausiai skaudina?

Skaudžiausia tai, kad dedi visas pastangas, bet būni vis tiek priešas. Kai tampi draugu, tai ir darbas pajuda, atsiranda prošvaistė, kad žmones išbrauks iš socialinės rizikos šeimų. Visgi iš pradžių būna toks atstūmimas: ateina socialinis darbuotojas ir mokina tave, kad reikia langą išsivalyti, puodą, išsiplauti.

REKLAMA

O kiek per metus išbraukiama iš sąrašo socialinės rizikos šeimų?

Per ketvirtį išbraukiam kokias tris šeimas. Tarkim, paskutinį metų ketvirtį turėjome 66 rizikos šeimas, priešpaskutinį ketvirtį – 68, prieš tai – 70 šeimų. Bet tos šeimos nebūtinai iškrenta dėl to, kad pagerėja – gali būti, kad išsikelia gyventi į kitas savivaldybes.

Ar rizikos šeimų žmonės patys yra užaugę rizikos šeimose?

Taip, didelė dalis jų.

Pakalbėkime apie atlyginimus: žinoma, kad socialiniai darbuotojai uždirba tikrai nedaug. Kiek vidutiniškai uždirba Kėdainių socialinis darbuotojas?

REKLAMA

Čia reikėtų mūsų buhalterės klausti, nes priklauso ir nuo etato užimamo, ir priedo. Aš pati nežinau, nepasidomėjau darbuotojų, kiek jie gauna. Faktas, kad nėra daug, nors mūsų beveik visi darbuotojai turi universitetinį išsilavinimą.

Dėl ko labiausiai skundžiasi socialiniai darbuotojai, ką norėtų pakeisti?

Požiūrį į mūsų profesiją. Darbuotojas juk ne tarnas. Mums paskambina, būna, iš tų pačių mokyklų socialiniai pedagogai ir kaltina socialinius darbuotojus, kad vaikas nešvarus ar utėlėtas. Aš kartais ir sakau: mes žinome, kad jis utėlėtas, bet pagal pareiginę instrukciją nei mūsų darbuotojui, nei pedagogui nepriklauso tos galvos valyti, bet dediesi pirštines ir, jei asmuo leidžia, purški ir valai tas galvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būna taip, kad socialinis darbuotojas turi ir namus padėti išsivalyti toms šeimoms?

Na ne, mes mokome socialinių įgūdžių, kas jums ar kitiems žmonėms gali būti net nelabai suvokiama: reikia parodyti, kaip rūbus susilankstyti, kaip indus išsiplauti ar košę išvirti – būna ir iki tokio lygio.

Socialinio darbuotojo darbo valandos tradicinės – 40 val. per savaitę?

Taip, 40 val. per savaitę, o dabar pradėsime dirbti ir savaitgaliais, socialiniai darbuotojai turės lankstų darbo grafiką. Šiaip socialinės rizikos šeimų kaimynai labai dažnai mums sako: jūs nežinote, kas darosi po penktos valandos. Na, taip...

REKLAMA

O ką daro socialinis darbuotojas, pamatęs, kad vaikas yra mušamas?

Toks vaikas pirmiausia išimamas iš šeimos.

Daug vaikų Kėdainiuose yra tekę išimti iš šeimų?

Taip, yra tekę išimti, bet ne dėl smurtavimo, o dažniausiai tai būna todėl, kad mama būna per girta prižiūrėti savo vaikus – jie būna rasti miegantys, nepavalgę, apsidirbę.

Tada vaikai būna patalpinami į ligoninės slaugos skyrių, kol mama įvyko įsipareigojimus – ar susitvarko būstą, ar nueina pas gydytoją, ar siūloma užsikoduoti, ar vaistus pradėti gerti.

Dabar galiu pasidžiaugti viena šeima – mes kokis keturis kartus buvome vaiką iš šeimos paėmę, kol mamą surėmė ir giminės, ir darbuotojai. Dabar mama yra įsisiuvusi vadinamą torpedą (kai yra suleidžiami vaistai į veną, kad nenorėtų gerti alkoholio) ir jau kokius keturis mėnesius negeria.

REKLAMA

Sakykit, o kas jus labiausiai džiugina?

Per septynerius mano darbo metus buvo keletas atvejų, kai žmogus išeina iš socialinės rizikos šeimų apskaitos, po metų jį susitinki, ir jis tau sako: labai labai jums dėkui – aš tik dabar suprantu, kaip man padėjot. Tokiu atveju ir iki ašarų priveda...

Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Egidijus Vičiūno duomenimis, socialinio darbuotojo, dirbančio su rizikos šeimomis, turinčio universitetinį išsilavinimą ir penkis metus darbo stažą, vidutinis atlyginimas yra maždaug 420 eurų, tačiau kiti gauna dar mažiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų