REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) bei Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijos siūlo Vyriausybei iki liepos parengti atskirą Studijų finansavimo įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA

Šios dvi frakcijos, pasirašę susitarimą dėl bendradarbiavimo koalicijos viduje, skiriant valstybės finansavimą studijoms siūlo atsižvelgti ne tik į mokymosi rezultatus, kaip numato dabartinis Studijų ir mokslo įstatymo variantas, bet ir į abiturientų socialinę padėtį.

REKLAMA

"Vienas įstatymas turi būti apibrėžiantis ir nustatantis aukštojo mokslo reformos gaires, o kitas - aiškias priemones kaip bus finansuojami studentai, siekiant, kad parama būtų suteikia atsižvelgiant į šeimų pajamas, jų turimą turtą, socialinę padėtį", - išplatintame pranešime cituojamas TPP frakcijos seniūnas Laimontas Dinius.

"Dabartiniame įstatymo projekte mes įžvelgiame daug spragų, kai žodis geriausias dažnai susijęs su šeimos finansine padėtimi arba gerais ryšiais. Matydami tokias abejones, siūlome Seimo nutarimą, pagal kurį įpareigotume Vyriausybę ir konkrečiai Švietimo ir mokslo ministeriją parengti atskirą įstatymą, kuris nustatytų konkrečią aukštojo mokslo finansavimo tvarką", - antrina LiCS frakcijos seniūnas Artūras Zuokas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak iniciatyvos autorių, tokiame įstatyme turėtų būti "aiškiai išdėstyti paramos strateginiai prioritetai, rėmimo principai ir sąlygos, valstybės remiamų paskolų skyrimo bei grąžinimo sąlygos ir tvarka, stipendijų, taip pat ir socialinių, skyrimo sąlygos ir tvarka, valstybės garantijos, atsižvelgiant į socialinę studijuojančiųjų padėtį - šeimos turtą, pajamas bei išlaidas, šeimos dydį ir kitus socialinius veiksnius".

Frakcijų vadovai taip pat sako manantys, kad reikia nustatyti kriterijus, pagal kuriuos būtų galima sumažinti grąžintinos paskolos dydį, atsižvelgiant, pavyzdžiui, į tai, kad studentas baigęs aukštąją mokyklą pagal įgytą profesiją lieka dirbti Lietuvoje, o grąžintinos paskolos dydis galėtų priklausyti ir nuo studijas baigusio asmens gaunamų pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimas po svarstymo yra pritaręs aukštąjį mokslą reformuojančiai Studijų ir mokslo įstatymo naujai redakcijai, kuria būtų įvesta studijų krepšelio ir valstybės remiamų paskolų sistema.

Krepšeliai būtų skiriami geriausiais rezultatais mokyklas baigusiems abiturientams - jiems už studijas mokėti nereikėtų.

Nepatekusieji į valstybės finansuojamas vietas galės rinktis mokamas studijas. Žadama, kad iki 10 proc. geriausius rezultatus pasiekusių studentų, mokėjusių už mokslą, baigę universitetą galės sumokėtus pinigus atgauti arba bus atleisti nuo paskolos grąžinimo.

ŠMM paskelbė normines studijų kainas bei studijų krepšelių skaičių, tenkantį skirtingoms studijų sritims: daugiausia studijų krepšelių tektų socialinių ir technologinių mokslų pirmakursiams, norminė studijų kainą svyruoja nuo 3361 iki 18 854 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų