REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilinojaus universiteto Lituanistikos katedros darbuotojai baiminasi, kad šį vienintelį užatlantės akademinį lietuvių kultūros židinį gali ištikti Aušros Vartų bažnyčios Niujorke likimas. Taupydama lėšas universiteto vadovybė atsisako lietuviškų programų.

REKLAMA
REKLAMA

Čikagoje įsikūrusio Ilinojaus universiteto Lituanistikos katedra mini dvidešimtpenkmetį. Tačiau švęsti nėra ko: dekanatas katedroje panaikino kelias programas ir magistro bei daktaro studijų pakopas. Šiuo metu katedroje dvi mokslo darbus rašančios lietuvaitės gali būti paskutinės jos doktorantės.

REKLAMA

Nepriima prašymų.

Pertvarkų, uždarydamas ir daugybę kitų filologijos katedrų, ėmėsi Ilinojaus universiteto Laisvųjų menų ir mokslų fakulteto naujasis dekanas Dwightas McBride'as. "Jis nori sumažinti mūsų reikšmę ir galimybes", - JAV lietuvių leidiniui "Draugas" minėjo Lituanistikos katedros vedėjas profesorius Giedrius Subačius.

Departamento, kur glaudžiasi ir ši katedra, tinklalapis lankytojus šiuo metu pasitinka raudonomis raidėmis parašytu įspėjimu: "Šiuo metu Slavų ir baltų kalbų bei literatūros departamentas nepriima prašymų į jokias programas."

REKLAMA
REKLAMA

Ilinojaus universitete metus studijavusiam kultūrologui Artūrui Tereškinui apmaudu dėl silpninamos Lituanistikos katedros. "Ten buvo labai įdomu. Tokių vietų pasaulyje labai mažai, todėl tai būtų didelis praradimas", - LŽ sakė jis.

Praplėsdavo akiratį

Anot G.Subačiaus, išskaidoma katedra buvo stiprus lietuvių kultūros sklaidos centras. G.Subačiaus dėstomą lietuvių kultūros kursą per metus išklausydavo apie 120 studentų, norinčiųjų būdavo dar daugiau. Šias paskaitas rinkosi ne tik studentai iš JAV, bet ir iš kitų viso pasaulio kraštų. "Tada pasikeičia ir pati kurso misija - per ją skleidžiama Lietuva pasauliui. Aš studentams leidžiu suprasti, ką reiškia Eglės, žalčių karalienės, mitas, o ne tik tai, kad yra toks pasakojimas apie gyvates. Po šių paskaitų jaunas žmogus visą gyvenimą turės savo nuomonę apie Lietuvą", - pažymėjo profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šioje Lituanistikos katedroje buvo suteikti trys daktaro laipsniai, dar dvi doktorantės rašo įdomius ir aktualius mokslo darbus. "Buvimas čia padidina informacijos lauką. To negalėčiau pasiekti studijuodama Lietuvoje. Tai, ką gavau čia, labai praplėtė mano akiratį", - "Draugui" užsiminė doktorantė Aurelija Tamošiūnaitė.

Tačiau lietuviškos minties skleidėjų mažėja - iš buvusių trijų dėstytojų katedroje liko dėstyti tik G.Subačius. Jam sunku vienam laikyti visus keturis katedros kampus.

Profesorius priminė moralinį Ilinojaus universiteto įsipareigojimą išlaikyti katedrą, mat ji buvo įkurta surinkus 600 tūkst. JAV dolerių viso pasaulio lietuvių lėšų. "Pagal sutartį katedra yra įsteigta amžiams", - pabrėžė G.Subačius.

REKLAMA

Žada padėti

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) narys konservatorius Mantas Adomėnas, pats savo mokslinį laipsnį parsivežęs iš garsiojo Jungtinės Karalystės mokslo židinio Kembridžo, žada dėti pastangų, kad lietuvybės centras Amerikoje neišnyktų. "Ši katedra - viena mokyklų ir metodologijų įvairovės garantijų, ji leidžia ir Lietuvoje perimti JAV humanitarinio mokslo naujausias įžvalgas. Tokių lituanistikos centrų pasaulyje itin mažai, todėl jo išnykimas būtų labai skaudus ir apčiuopiamas visai lituanistikai už Lietuvos ribų", - aiškino Seimo narys.

REKLAMA

Galėtų kreiptis prezidentas

LŽ kalbintas Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas Antanas Smetona pabrėžė, kad lituanistikos užutekiai užsienyje be Lietuvos valstybės paramos vargu ar gali išgyventi. "Kokia mūsų valstybės parama šiems reikalams? Ją matau labai menką. Pavyzdžiui, skandinavai savo kalbų ir kultūros dėstymą įvairiose šalyse smarkiai remia", - sakė jis.

Parlamentaro M.Adomėno įsivaizdavimu, šiuo metu Lietuvai nepavyktų materialiai paremti Ilinojaus universiteto Lituanistikos katedros, tačiau diplomatinį dėmesį ir rūpestį parodyti būtina. "Šiuo klausimu galėtų kreiptis net prezidentas. Tai pakankamai svarbus objektas, tad toks kreipimasis būtų pateisinamas", - įsitikinęs Seimo narys. Jis patikino, kad pertvarkomos katedros klausimas skubos tvarka bus įtrauktas į Seimo ŠMKK artimiausio posėdžio darbotvarkę. Lituanistikos katedros likimu susirūpinusi ir Pasaulio lietuvių bendruomenė. Apie tai LŽ pranešė jos atstovas Lietuvoje Gabrielius Žemkalnis.

Marijus Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų