REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj bus Kovo 8-oji, Tarptautinė moters diena. Moterų emancipacijos simboliu tapusios šventės proga skubame pranešti moterims šviežiausią naujieną - įsisiautėjus sunkmečiui šeimų išlaikymas vėl grįžta į moterų rankas.

REKLAMA
REKLAMA

Visais laikais vyrai siekė daugiau uždirbti nei moterys. Dažniausiai stipriajai lyčiai tai daryti sekėsi. Išskyrus tuomet, kai užgriūva ekonominės krizės, per kuriuos paprastai griūva pelningiausiai verslai, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Atėjus sunkmečiui panaši tendencija jau pastebima ir šalies darbo rinkoje - joje šiuo metu daugiau registruojasi bedarbių vyrų nei moterų. Pakilus maisto ir kitų grupių produktų kainoms išlaikyti šeimą esą turėtų būti nelengva, o šviesos tunelio gale dar nematyti.

Pelningų verslų griūtis

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Artūro Černiausko teigimu, prieš dvejus metus buvusi situacija, kai statybų ar transporto sektoriaus, kitų ūkio šakų įmonės darbuotojams mokėdavo milžiniškus atlyginimus, jose dirbantiems vyrams šeimas buvo vieni niekai išlaikyti. Tačiau geri laikais liko praeityje.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar kai kuriuose rajonuose, pavyzdžiui, Alytaus ar Utenos, vyrai tiesiog plūste užplūdo darbo biržas. Anksčiau jie dirbo statybos, medžio apdirbimo sektoriaus, kai kuriose geras pajamas davusiose pramonės šakose. Šiandien jose arba smarkiai mažinamas darbuotojų skaičius, arba jos apskritai bankrutuoja“, - „Respublikai“ sakė A. Černiauskas.

Statistikos departamento duomenimis, trečiąjį 2008 m. ketvirtį 15-64 metų moterų užimtumo lygis buvo 62,7 proc., vyrų - 67,5 proc., trečiąjį 2007 m. ketvirtį - atitinkamai 62,9 proc. ir 69,4 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų užimtumo tyrimo duomenimis, trečiąjį 2008 m. ketvirtį moterys sudarė 41 proc. visų vadovų - vyresniųjų valstybės pareigūnų bei įmonių ir organizacijų vadovų. Tai vienas aukščiausių rodiklių Europos Sąjungoje.

A. Černiauskas pastebi, kad išvedus darbo užmokesčio vidurkį, moterys tikrai dažnai uždirba mažiau, tačiau pažymi, kad tas pačias pareigas einančios skirtingos lytys nėra diskriminuojamos ir darbo užmokestis paprastai nesiskiria.

„Konkrečių faktų, kad už tą patį darbą moterys gautų mažesnį atlyginimą, reikėtų smarkiai paieškoti. Nors dažnai tvirtinama, kad tokių atvejų apstu, bent jau aš nepamenu, kad būčiau su jais susidūręs. Jei prie konvejerio tą patį darbą atlieka moteris ir vyras, tai jų darbo užmokestis yra vienodas, tas pat ir valstybės tarnyboje, ir privačiame sektoriuje“, - tikino A. Černiauskas.

REKLAMA

Kas išlaikys šeimas?

Oficialiais duomenimis, 2007 m. moterų vidutinis valandinis bruto darbo užmokestis buvo beveik ketvirtadaliu - 24,4 proc. mažesnis negu vyrų. 2007 m. moterų vidutinis valandinis bruto darbo užmokestis gamyboje ir paslaugose sudarė 9,57 proc., vyrų - 12,66 lito.

Europos Sąjungos valstybėse narėse 2007 m. moterų vidutinis valandinis darbo užmokestis buvo 21,6 proc. mažesnis už vyrų. Didžiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis buvo Estijoje - 31 proc., o mažiausias - Bulgarijoje - 13,5 proc. ir Švedijoje 13,7 proc.

REKLAMA

„Jei moterys dirba, dabar jos turės daugiau prisidėti prie šeimų išlaikymo, nei buvo anksčiau. Praėjus tam tikram laikui situacija galbūt ir vėl pasikeis. Vis dėlto šiandien ateitį sunku prognozuoti. Kita vertus, tikrai nepavydžiu moterims, nes šitaip pabrangus maisto produktams ir gaunant elgetiškus atlyginimus joms tapo sunku net šeimai pamaitinti reikalingo maisto nusipirkti. O čia jų pečius užgrius dar ir šeimos išlaikymas!“ - teigė A. Černiauskas.

O šiaip, anot pašnekovo, moterims įstatymais yra suteikta daugiau teisių negu vyrams. Tarkim, jos anksčiau sulaukia pensinio amžiaus ir gauna daugiau socialinių išmokų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Moterys išeina į pensiją anksčiau, būdamos jaunesnės gali dirbti. Tad gauna ir pensiją, ir darbo užmokestį. Be to, dalis darbo užmokesčio joms kompensuojama iš biržos. Daugelyje Europos Sąjungos šalių moterų ir vyrų pensinis amžius yra vienodas, tuo tarpu Lietuvoje moterų pensinis amžius žymiai lenkia vyrų“, - sakė A. Černiauskas.

Indrė Lauciūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų