REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos Teisingumo ministerija trečiadienį atsisakė registruoti naują opozicinę partiją – Liaudies laisvės partiją. Ją įkūrė žinomi opozicijos veikėjai – buvęs premjeras M. Kasjanovas, buvęs premjero pavaduotojas B. Nemcovas bei kiti mažiau žinomi Medvedevo–Putino tandemo priešininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Paskelbus sprendimą, Nemcovas pareiškė, jog jis yra neteisėtas ir priimtas remiantis politiniais sumetimais. Nemcovas priminė, jog atsisakyta registruoti aštuonias opozicines partijas, remiantis dirbtinėmis priežastimis. Jo žodžiais tariant, nė vienai opozicinei partijai nebus leista dalyvauti parlamento rinkimuose. Cituoju Nemcovą: „tai bus ne rinkimai, bet speciali operacija“.

REKLAMA

Teisingumo ministerija paaiškino, jog registruojant partiją buvo padaryta daug pažeidimų, jog į jos sąrašus buvo įtraukti piliečiai, nesantys tos partijos nariais ir taip toliau. Paaiškinimai nėra taip svarbūs, nes bet kuriuo atveju vieni ar kiti pažeidimai būtų buvę rasti, nes valdančiai Rusiją grupuotei arba oligarchijai iš principo nereikalingi jokie konkureantai.

Nesvarbu, jog labai mažai tikėtina, kad Nemcovo bei Kasjanovo vadovaujama partija šiuo metu turi galimybių, net jei ir būtų buvusi užregistruota, sudaryti kokią nors rimtą grėsmę dabar Rusiją valdančioms struktūroms.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, matyt, buvo nuspręsta geriau nerizikuoti ir neduoti Liaudies laisvės partijai jokių galimybių. Taigi, ji negalės dalyvauti nei parlamento, nei prezidento rinkimuose. Vakarai į šį sprendimą reagavo kaip jau įprasta. Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Catherine Ashton pareiškė susirūpinimą Rusijos Teisingumo ministerijos sprendimu. Susirūpinimą išreiškė Ir Jungtinių Valstijų užsienio reikalų ministrė Hilary Clinton. Toks susirūpinimas vargu ar virs kuo nors konkrečiu.

Faktas lieka faktu, Putinui ir Medvedevui pavyko sunaikinti Rusijos politinę sistemą ir rimčiausia opozicija lieka Genadijaus Ziuganovo valdoma kompartija. Iš vienos pusės ji yra nepajėgi laimėti nei rinkimų, nei prezidento posto. Iš kitos pusės gal vis dėlto visiems bus geriau, jei į valdžią Rusijoje komunistai negrįštų. Vladimiro Žirinovskio Liberalų demokratų partija, kaip dauguma įsitikinusi, yra KGB sukurtas darinys ir principiniais klausimais visada paremia valdančią grupuotę. Taip buvo Boriso Jelcino valdymo metais, taip yra ir dabar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo partijos ir atstovų parlamente neturi vidurinis Rusijos visuomenės sluoksnis, kuriam teoriškai galėjo atstovauti Liaudies laisvės partija. Tačiau valdančiajai grupuotei ramiau gyventi su ziuganoviška bei žirinovskiška opozicija. Nesvarbu, jog pastaruoju metu prezidentas Dimitrijus Medvedevas daug kalba apie naujų partijų būtinumą bei demokratijos Rusijoje reikalingumą.

Medvedevas spėjo pasakyti daug gražių žodžių, bet Putino laikais vykdyta politika realiame gyvenime tęsiama toliau, nežiūrint prezidento gražbyliavimų, skirtų visų pirma Vakarų auditorijai.

REKLAMA

Putino–Medvedevo tandemas nenuilstamai kartoja, jog Rusijos ekonominė padėtis gerėja, o politinis stabilumas yra to gerėjimo garantas. Visiškai užmirštant, jog naftos kainų augimas atsitiktinai sutapo su Putino atėjimu į valžią.

Tačiau paprasti Rusijos gyventojai taip šviesiai šalies perspektyvų nevertina. Maskvos Levados centro atlikti tyrimai rodo, jog nepasitikėjimas valdžia didėja. Ypač pasipiktinimą kelia korupcija. Daugiau nei 52 procentai apklaustųjų mano, jog korupcija yra didesnė nei Jelcino valdymo metais. Tik 7 procentai mano, jog valdininkai šiuo metu vagia mažiau nei pirmuoju nepriklausomos Rusijos egzistavimo dešimtmečiu. 53 procentai mano, jog biurokratija dabar turi didesnę įtaką nei valdant Jelcinui.

Šie skaičiai gali išsilieti į politinius veiksmus, todėl geriau be opozicinių partijų parlamente.

Valentinas Mitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų