REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maskvoje augantis madingų restoranų ir brangių parduotuvių skaičius, stabili valiuta ir kylanti vertybinių popierių rinka gali asocijuotis su ramybe, tvyrojusia prieš 1998 m. audrą, nuvertinusią rublį ir labai pakenkusią investuotojams.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak analitikų, dabartinis atsigavimas, pastarąją savaitę pakėlęs Rusijos akcijų indeksą iki nuo 1997 m. nematyto lygio, yra paremtas tvirtesniu finansiniu pagrindu, be to, jį palaiko Prezidento Vladimiro Putino stipri ranka.

REKLAMA

Analitikų nuomone, tokia padėtis reiškia, kad Rusijos ekonomika atsilaikytų, net jei smarkiai smuktų jos pamatą sudarančios naftos kaina. "1998 metais padėtimi niekas nesirūpino, o dabar yra tas, kuris turi ilgalaikių ekonominių planų", - sakė "Alfa-Bank" vyriausiasis strategas Chrisas Weaferis (Krisas Viferis).

1998 metų rugpjūčio 17 dieną, kai Rusijai vadovavo negaluojantis Borisas Jelcinas, šalies centrinis bankas iš esmės devalvavo rublį ir įšaldė vidaus skolinimosi rinką. Kadangi iki tol rublis buvo stabilus, o B. Jelcinas neigė devalvavimo galimybę, Rusijos prekybos sistemos (RTS) indeksas buvo pasiekęs 500 punktų rekordinę žymą, ties kuria svyruoja ir šiuo metu.

REKLAMA
REKLAMA

"Stabilumo, stipraus rublio ir (aktyvios) akcijų rinkos požiūriu padėtis gali atrodyti panaši į dešimtojo dešimtmečio vidurį, tačiau būtų klaidinga šias dvi situacijas lyginti", - aiškino "NIKoil" vyresnysis ekonomistas Vladimiras Tichomirovas.

Prieš 1998 m. krizę Rusijos užsienio valiutų atsargos svyravo ties 12-17 mlrd. JAV dolerių riba, o šiuo metu siekia 63,6 mlrd. dolerių. 1998-aisiais šalies biudžetas buvo deficitinis, o dabar jau trejus metus iš eilės fiksuojamas jo perteklius. Prieš penkerius metus bijota, kad Rusija nepajėgs aptarnauti savo užsienio skolos, o pastaruoju metu išmokėta užsienio skolos didžioji dalis, be to, iki metų pabaigos šalis tikisi sukaupti 220 mlrd. rublių (7,24 mlrd. dolerių) specialaus rezervo fonde.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Finansinės atsargos atitinka skolos, kurią Rusija turi aptarnauti, dydį, todėl pinigų užteks, net jei įvyks visiškas naftos kainų krachas", - teigė V. Tichomirovas.

Šiuo metu pagrindinės "Brent" žalios naftos barelis Londone kainuoja 26,16 dolerio, o Rusijos Uralo naftos kaina yra 1,4-1,6 dolerio žemesnė. Analitikai teigia, jog Rusijai optimali "Brent" naftos kaina yra 18-22 doleriai už barelį.

Dabartinio RTS likvidumo didžiąją dalį lėmė pinigingi investuotojai. Jie praturtėjo, kai prieš JAV vadovautą karą Irake pašoko žalios naftos kainos. Rusija yra antra didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja po Saudo Arabijos.

REKLAMA

Rusijos bendrovės nuėjo ilgą kelią nuo to laiko, kai prieš dešimtmetį buvo pigiai įsigytos per prieštaringai vertintus paskolų už akcijas sandorius. Neįsivaizduojamai turtingi vietiniai magnatai, Rusijoje vadinami oligarchais, dabar siekia tapti gerbiamais tarptautinės rinkos dalyviais.

Britų naftos milžinė BP artimiausiu metu užbaigs sandorį ir įsigis 50 proc. akcijų trečioje pagal dydį Rusijos naftos bendrovėje TNK. Tuo tarpu Rusijos metalų grupė "Norilsk Nikel" ką tik įsigijo 51 proc. paketą JAV platinos ir paladžio bendrovėje "Stillwater Mining Co".

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų