REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į portalą tv3.lt kreipėsi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbanti medicinos psichologė, kuri tvirtino įstaigoje patirianti psichologinį smurtą. Moters teigimu, ją be jokių priežasčių verčia išeiti į kitą darbo vietą neva taip atlaisvinant etatą „savam“ žmogui. Nors pašnekovė tikino, kad nuo vasaros iš ligoninės išmesta beveik pusantro šimto darbuotojų, ligoninė aiškina, kad įstaigoje vyksta vidiniai struktūriniai pertvarkymai, o darbuotoja pati daro spaudimą ligoninei.

Į portalą tv3.lt kreipėsi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbanti medicinos psichologė, kuri tvirtino įstaigoje patirianti psichologinį smurtą. Moters teigimu, ją be jokių priežasčių verčia išeiti į kitą darbo vietą neva taip atlaisvinant etatą „savam“ žmogui. Nors pašnekovė tikino, kad nuo vasaros iš ligoninės išmesta beveik pusantro šimto darbuotojų, ligoninė aiškina, kad įstaigoje vyksta vidiniai struktūriniai pertvarkymai, o darbuotoja pati daro spaudimą ligoninei.

REKLAMA

Regina (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – aut. past.) pasakojo, kad negražūs dalykai ligoninėje prasidėjo dar rugsėjį.

„Tame pačiame Reabilitacijos stacionare medicinos psichologe dirbu jau 14 metų, pilnu etatu, kolektyvas puikus, visada gerai sutarėme. Tačiau dabar į mano vietą nori „įstatyti“ savą žmogų. Tačiau dirbu gerai, nuobaudų nėra, tam preteksto nėra. Iš pradžių buvo bandoma mane išprašyti geruoju, toliau buvo pradėta visokiais būdais kenkti“, – tvirtino moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Dar rudens pradžioje sužinojusi apie reorganizaciją ir psichologų etatų įstaigoje perkėlimą moteris tvirtino per daug nesukusi galvos – juk turi etatą ir ramiai sau dirba.

REKLAMA

„Tačiau, kaip pasirodo, mano etatą iškelia į psichikos kliniką. Dar rugpjūčio pabaigoje įstaigos vadovui parašiau laišką, jog sklinda gandai, kad etatas bus iškeliamas, kad reabilitacijoje nebedirbsiu, tačiau jokio atsakymo negavau. Tik jau rugsėjo pradžioje oficialiai buvo patvirtinta, kad taip bus. Klausiu, kas čia dirbs? Juk reabilitacijos skyriuje pagal sveikatos ministro įsakymą turi dirbti specialistų komanda, kurioje privalo būti ir psichologas“, – dėstė ji.  

Moteris sakė dėl to kreipusis ir į ministeriją, ši taip pat patvirtinusi, kad reabilitacijos stacionare, kur teikiamos 2 lygio paslaugos, negali nebūti psichologo etato.

REKLAMA
REKLAMA

„Ir psichologas būtinai turi dirbti tuo adresu, kur išduota licencija. O psichikos klinika, kur iškeliamas etatas, yra už kelių kilometrų. Kai parodžiau ligoninei įstatymą, kad be psichologo, dirbančio komandoje, atima licenciją reabilitacijos stacionarui, jie aiškino vis tiek rasiantys būdą, kaip tai pagrįsti“, – pasakojo Regina. 

Kaip teigė moteris, toliau sekė daug susirašinėjimų, ji davusi prašymą ir į Darbo ginčų komisiją, kad būtų palikta ta pati darbo vieta, pirminė darbo sutartis – Respublikinė Šiaulių ligoninė, reabilitacijos stacionaras, 1,0 etato.

„Tačiau komisija be jokių dokumentų patikėjo ligoninės teisininke, kad viskas taip ir turėtų būti, Reabilitacijos skyriaus vedėja patvirtino, kad užtenka pusės etato. Tai įsivaizduokite, kaip dabar yra – žmogus gauna visą gydymo paketą, už jį sumoka ligonių kasos, į tą sumą įeina ir medicinos psichologo paslaugos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl taip drastiškai nuėmus pusę krūvio nukenčia pacientai. Turint pilną etatą per dieną priklauso 6–8 ligoniai, o už pusę – tik 3–4. Skyriuje paprastai būna 26–29 pacientai, vidurkis – 24, tai etatas yra kaip tik tiek, kiek reikia“, – aiškino ji.

Moteris sako sutikusi dirbti puse krūvio, bet su sąlyga, jei tik darbo vieta bus įrašyta reabilitacijos stacionare: „Sakau, nesvarbu, kur tas etatas įrašytas, bet man svarbu, kur faktiškai dirbu.“

Ji tvirtino, kad neoficialiai jai neva buvo pasakyta, kad laukiama, kol ji sutiks dirbti psichikos klinikoje, tuomet padirbus 2–3 mėnesius bus perkelta į kitą skyrių, o į jos vietą turi ateiti kita darbuotoja.

REKLAMA

Dėl įtampos stipriai sušlubavo sveikata

Moteris teigia ilgai kentėjusi, tylėjusi dėl situacijos, tačiau jos kantrybė trūkusi dar prieš Vėlines, kai, jos teigimu, skyriaus vedėjos buvo nepagrįstai apkaltinta, neva prievarta vedėsi ligonį konsultacijai.

„Skyriaus vedėja tuomet aiškino, kad aš neva prievarta prašiau paciento padėti parašą. Yra taip, kad parašą aš „paimu“ pagal taisykles: jei reabilitologas neskiria stacionarui mano paslaugos, bet žmogus jos nori, ateina, ir, jei aš turiu laiko, jį priimu ir prašau parašyti, kad nori konsultuotis ir vardą pavardę padėti ir viskas visada buvo tvarkoje. Bet kadangi nebeturi prie prikibti, tai sugalvojo tokį dalyką, kad vos ne smurtą prieš pacientą naudojau“, – pasakojo ji.

REKLAMA

Po šio atvejo moteris pasakojo buvusi priversta pasiimti atostogas dėl smarkiai sušlubavusios sveikatos. 

„Mažai trūko, kad viskas būtų pasibaigę labai liūdnai. Po mestų kaltinimų teko kviestis ir greitąją medicinos pagalbą, sustreikavo širdis, buvo labai sudėtinga situacija. Tai buvo tiesiog kerštas, psichologinis teroras, kad nesutikau geruoju išeiti į kitą skyrių“, – dėstė Regina.

Moters teigimu, bendra emocinė atmosfera ligoninė sudėtinga, žmonės įbauginti, bijo, kad neteks darbo.

„Nuo liepos mėnesio iki spalio išmetė 140 darbuotojų. Jau nuo rugsėjo į mane kreivai žvilgčioja kolegės, sako, baiminasi net kalbėtis, nes bijo etatų mažinimo. Kiek kolegų buvo atėję anonimiškai skųstis dėl patiriamo mobingo, tai tikrai yra problema“, – tikino medicinos psichologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninė centralizuoja psichologų paslaugas 

Respublikinė Šiaulių ligoninė, paprašyta pakomentuoti situaciją, paaiškino, kad įstaigoje vykdant vidinius struktūrinius pertvarkymus pagal sveikatos apsaugos ministro 2019 m. gegužės 23 d. įsakymu patvirtintą ligoninės valdymo struktūrą ir pareigybių sąrašą bei įstaigos direktoriaus 2019 m. liepos 30 d. patvirtintą viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojų pareigybių ir etatų skaičių buvo nuspręsta centralizuoti medicinos psichologų teikiamas paslaugas ligoninėje ir įvairiuose jose skyriuose dirbančius medicinos psichologus perkelti į vieną skyrių.

„Į Krizių intervencijos, priėmimo, konsultacijų ir psichosocialinės reabilitacijos skyrių nuo spalio 1 d. visi darbuotojai jau yra perkelti, laikantis principo, kad medicinos psichologas lydi pacientą per visą gydymosi ligoninėje laiką, nepriklausomai nuo to, kuriame skyriuje pacientas gydomas“, – paaiškino Respublikinės Šiaulių ligoninės Teisės skyriaus vedėja Inga Masiulienė.

REKLAMA

Ji patvirtino, kad minima darbuotoja tokius darbdavio veiksmus buvo apskundusi Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šiaulių darbo ginčų komisijai. 

Vis dėlto spalio 17 d. Darbo ginčų komisijoje buvo priimtas sprendimas atmesti skundą dėl Reginos neteisėto perkėlimo dirbti į kitą skyrių ir įpareigojimu atkurti jos buvusią darbo vietą.

„Ligoninės direktoriaus įsakymu patvirtintas Viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos psichologų, psichoterapeutų, socialinių darbuotojų darbo reglamentas, kuriame yra numatyta, kad ligoninės Krizių intervencijos, priėmimo, konsultacijų ir psichosocialinės reabilitacijos skyriaus (toliau – Skyrius) medicinos psichologai paslaugas teikia ligoninės skyriuose ir centruose gydomiems pacientams. 

REKLAMA

Ligoninėje įvesta naujovė, kad minėtojo skyriaus medicinos psichologai ir psichoterapeutai teikia psichologines konsultacijas ligoninės darbuotojams po tokių atvejų kaip paciento gaivinimas, negyvo kūdikio gimimas, kt. ir rūpindamiesi ligoninės darbuotojų psichinės ir emocinės sveikatos rizikos valdymu, pagal iš anksto numatytą grafiką vykdo reguliarias grupines psichologines intervencijas skyriuose/centruose, pasižyminčiuose didele psichoemocine rizika“, – rašoma portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme. 

Taip pat priduriama, kad skyriaus medicinos psichologai, psichoterapeutai ir socialiniai darbuotojai kartu su gydytoju psichiatru ar vaikų ir paauglių gydytoju psichiatru, ar socialiniu pediatru, ar fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju bei psichikos sveikatos slaugytoju ar bendrosios praktikos slaugytoju ir kitais specialistais pagal poreikį, dirba specialistų komandoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninė sako patirianti spaudimą

„Spalio 21 d. buvo gautas minimos darbuotojos prašymas „Dėl darbo sutarties sąlygų pakeitimo“, kuriame ji nurodė, kad sutinka dirbti 0,5 etato krūviu.  

Atsižvelgiant į lapkričio 4 d. minimos darbuotojos tarnybinį pranešimą (dėl kaltinimų prievarta verčiant ligonius ateiti konsultuotis) direktoriaus įsakymu buvo sudaryta specialistų komisiją tarnybiniame pranešime išdėstytoms aplinkybėms išsiaiškinti“, – aiškino I. Masiulienė.

Ji pažymėjo, kad nuo rugpjūčio 30 d. iki lapkričio 18 d. dienos, pradėjus įgyvendinti vidinius struktūrinius pertvarkymus ligoninėje, iš šios moters buvo gauta 16 įvairaus pobūdžio prašymų, nurodymų ir skundų. 

„Ligoninės administracija patiria nuolatinį, neteisėtą spaudimą priimti darbuotojai naudingus sprendimus. To nepadarius yra šantažuojama kreipimusi į teismus ir visuomenės informavimo priemones“, – pabrėžiama ligoninės atsiųstame paaiškinime.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų