• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie 10 nuošimčių gimdymų laikomi priešlaikiniais, nes įvyksta iki 37 savaitės. Tačiau dėl didžiulės pažangos, kuri per pastarąjį dešimtmetį įvyko naujagimių priežiūros srityje, kūdikiams, gimusiems po 30 savaitės, jei nebuvo rimtų komplikacijų, vargu ar pasireikš ilgalaikių vystymosi sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA

 Priešlaikinis gimdymas išsamiau

Svarbiausias dalykas, kurį čia reikėtų paminėti, tas, kad kuo ilgiau sveikas kūdikis išbūna gimdoje ir kuo didesnis jo gimimo svoris, tuo mažiau tikėtina, kad gimęs jis patirs rimtų problemų ir tuo mažiau laiko jam ar jai teks praleisti specializuotame naujagimių priežiūros skyriuje.

REKLAMA

Galimybė, kad 23 savaitę gimęs kūdikis išgyvens be kliūčių, tėra vienas nuošimtis, bet sulig kiekviena savaite galimybė išgyventi smarkiai padidėja, tad po 26 savaitės be žalos išgyvena kone ketvirtis, o po 30 savaitės tokia tikimybė labai nedidelė.

Štai kodėl bus dedamos visos pastangos išlaikyti jūsų kūdikį įsčiose kuo ilgiau, jeigu tik nekyla jokių problemų, rodančių, kad išoriniame pasaulyje juo bus geriau pasirūpinta. Dar svarbu suprasti, kad tik 1,5 nuošimčio priešlaikinių gimdymų vyksta prieš 32 savaitę, o jeigu iki 28 savaitės, skaičius dar mažesnis - 0,5-1 nuošimtis.

REKLAMA
REKLAMA

Daug laiko priešgimdyminėse klinikose praleidžiama stengiantis atpažinti nėščiąsias, kurioms gresia didesnė priešlaikinio gimdymo grėsmė.

 Priešlaikinio gimdymo priežastys

Esama daug priežasčių, kodėl kūdikiai gimsta neišnešioti, tačiau nepaisant visų tyrimų stengiantis numatyti, kodėl nėščiajai gali prasidėti priešlaikinis gimdymas arba kodėl vaisiaus dangalai plyšta kelias savaites prieš terminą, vis dar negalime išvengti didelės priešlaikinių gimdymų dalies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tikrųjų mes net tiksliai nežinome, kas sužadina gimdymą, ką jau kalbėti apie tikslų mechanizmą, nulemiantį tą sužadinimą per anksti. Viena teorija pabrėžia hormonų, kuriuos gamina kūdikis, motina ar placenta, vaidmenį, o kitos nurodo, kad prieš pradedant moteriai gimdyti smarkiai padidėja makštyje ir gimdos kaklelyje esančių specifinių baltymų koncentracija.

REKLAMA

Pasirodo, infekcija turi įtakos tik 20-40 nuošimčių priešlaikinių gimdymų, ir jei pirmas jūsų kūdikis gimė neišnešiotas, bet nebuvo jokios aiškios medicininės priešlaikinio gimdymo priežasties, tada statistiškai labiau tikėtina, kad ir kitas kūdikis gims neišnešiotas.

Tačiau kartais kūdikius tenka gimdyti anksčiau dėl medicininių priežasčių. Viena iš jų yra preeklampsija, aukštas kraujo spaudimas, diabetas, placentos nepakankamumas, placentos plyšimas arba kraujavimas dėl placentos pirmaeigos.

REKLAMA

Jeigu jūsų pirmas kūdikis gimė neišnešiotas dėl kurios nors iš minėtų priežasčių, gydytojai jus atidžiai stebės stengdamiesi išvengti, kad to nebenutiktų dar kartą.

 Priešlaikinio gimdymo požymiai

Jei vandenys nutekėjo prieš 37 savaitę arba jūs jaučiate pilvo skausmus, jums kraujuoja iš makšties ar prasidėjo gimdos susitraukimai, turėtumėte susisiekti su gimdykla ir pasirūpinti, kad jus greitai apžiūrėtų akušerė arba gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie patikrins, ar tikrai susitraukinėja gimda, kokia kūdikio padėtis, paskui atliks vidinę apžiūrą, kad galėtų įvertinti gimdos kaklelį, nustatyti pirmaeigą ir įsitikinti, kad virkštelė neiškritusi.

Taip pat pažiūrės, ar nėra infekcijos požymių, juolab dabar, kai nebėra apsauginės dalies. Jeigu yra didelė infekcijos grėsmė, jie norės sužadinti arba paskatinti gimdos sąrėmius sintocinono infuzija, kad kuo greičiau pagimdytumėte kūdikį. Kartais gali tekti gimdyti per cezario pjūvio operaciją, ypač jeigu esama jūsų ar kūdikio distreso požymių, jeigu pirmaeiga ar kūdikio padėtis nėra optimalios arba gimdos kaklelis visai nesubrendęs.

REKLAMA

Taip pat turite iškart paskambinti į gimdymo namus, jei vandenys dar nenubėgo, bet manote, kad prasidėjo sąrėmiai arba pasišalino gimdos kaklelio kamštis. Jūs būsite paprašyta atvykti tuojau pat, tada jus nuodugniai apžiūrės ir skirs lovos rėžimą.

Dar į veną gali skirti ritodrino. Šis vaistas (veikia panašiai kaip "Ventolin" inhaliuojami vaistai, kuriuos vartoja astma sergantys asmenys) atpalaiduoja gimdą ir stabdo susitraukimus. Naujesnis vaistas yra atosibanas. Jis toks pat veiksmingas ir sukelia mažiau šalutinių poveikių, tačiau brangesnis.

REKLAMA

Jeigu dangalai sveiki, o sąrėmiai švelnūs, gulėjimas lovoje, vartojant arba nevartojant vaistų, gali sustabdyti gimdymo pradžią net jei gimdos kaklelis ėmė atsidarinėti. Kai tik sąrėmiai baigsis, jūs galėsite vykti namo, tačiau likusį nėštumo laikotarpį turėsite būti ypač atsargūs ir vengti sekso.

Tačiau jeigu sąrėmiai akivaizdžiai smarkūs, net vartojant vaistus sunku sulaikyti gimdymą ilgiau kaip 48 valandoms. Šis laikas itin svarbus kūdikiui. Jus galima perkelti į ligoninę, turinčią specializuotą naujagimių priežiūros skyrių, yra galimybė sušvirkšti jums priešgimdyminių steroidų, padedančių subręsti kūdikio plaučiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kūdikiui iki 34 savaitės pasilikti gimdoje kur kas geriau, negu gimti, todėl jums gali būti patarta vartoti vieną iš pirmiau minėtų vaistų, stengiantis sustabdyti ar sumažinti gimdos susitraukimus. Vis dėlto negalima manyti, kad kokie nors dabar esami vaistai yra tinkami stabdyti gimdos veiklą, jeigu ji buvo sužadinta per anksti.

Kitoje dalyje skaitykite apie neišnešioto kūdikio gimdymą, kūdikio laukiančias problemas bei gyvenimą po gimimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų