REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tik paliegęs pensininkas, bedarbis ar kūdikį auginanti jauna šeima skrupulingai skaičiuoja kiekvieną centą, kad iki kitos pensijos ar socialinės pašalpos užtektų pinigų duonai, mokesčiams už būstą. Nusikaltėliai gauna viską, o nemoka už nieką.

REKLAMA
REKLAMA

Kokia dar krizė!

Kone visa šalis dūsta nuo krizės gniaužtų, o Panevėžio pataisos namų gyventojos vartosi lyg inkstai taukuose ir neįsivaizduoja, ką žodis “krizė” reiškia. Kur rasi geriau, jei nereikia mokėti nei už maitinimą, nei už elektrą, dujas, gydymą ar kitas paslaugas! Nuteistųjų patogumui - automatinė skalbyklė, šaldytuvas, virtuvė su nauja įranga, modernios dušų kabinos, kur, neužsukant čiaupo, galima turkštis kad ir 69 kartus per dieną. Kam spoksoti į televizorių poilsio kambaryje, jei čia pat kameroje užsiplikius kavutės priguli ant savo lovos, įsijungi asmeninį TV, DVD ar kitą aparatą ir mėgaujiesi komfortu į valias.

REKLAMA

“Puikiai suprantu visuomenės pasipiktinimą, ir man pačiam dėl to pikta, bet, deja, nieko negalima pakeisti, - “Vakaro žinioms” apgailestavo Panevėžio moterų kalėjimo direktorius Edvardas Norvaišas. - Tik pabandytume atimti elektrinį virdulį ar plaukų džiovintuvą - iškart kalinės Seimą skundais apipiltų. Atvyktų Seimo kontrolierius ir taip nutarkuotų... Žmogaus teises, bartųsi, pažeidėme. Tai ko nuteistoms moterims nesišaipyti, kad pakliuvusios ne į pataisos, o į poilsio namus.”

REKLAMA
REKLAMA

Panaši situacija ir vyrų bausmės atlikimo vietose.

Kitaip sakant, nusikaltimais visuomenę pašiurpinę ir už grotų atsidūrę kaliniai krizės nejaučia. Mat apkarpius tokioms įstaigoms skiriamas biudžeto lėšas, taupoma mažinant darbuotojų etatus - tik ne pinigus, skirtus nusikaltėlių gerovei.

Privilegijų mažės

“Įstatymo projektas Seime jau svarstomas, tikrai nėra vilkinamas, tikiuosi, kad iki metų pabaigos bus priimtas ir pradėtas realizuoti“, - vylėsi teisingumo ministras Remigijus Šimašius, turėdamas galvoje siūlymus apmokestinti nuteistųjų savoms reikmėms naudojamus elektros prietaisus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kaip sugriežtinti vandens ir centralizuotai tiekiamų dujų vartojimą, ministras teigė kol kas neįsivaizduojantis. Prie kiekvienos kameros skaitiklio esą nepastatysi, brangiai tas kainuotų. Be to, apribojus naudojimąsi tokiomis paslaugomis būtų nusižengta tarptautinės teisės normoms. Dėl tos pačios priežasties, anot ministro, negalima net galvoti apie sunkiųjų darbų kalėjimo steigimą sunkiausius nusikaltimus padariusiems asmenims. Kad jie ne ilsėtis į kalėjimą atvažiuotų, o pajustų tikrąjį nelaisvės skonį.

“Neįmanoma tai, nes esame įsprausti į tarptautinės teisės rėmus, - paaiškino jis. - Europa dėl to jau diskutuoja su Kinija, kuri, kaip paaiškėjo, nedidelę dalį nusikaltusių asmenų vertė dirbti, nors tą daryti draudžiama. Taip esą buvo pažeistos žmogaus teisės.”

REKLAMA

Nemažins davinio

Kitąmet gerokai mažinamas įkalinimo įstaigų finansavimas. Šiemet Kalėjimų departamentas gavo 210 mln. litų, kitąmet gali tikėtis tik 189 milijonų. Gal teks ir kaliniams taupyti? Tikrai neteks. Jiems racionų, vandens tiekimo ir šilumos mažinti negalima. Būtų nežmoniškas pažeidimas. Teks taupyti prižiūrėtojų sąskaita.

Beje, kalinių likimo broliais ir sesėmis tapo teisėjai. Vakar Seimo vicepirmininkas Raimundas Šukys pareiškė, kad ir Temidės tarnams negalima mažinti algų fondo. Kategoriškai!

Lietuvoje lieka tik dvi neliečiamųjų kastos - kalinių ir juos teisusių teisėjų.

Šalies įkalinimo įstaigos įsiskolinusios:

Už elektros energiją - 100 tūkst. litų

Už šilumą ir dujas - 250 tūkst. litų

Kaliniams niekad nebus per daug

Kaip suprasti deklaruojamą socialinį teisingumą, kad tik, gink Dieve, nieko netrūktų nusikaltėliams, kai eilinė šeima dieną naktį suka galvą, kaip išgyventi, nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro lenkia nugarą, kad užsidirbtų būstui, maistui, vaikų mokslams ir kitoms būtiniausioms reikmėms? - “Vakaro žinios” teiravosi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario Juliaus SABATAUSKO.

REKLAMA

- Ką jūs kalbat? Apie kaliniams teikiamas privilegijas? Pritarčiau nebent kad už elektros prietaisų naudojimą turėtų susimokėt. O kas gyvybiškai svarbu - šiluma, elektra, apšvietimas, maistas - valstybė privalo aprūpinti. Juk atėmė laisvę iš jų. O siūlot priversti nuteistuosius išsinuomoti butą ir patiems susimokėti už paslaugas?



- Laisvės niekas neatima. Laisvę nusikaltėliai prara nda arba jos atsikrato. Anksčiau, pavyzdžiui, prie A.Smetonos už sunkiausius nusikaltimus grėsė ir sunkiųjų darbų kalėjimas, priverstiniai darbai. O dabar jie... guli.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Priversti dirbti draudžia ir mūsų Konstitucija, ir tarptautinės sutartys. Būtų nusikaltimas versti žmogų dirbti, jei jis to nenori. Baudžiamajame kodekse yra straipsnis už priverstinį įdarbinimą. Tai toks pat nusikaltimas, kaip ir prekyba žmonėmis.

- Vadinasi, kalėjime geriau nei laisvėje. Nori - dirba, nenori - guli pilvus išvertę. Sočiai pamaitinti, aprengti, nusiprausę. Ir viskas - dykai!

- O kur pasaulyje matėte, kad kalinys susimokėtų už komunalines paslaugas?

- O gal Lietuva galėtų būti pirmoji kregždė?

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų