REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) kritika šalių kandidačių į Europos Sąjungą (ES) atžvilgiu už jų paramą griežtai Vašingtono pozicijai Irako nuginklavimo klausimu Lenkijoje sukėlė nepasitenkinimo audrą.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtines Valstijas remiančius laiškus pasirašiusias kandidates J. Chiracas pirmadienį (02.17) apkaltino dėl "infantilaus" ir "pavojingo" elgesio bei įspėjo, kad tokiais veiksmais jos gali sumažinti savo galimybes tapti ES narėmis, nes kai kurios iš 15-os dabartinių bloko narių plėtrai turi pritarti referendumu.

REKLAMA

Šis Prancūzijos lyderio pareiškimas antradienį sulaukė griežtų ir Lenkijos politikų, ir šalies žiniasklaidos žodžių.

Įtakingas dienraštis "Rzeczpospolita" rašo, kad J. Chiracas, vertindamas Lenkijos politiką, "ištarė žodžius, kurių jam nederėjo sakyti".

"Bandymas dėl paramos Amerikai kaltinti mus neatsakingumu ir gero auklėjimo stoka bei grasinimas neratifikuoti Stojimo į ES sutarties vertas aštrios kritikos", - rašo dienraštis.

REKLAMA
REKLAMA

Nors Lenkijos vadovas susilaikė nuo griežtų pareiškimų Prancūzijos prezidento atžvilgiu, šalies politikai nepagailėjo jam kritikos žodžių.

"Lenkija gerbia kitų šalių teisę reikšti savo nuomonę ir iš jų tikisi tokios pat pagarbos. Europoje nėra geresnių ar blogesnių (šalių)", - antradienį Briuselyje sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras Wlodzimierzas Cimoszewiczius (Vlodzimežas Cimoševičius) ir pabrėžė, jog tokia "emocionali retorika", kokios griebėsi J. Chiracas, neatitinka bendrų Europos interesų.

"Europos šeimoje nėra motinų, tėvų ir vaikų. Šioje šeimoje visi yra lygūs", - sakė ministras ir pridūrė, jog Lenkijai priimtina graži Europos šeimos idėja, jei santykiai šioje šeimoje grindžiami partneryste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos Europos reikalų ministrė Danuta Huebner (Danuta Hiubner) antradienį pareiškė, kad ši J. Chiraco išsakyta kritika neturės jokios įtakos Prancūzijos viešajai nuomonei ir Lenkijos integracijos į ES procesui.

Tuo tarpu Lenkijos vyriausiasis euroderybininkas Janas Truszczynskis (Janas Truščinskis) sakė, kad šią kritiką paskatino tai, jog Lenkija laikoma šalimi, per daug aktyviai remiančia Jungtines Valstijas ir per mažai prisidedančia prie Europos vienybės, tačiau pabrėžė, jog toks požiūris yra klaidingas.

Lenkijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Adamas Rotfeldas, komentuodamas J. Chiraco pareiškimą, sakė, kad Prancūzija turėtų gerbti Lenkijos poziciją Irako klausimu.

REKLAMA

"Prancūzija turi teisę formuluoti savo politikos kursą ir mes turime tai gerbti. Tai Prancūzijos teisė, - sakė A. Rotfeldas visuomeniniam radijui. - Lenkija... taip pat turi teisę spręsti, kas jai naudinga, ir Prancūzija savo ruožtu turėtų to paisyti ir domėtis (pozicijų) skirtumo priežastimi".

Santūrumu garsėjantis buvęs Lenkijos diplomatijos vadovas Bronislawas Geremekas (Bronislavas Geremekas) sakė, kad Prancūzijos lyderio "pasisakymo forma šalims kandidatėms buvo nemaloni ir įžeidžianti".

Tuo tarpu buvęs užsienio reikalų ministras Wladyslawas Bartoszewskis (Vladislavas Bartoševskis) pabrėžė, kad "nei Lenkijai, nei kitoms šalims mokytojai nereikalingi".

REKLAMA

"Iki šiol prancūzai visada pasižymėjo savo elegancija, tačiau dabar išryškėjo jų arogancija", - sakė jis.

Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis (Aleksandras Kvasnevskis) prieš susitikimą su vadinamojo Veimaro trikampio, kurį sudaro Lenkija, Vokietija ir Prancūzija, gynybos ministrais pamėgino sušvelninti įtampą.

"Tai nervingas metas", - sakė A. Kwasniewskis, kurio žodžius citavo naujienų agentūra PAP.

"Mano, kaip Lenkijos prezidento, atsakymas aiškus: Europai, NATO, pasauliui reikia bendradarbiavimo, o ne susiskaldymo, - pabrėžė jis. - Manau... pademonstruosime būtiną ryžtą išspręsti visas problemas, kurios grasina mūsų saugumui ir kyla dėl terorizmo bei masinio naikinimo ginklų".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nepasitenkinimo ugnį vėl pakurstė Prancūzijos gynybos ministrė Michel Alliot-Marie (Mišel Aljo-Mari), kuri po susitikimo su Lenkijos ir Vokietijos gynybos ministrais pareiškė, jog šalys kandidatės, remdamos griežtą Vašingtono poziciją dėl Irako, rizikuoja būsima naryste ES.

"Europos Sąjunga išgyveno nedidelę krizę, tam tikrus sunkumus. Galėjome tikėtis, kad narystės siekiančios šalys užims atsargią poziciją, - sakė ji. - Tačiau man neramu ir sakau tai labai aiškiai, nes (naujų narių) priėmimui būtinas ratifikavimas".

REKLAMA

"Todėl šių šalių labui siūlau joms dėti visas pastangas siekiant užtikrinti, kad nebūtų (neigiamos) piliečių reakcijos (ir jie nepareikštų), kad šios šalys neremia taikos Europos (šalių) šeimoje", - sakė ministrė.

Lenkijos gynybos ministras Jerzy Szmajdzinskis (Ježis Šmaidzinskis), paprašytas pakomentuoti šį pareiškimą, sakė: "ES ir NATO susiskaldžiusios. Pirmoji išvada, kurią turėtume padaryti: nepilkime alyvos į ugnį ir susilaikykime nuo retorikos".

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų