15
Pao Gasolis (nuotr. SCANPIX)

Pirmasis Europos krepšinio čempionato pusfinalis tarp Ispanijos ir Prancūzijos krepšininkų daugiatūkstantiniam vietos sirgalių liūdesiui baigėsi ispanų pergale. Po įtemptos dramos su pratęsimu jie keliauja į finalą, užsitikrina mažiausiai sidabro medalius ir iškovoja tiesioginį kelialapį į 2016 metų Rio de Žaneiro olimpiadą.

15

Ketvirtadienį Lilio pilnutėlėje „Pierre Moreau“ arenoje vykusiame Europos krepšinio pirmenybių pusfinalyje Ispanijos krepšininkai tik po pratęsimo 80:75 (17:20, 15:13, 16:23, 18:10, 14:9) nugalėjo iki pusfinalio nė karto nesuklupusius prancūzus ir rugsėjo 20 dieną finale dvikovoje dėl čempionų vardo susitiks su Lietuvos – Serbijos dvikovos nugalėtoja.

Kone visus pratęsimo taškus pelnęs P. Gasolis iš viso savo sąskaitoje turi 40 taškų ir 11 atkovotų kamuolių. 15 taškų pridėjo Sergio Rodriguezas. Prancūzų ekipoje išsiskyrė fantastišką tritaškį pateikęs ir pratęsimą išplėšęs N. Batumas - 14 taškų. Tiek pat pelnė ir N. de Colo. J. Lauvergne pridėjo 11 taškų. Tony Parkerio ir M. Gelabale sąskaitoje - po 10 taškų.

„Pernai mūsų rinktinei buvo sunku, nes pralaimėjo pasaulio pirmenybių ketvirtfinalyje, - kalbėjo P. Gasolis. – Labai norėjau laimėti dabar. Tai nebuvo noras revanšuotis, tik laimėti sunkias rungtynes prieš komandą favoritę priešais jos fanus. Akivaizdu, kad buvau itin motyvuotas, koks esu ir per visą turnyrą.“

„Esu nusivylęs dėl pralaimėjimo, bet ne mūsų komanda ar tuo, kaip žaidėme. Niekas nekaltina Nicolas Batumo dėl tų trijų nepataikytų baudos metimų. Reikėjo anksčiau būti geresnėje pozicijoje ir laimėti. Stengsimės laimėti bent jau bronzos medalius“ – teigė prancūzų kapitonas B. Diaw.

26 922 sirgalių stebėjo pirmąsias pusfinalio rungtynes – tai jau antrasis Europos čempionato lankomumo rekordas, pasiektas per septynias dienas. Kiek anksčiau „Pierre Mauroy“ stadione Lilyje pirmasis rekordas užfiksuotas rungtynėse tarp Prancūzijos ir Turkijos. Šią dvikovą stebėjo 26 135 fanai.

Rungtynių eiga:

Pratęsimas

Atkakli kova taškas į tašką vyksta toliau - abi komandos įsikabinusios laikosi galimybės prasibrauti į finalą. P. Gasolis gauna pražangą puldamas ir B. Diaw baudos metimu išveda prancūzus į priekį 75:72, tačiau netrukus pats P. Gasolis vėl sugrąžina ispanams pranašumą. Likus žaisti 18 sek. prancūzai atsilieka 75:78. V. Claveras prasižengia prieš tritaškį metusį N. Batumą - šis nepataiko nė vieno baudos metimo. P. Gasolis įkala iš viršaus ir siunčią Prancūziją į nokdauną.

Ketvirtas kėlinys

Ispanai desperatiškai mėgina "kabintis" į rungtynes, tačiau vienintelis tikrai didelį pavojų varžovams keliantis žaidėjas yra P. Gasolis. Įpusėjus ketvirčiui aikštės šeimininkai tvirtai kontroliuoja rungtynių eigą pirmaudami 61:54. Ispanijos rinktinė ima aktyviau žaisti gynyboje neleisdami varžovams net "kvėpuoti" ir tai duoda vaisių. P. Gasolis krauna iš viršaus ir likus žaisti tris minutes tirpdo skirtumą ir persveria savo naudai - 61:62. Prasideda žaidimas taškas į tašką. N. de Colo prasižengia puldamas, S. Rodriguezas didina ispanų pranašumą 63:66. Likus žaisti 16,6 sek. prancūzai rezga ataką - N. Batumas per dvi sek. smeigia taiklų tritaškį - 66:66. Ispanų ataka nepavyksta, prancūzai per 1,3 sek. nieko nesukuria - pratęsimas.

Trečias kėlinys

27 tūkst. sirgalių palaikomi prancūzai daugiausiai individualiais reidais mėgina atitrūkti, tačiau sėkmingai juos stabdantys ispanai įpusėjus ketvirčiui lygina rezultatą - 39:39. Nervingas, fiziškai kietas, gynybinis krepšinis vyrauja "Pierre Moreau" arenoje. J. Lauvergne smeigia taiklų tritaškį ir prancūzai pirmą kartą susikrauna 11 taškų pranašumą - 51:40. Įdomus epizodas - metimo nepataikęs T. Parkeris krenta ant žemės ir atšokęs kamuolys atskrieja tiesiai jam į rankas - įžaidėjas jį pagauna sėdėdamas, be didesnių pastangų ir prajuokina sirgalius. Aikštės šeimininkai tebediktuoja žaidimo ritmą - 56:48.

Antras kėlinys

Ispanijos rinktinei pavyksta išlyginti rezultatą - 22:22, tačiau skambiai palaikomi prancūzai vėl mėgina pabėgti. T. Parkeris pirmuosius savo taškus rungtynėse pelno antrojo ketvirčio viduryje. Vienas gražiausių epizodų - Rudy Gobertas įspūdingai blokuoja P. Gasolio metimą. Po dar vieno T. Parkerio metimo - 31:25. Iniciatyvą perima ispanai ir po R. Fernandezo tritaškio jie vėl išsiveržia į priekį 31:32. R. Goerto dvitaškis lemia minimalų aikštės šeimininkų pranašumą įpusėjus dvikovai - 33:32.

Pirmas kėlinys

Atsargiai rungtynes pradėję prancūzai netrukus įsibėgėja ir po Nicolas Batumo perimto kamuolio ir dėjimo iš viršaus pirmauja 13:6. Prancūzų lyderis Tony Parkeris nesusitvarko su įtampa - trys pramesti metimai ir dvi klaidos. Tuo tarpu Pau Gasolis traukia ispanų rinktinę paskui save per kėlinį pelno 10 taškų ir lipa varžovams ant kulnų - 20:17.

Situacija prieš rungtynes:

Kol kas nė karto Europos čempionate nepralaimėję prancūzai į pusfinalį pateko įveikę latvius 84:70, o dukart grupės rungtynės suklupę ir vos į atkrintamąsias varžybas prasibrovę ispanai ketvirtfinalyje po itin atkaklios kovos 73:71 įveikė Graikijos rinktinę.

Istorija tokia: Ispanija įveikė prancūzus 2009 metų Europos čempionato ketvirtfinalyje, 2011 metų Europos čempionato finale ir 2012 metų Londono olimpiados ketvirtfinalyje. Prancūzams pavyko palaužti ispanus „EuroBasket 2013“ pusfinalyje ir 2014 metų pasaulio čempionato ketvirtfinalyje.