REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Jei vaiko gimimo liudijime neįrašytas tėvas, esi bedarbė ir socialiai remtina, valstybė tavimi pasirūpins. Jei turi normalią šeimą ir nori dirbti – vaikų darželio durys tau bus užtrenktos prieš nosį“, – sako šiaulietė Inga, su siaubu suvokusi, kokiu keliu suka mūsų valstybė. Gimus dukrai, moteris iškart ją užrašė į lopšelį-darželį. Buvo garantuota vieta, tačiau paskutinę akimirką šiaulietė sužinojo, kad vietos darželyje negaus, nes pirmenybė – pašalpų gavėjams.

REKLAMA
REKLAMA

Prabanga – tik socialiai remtinoms šeimoms?

Šiaulietė Inga prieš savaitę pasigailėjo, kad turi šeimą, du aukštojo mokslo baigimo diplomus ir dar nepasibaigus motinystės atostogoms ketina eiti dirbti, sąžiningai mokėti mokesčius valstybei. Nes ji nebežino, kur reikės palikti dvejų metų neturinčią dukrą – darželio „Rugiagėlė“ durys jai buvo užtrenktos. Jaunai mamai paaiškinta, kad į darželį be eilės priimami socialiai remtinų šeimų vaikai. Tvarkingai gyvenantys ir norintys dirbti žmonės tokia „prabanga“, kurios vardas „darželis“, nebegali mėgautis.

REKLAMA

Inga pasakoja, kad prieš porą metų gimus dukrai jau po trijų savaičių ji kreipėsi į darželį „Rugiagėlė“ – parašė prašymą, kad šiemet rugsėjo 1-ąją jos dukrą priimtų į grupę. Visi tėvai žino, kad vos gimusius vaikus reikia užrašyti į darželį, antraip vėliau bus problemų.

Po metų mama paskambino į darželį, sužinojo, kad jos vaikas yra 22–as eilėje, ir sulaukė garantijų, kad kai dukrai bus dveji, ji bus priimta į grupę. Netikėtumai prasidėjo visai neseniai, kai moteris, atnešusi, kaip ir buvo liepta, visas pažymas sekretorei, išgirdo: „Nepatenkate, nes nesate socialiai remtina.“

REKLAMA
REKLAMA

„Argi dabar reikia pasakyti? Aš nuo birželio 1–osios einu dirbti. Dukra jau nuo rugsėjo 1–osios turėjo būti grupėje“, – pasipiktino mama ir paprašė pakviesti darželio vadovę.

Inga sužinojo, kad socialiai remtinų šeimų, vienišų mamų vaikai Šiaulių miesto tarybos sprendimu į darželį priimami be eilės. Dėl šios priežasties eilė pasislenka, todėl dirbantys tėvai, į darželį užrašę vos gimusius savo vaikus, lieka it musę kandę.

Inga sako, kad su problema, kai vos gimę į darželį užrašyti vaikai atėjus laikui į jį nebepatenka, kilo ne jai vienai. „Bendraujame aštuonios šeimos, auginančios panašaus amžiaus vaikus. Visos susidūrėme su šia problema. Turime pažinčių, jomis pasinaudosime. Juk ne paslaptis, kaip šiais laikais žmonės patenka ir į darželius, ir pas gydytojus“, – sakė Inga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris teigė, jog grįžusi į darbą gausianti 1,5 tūkstančio litų algą, bet kone pusę algos turės atiduoti auklei. Tokiu atveju jos pačios pajamos liks lyg socialiai remtinos, bet to įrodyti mama negalės. Juk auklė, žinoma, jos namuose dirbs nelegaliai, nemokės mokesčių valstybei.

Tad kyla klausimas – ar būtent tokią veiklą skatina mūsų valstybė? Deklaruodama, kad kovoja su nelegaliu darbu, realiai nedaro nieko, kad nelegaliai dirbančių žmonių nebūtų.

Užsirašyti eilėje – dar ne garantija

Šiaulių taryba tvarką, pagal kurią priimant į darželius pirmenybė teikiama socialiai remtinų šeimų ir vienišų mamų vaikams, priėmė dar 2008–ųjų lapkritį. Lopšelio–darželio „Rugiagėlė“ vadovė Galina Stepanovienė sako, kad tėvai žino šią tvarką, todėl atėję į darželį išsyk pasako, kad yra socialiai remtini ir reikalauja priimti vaiką. Nepriimti vaikų iš socialiai remtinų šeimų darželis negali, todėl tėvai, vaiką užrašę į darželį vos gimusį, turi vis laukti eilėje.

REKLAMA

Šiuo metu iš 30-ies vaikų, darželį pradėsiančių lankyti nuo rugsėjo 1-osios, vos 11 priimta pagal eilę, o 19 – iš socialiai remtinų šeimų. Dabar darželį lanko 219 vaikų. Daugiau nei trečdalis jų – iš socialiai remtinų šeimų.

G. Stepanovienė sako suvokianti, kaip skriaudžiamos dirbančios šeimos, tačiau suprantanti, kad būtina padėti socialiai remtinų šeimų vaikams. Ji prisiminė atvejį, kai į darželį atėjo dvi mamos – nevieniša ir vieniša. Pastaroji prašė priimti į lopšelį broliukus – 11 mėnesių ir 2 metų.

REKLAMA

„Nuėjome aplankyti tos vienišos mamos. Duris atidarė buto šeimininkė, kuri parodė du berniukus, žaidžiančius ant grindų tarp aplink išdėliotų pagalvių. Buto šeimininkė paaiškino, kad mama dirba, o ji prie vaikų prieinanti, kai jie verkia. Išsyk priėmėme tuos vaikus. Be priežiūros nuolat buvęs 11 mėnesių kūdikis greitai atsigavo, jo raida tapo normali, o dvejų metų vaikui ir mokykloje sunkiai sekėsi“, – sako darželio vadovė.

Sudėtinga situacija dėl darželių susiklostė todėl, kad valstybė buvo ėmusi skatinti gimstamumą, mokėdama dideles motinystės pašalpas. Dabar gimstamumas mažėja, tačiau apie tai, kur tėvams dėti gimusius vaikus, nepagalvota. „Penkiamečių vaikų eilės darželyje nėra. Buvo laikas, kai eidavome į poliklinikas vaikų ieškoti, kad grupės susidarytų. Po kelerių metų vėl tiek norinčiųjų patekti į darželius nebebus“, – sakė G. Stepanovienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybė neskatina dirbti

Susiklosto paradoksali situacija – už vaiko ugdymą darželyje socialiai remtinos šeimos nemoka arba moka pusę nurodytos sumos. Šiuo metu viena vaiko buvimo darželyje diena tėvams kainuoja 6 litus 61 centą.

Šeimos, kuriose abu tėvai dirba, sumokėtų visą sumą, tačiau jų vaikai į darželį nepatenka. Vadinasi, ir į biudžetą nepatenka pinigai. Jei būtų suformuota daugiau grupių, į darbą būtų priimta daugiau žmonių – auklėtojų, virėjų, šeimininkėlių ir kitų.

Darželis „Rugiagėlė“ yra pateikęs Savivaldybei dokumentus dėl papildomos grupės darželyje atidarymo. Joje papildomai galėtų būti ugdoma 15 vaikų. Grupei įrengti reikia mažiausiai 25 tūkstančių litų, o darbuotojų algoms – 50 tūkstančių litų. Kol kas aiškaus atsakymo dėl grupės darželio vadovai iš valdininkų nesulaukė.

REKLAMA

Šiauliuose yra 29 lopšeliai-darželiai, kuriuose šiuo metu yra 124 laisvos vietos darželinukams. Daugiausia laisvų vietų yra lopšelyje darželyje „Salduvė“ ir „Varpelis“. Nė viename miesto lopšelyje–darželyje šiuo metu nėra laisvų vietų lopšelinukams.

Šiaulių savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyresnioji specialistė Violeta Damskienė žada, kad nuo šių metų rudens bus atidarytos dvi lopšelinukų grupės darželyje „Rugiagėlė“ ir „Žirniukas“. „Kas savaitę renkame informaciją apie poreikį. Jei trūks vietų, žiūrėsime, ką daryti“, – teigė ji.

REKLAMA

V. Damskienė sako, kad šiuo metu stebima nauja tendencija – iš darželių tėvai visam laikui atsiima vaikus teigdami, kad emigruoja. Seniau toks reiškinys buvo stebimas tik mokyklose.

„Žinoma, šeimų finansinė padėtis prastėja. Daugėja šeimų, gaunančių socialines pašalpas. Tokios šeimos atleidžiamos nuo mokesčių už darželį. Ne naujiena, kad mūsų valstybė neskatina žmonių dirbti, o gyventi iš pašalpų. Matyt, labai mažas skirtumas yra tarp algos ir pašalpų“, – teigė Švietimo skyriaus vedėja.

Oksana LAURUTYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų