• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialinės pagalbos pinigus surijo paslaugos, be griežtos atrankos skirtos ne patiems silpniausiems, tarp jų ir aukštas pareigas užimančių asmenų artimiesiems.

REKLAMA
REKLAMA

 Į kairę ir į dešinę dalytos nemokamos lankomosios priežiūros paslaugos bumerangu smogė pačiam šių paslaugų tiekėjui - Biržų rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centrui. Nebelikus pinigų paslaugas teikti net tiems, kam gyvybiškai būtina, lengva ranka braukiamos paslaugos visiems.

REKLAMA

„Kodėl žaidžiama pačių silpniausių, lengviausiai socialiai pažeidžiamų žmonių sąskaita? Kodėl taip elgiamasi su žmonėmis, kurie negali apsiginti? Jei valdžia nesugeba paskirstyti pinigų, kam labiausiai reikia, tai gal reikia keisti valdžią?" - klausė į redakciją paskambinę neįgalių žmonių artimieji.

„Streikuoja mokytojai, policininkai, darželių auklėtojai. O ką daryti tiems, kas sunkiai per kambarį beperšliaužia? Nebent tyliai numirti", - eilinius rajono valdžios užmojus taupyti labiausiai pažeidžiamųjų sąskaita komentavo laikraščio skaitytoja.



Dalijo bet kam

REKLAMA
REKLAMA

Redakciją dažnai pasiekdavo signalai, kad nemokamos lankomosios priežiūros paslaugos dalijamos į kairę ir dešinę. Jos skirtos net aukštas pareigas užimančių, nemažas pajamas turinčių ir tame pačiame mieste, net tuose pačiuose namuose gyvenančių biržiečių tėvų priežiūrai.

Ateinantys socialiniai darbuotojai už valdiškus pinigus šiems senoliams tarnaudavo - nuvalydavo langus, sutvarkydavo kambarius. Kiek tos paslaugos būtinos, o kiek skirtos pataikaujant aukštas pareigas užimantiems asmenims - specialius poreikius nustatančių socialinių darbuotojų ir jų vadovų sąžinės reikalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau rajone yra žmonių, kuriems tokios paslaugos gyvybiškai būtinos. Jų nemokamą teikimą numato įstatymas. Paskutiniame rajono tarybos posėdyje buvo pritarta savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Eugenijos Prokopovičienės siūlymui, kad naujiems klientams lankomosios priežiūros paslaugos būtų apmokamos.

Pasiūlyta už valandą prašyti 8,90 lito.

Aiškinta, kad 6 litai yra už lankomosios priežiūros paslaugas teikiančio asmens darbą, o likusieji - už paslaugos organizavimą. Į tokius siūlymus kreivai pažiūrėjo socialines paslaugas turintys gauti biržiečiai.

REKLAMA

„Aš geriau iš savo pensijos duosiu penkis litus už valandą kaimynei, ir ji mielai man padės, nei dar priedo kelis litus mokėsiu už kažkokių viršininkų išlaikymą", - korespondentei kalbėjo viena garbaus amžiaus biržietė. Pastaruoju metu pas paslaugas gaunančius žmones pradėjo važinėti Socialinių paslaugų centro atstovai ir siūlyti už jas mokėti arba jų atsisakyti.

REKLAMA

Tačiau nemokamas socialines paslaugas iki šiol gavę žmonės vargu ar turės iš ko mokėti. Tad darbo gali netekti ir 33 lankomosios priežiūros darbuotojai. O tai - nauji bedarbiai bei pašalpų ieškotojai.



Prašė papurtyti skriaudikų „lizdelį"

Praėjusį penktadienį į redakciją paskambino Klaipėdoje gyvenanti Jura Rimkuvienė. Moteris sakė nesitikinti surasti teisybės valdžios koridoriuose, todėl nutarusi kreiptis į „Šiaurės rytus".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Biržuose, Vabalninko gatvėje, gyvenanti jos mama Aleksandra Puzinienė turi visišką negalią. Moteris užaugino dvi dukras ir sūnų. Kaune gyvenantis sūnus po širdies operacijos taip pat turi negalią. Abi dukros gyvena Klaipėdoje. J. Rimkuvienė, neseniai patyrusi kelias skydliaukės operacijas, yra visiška ligonė. Jos sesuo dirba, tad pas motiną dažnai atvažiuoti negali.

REKLAMA

Moteris sako kvietusi mamą važiuoti gyventi į Klaipėdą, tačiau ji sako norinti gyventi savo namuose. Juolab kad Biržuose prieš dvejus metus palaidotas jos vyras.

Iki šiol 83 metų A. Puzinienė sulaukdavo kasdien ateinančios ir dvi valandas jai gelbstinčios lankomosios priežiūros darbuotojos. Ši mamai atnešdavo vandens, malkų, pakurdavo ugnį.

REKLAMA

Tačiau neseniai jai paskambino tokias pat lankomosios priežiūros paslaugas gaunanti draugė ir pranešė sulaukusi Socialinių paslaugų centro darbuotojų vizito. Jai buvo paaiškinta, kad moteris turinti vaikų, todėl nemokama lankomoji priežiūra jai nebebus teikiama. Ir taip esą bus visiems paslaugų gavėjams.

„Socialinės paramos skyriuje sėdi tiek algas gaunančių ir nežinia ką veikiančių darbuotojų, kiek galbūt rajone tėra tų negalią turinčių žmonių, kuriems priklauso lankomoji priežiūra. Nutarė sutaupyti nabagėlių sąskaita. Būtų gerai, kad papurtytumėt tą lizdelį ir pakovotumėt už vargšus", - kalbėjo J. Rimkuvienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot moters, jos mama pasiremdama ramentais vos pastovi. Paeiti negali - tiesiog šliaužia. Į kiemą pati išeiti negali. Tiesa, globa, už kurią mokama 900 litų, jai dar neskirta. Pasak medikų, jei žmogus iš lovos dar pasikelia, vadinasi, jis dar gali apsieiti be nuolatinės globos.



Po žinios - ašaros

Mediniame namelyje gyvenančią A. Puzinienę korespondentė rado apsiverkusią ir apimtą nerimo. Moteris sakė jau kelintą dieną negalinti nusiraminti - net širdis pradėjusi streikuoti.

REKLAMA

„Pas mane dar nebuvo iš Socialinių paslaugų centro. Bet man skambino draugė, pas kurią jau lankėsi, ir sakė, kad visų tas pats laukia. Iš ko aš mokėsiu? Man aiškino, kad gaunu papildomą 100 litų invalidumo pašalpą ir galiu mokėti. Bet juk vaistai kainuoja. Dabar atsirado nauja bėda - naktimis nebesulaikau šlapimo. Nežinau, kur dėl įklotų kreiptis. Jei juos dar reikės pirkti, maistui nebeturėsiu", - dejavo moteris. Nemokamas paslaugas ji gavusi trejus metus. A. Puzinienei nustatyta, kad specialiųjų poreikių lygis yra didelis. Ji pati ant ramentų vos pastovi.

REKLAMA

„Kodėl man nebeskirs priežiūros - ar dėl to, kad vaikų turiu? Bet juk reikia žiūrėti, gal tie vaikai patys turi negalią. O ką daryti tiems, kurių vaikai prasigėrę ar sėdi kalėjime?" - svarstė neįgali moteris.



Arba moki - arba atsisakai paslaugų

Biržuose, Žemaitės gatvėje, gyvenanti 92 metų Rožė Zeltinienė prieš kelias dienas sulaukė Socialinių paslaugų centro direktorės Irinos Endziulaitienės bei socialinės darbuotojos.

REKLAMA
REKLAMA

Atėjusios moterys jai pradėjo aiškinti, kad nebėra lėšų teikti nemokamas lankomosios priežiūros paslaugas. Todėl moteris turi mokėti po beveik 9 litus už valandą ateinančiai darbuotojai. Jei nesutinka mokėti, paslaugą „nuims". R. Zeltinienei buvo pakišta pasirašyti kažkokius dokumentus, kad ji neva atsisakanti paslaugos.

Dar ta ponia, kuri tvarkė dokumentus, paklausė, gal vis dėlto bent vieną paslaugos valandą jai palikti. Bet senolė atsakė nesanti tokia „bagota", kad galėtų iš savo varganos pensijos mokėti. Sunkiai vaikštanti, tris operacijas pastaraisiais metais patyrusi moteris dukart per savaitę sulaukdavo lankomosios priežiūros darbuotojos. Ši po dvi valandas jai padėdavo susitvarkyti namuose. Šią paslaugą moteris gauna beveik metus - specialieji poreikiai jai nustatyti nuo praėjusių metų gruodžio.

Neseniai moteris laikraštyje perskaitė apie rajono tarybos sprendimą lankomosios priežiūros paslaugas padaryti mokamas. Tačiau su savo bičiule dar pasidžiaugė, kad joms „nenuims", nes tai numatoma tik naujiems paslaugos gavėjams. Prieš kelias dienas pas sunkiai judančią senolę apsilankė gydytoja Elena Šakelienė. Garbaus amžiaus senolė ir medikės klausė, ar paslaugą teiks. Ši užtikrino, kad tikrai turėtų. Ir še tau - po kelių dienų sulaukė Socialinių paslaugų centro darbuotojų vizito.

REKLAMA

Tautodailininkė R. Zeltinienė gauna 631 litų pensiją bei 70 litų našlės pensiją. Gaudavo ir 180 litų pašalpą, bet pastaruoju metu šių pinigų nebėra. Mokėti tokių didelių pinigų už paslaugas moteris negalinti, nes iki šiol papildomai mokėjusi ir žmogui, kad aptvarkytų kiemą. Žiemą tenka po 500 litų mokėti už namo apšildymą dujomis, tad maistui ne kas ir lieka. O kur dar vaistai?

Moteris užaugino tris vaikus. Vienam sūnui, gyvenančiam Vokietijoje, neseniai padarė širdies operaciją. Kiti vaikai, anot senolės, „turi savo gyvenimus".

Įstatymas numato paslaugas

Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Eugenija Prokopovičienė atostogavo, o jos pavaduotojas Antanas Kruopis su korespondente minėtu klausimu nekalbėjo. Jis siūlė šnekėtis su „tuos reikalus" tvarkančia specialiste Skaidra Pavilioniene.

Specialistė minėjo, kad rajono taryba priėmė sprendimą mokamas lankomosios priežiūros paslaugas nustatyti naujiems paslaugų gavėjams. Pasak S. Povilonienės, nemokama lankomoji priežiūra skiriama pagal paslaugos poreikį, o ne pagal invalidumo sunkumo laipsnį ir neatsižvelgiant, ar asmuo turi vaikų. Šį poreikį nustato seniūnijų socialiniai darbuotojai. Spalio 1 dieną socialinės priežiūros į namus paslaugas gavo 130 rajono gyventojų.

REKLAMA

„Už paslaugas pagal įstatymą nemoka žmonės, kurių pajamos neviršija trijų valstybės remiamų dydžių, tai yra 1050 litų", - aiškino specialistė. Vadinasi, senieji paslaugų gavėjai, įkalbinėjami savu noru atsisakyti nemokamų paslaugų, yra apgaudinėjami?

Kaip paskyrė - taip tegul ir sukasi

„Duoti žabo visiems", - taip reagavo Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė, išklausiusi problemą. Direktorė minėjo, kad iš rajono biudžeto šiems metams socialinių paslaugų centras lankomajai priežiūrai turėjo 400 000 litų.

Šie pinigai jau išnaudoti. Sutaupytus 27 000 litų pervedė Medeikių vaikų globos namams, „sukrapštė" dienos centrui, kurį lanko itin didelę negalią turintys asmenys. I. Endziulaitienę direktorė sakė dukart per savaitę kviečianti į savo kabinetą ir aiškinanti, kaip šiai derėtų elgtis.

P. Prašmantienė įsitikinusi, kad reikėjo kartu su socialiniais darbuotojais žiūrėti ir spręsti, kas turi pirmumo teisę gauti lankomąją priežiūrą. Kodėl I. Endziulaitienė važinėja pas žmones ir jiems siūlo atsisakyti paslaugų, P. Prašmantienė sakė nežinanti. Direktorė aiškino, kad artimiausiu metu bus nustatyta lankomosios priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka.

REKLAMA

„Tai nereiškia, kad nemokamų lankomosios priežiūros paslaugų nebeteiksime. Tik kalbame apie apmokėjimo tvarką. Galima ir kitaip spręsti šiuos klausimus. Pavyzdžiui, Parovėjoje sumažinome viena valanda. Bet žmogų lankiusi socialinė darbuotoja žada jį prižiūrėti nemokamai", - kalbėjo P. Prašmantienė.



Pagauta už rankos - meluoja?

Dar penktadienį Socialinių paslaugų centro direktorė Irena Endziulaitienė aiškino, kad šiuo metu 33 lankomosios priežiūros darbuotojai aptarnauja 130 rajono gyventojų. Paklausus, ar visi turės mokėti pinigus už lankomosios priežiūros paslaugas, I. Endziulaitienė nesutriko: „Ne visiems pasiūlyta. Pinigus mokės, jei atsiras nauji paslaugų gavėjai, arba žmogus norės papildomai gauti paslaugų".

Pirmadienį I. Endziulaitienė pati paskambino į redakciją. Ji paaiškino, kad pas kai kuriuos žmones ji su centro darbuotoja važiavusi pati, nes norėjusi įvertinti, kaip teikiamos lankomosios priežiūros paslaugos.

„Paslaugų skyrimą nagrinėjame ne mes, o Socialinės paramos skyrius. Mes žiūrim, kas turi vaikų, kas gauna slaugos pinigus", - kalbėjo I. Endziulaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų