REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauji baldai, buitinė technika ar vonios įranga namuose blizga ir traukia akį švara. Tačiau laikui bėgant tas blizgesys priblėsta. Kaip nesunkiai išvalyti baldus ir įrangą namuose?

Nauji baldai, buitinė technika ar vonios įranga namuose blizga ir traukia akį švara. Tačiau laikui bėgant tas blizgesys priblėsta. Kaip nesunkiai išvalyti baldus ir įrangą namuose?

REKLAMA

Minkšti baldai

Minkštų baldų audinio geriau smarkiai netrinkite, nes, užuot išvaliusi dėmes ar nešvarumus, juos galite palikti visam laikui.

Kad baldai tarnautų ilgiau. Naujus baldus, ypač šviesius, rekomenduojama apdoroti specialiomis priemonėmis, kurios padengia paviršių apsaugine plėvele. Ji nepakeičia audinio spalvos, tačiau neleidžia įsiskverbti skysčiams ir riebalams. Arba verta pirkti baldus, kurio audinys jau gamykloje impregnuotas skysčių ir riebalų nepraleidžiančia medžiaga. Nuo tokių lengviau nuvalyti purvą ir dėmes.

Kaip valant nesugadinti. Jeigu nešvarius baldus valysite pati, o ne valymo įmonės darbuotojai, pirmiausia atidžiai perskaitykite jų audinio etiketę: ne visus apmušalus galima skalbti, todėl ir ne visos baldų priežiūros bei valymo priemonės jiems tinka.

REKLAMA
REKLAMA

Dulkes nuo pliušinių (veliūro) baldų valykite porolonu, suvilgytu valikliu su priemone, neleidžiančia audiniui elektrintis ir traukti dulkes.

Minkštus, tvirtus floko apmušalus valykite valikliais, kurių sudėtyje nėra spirito, antraip klijai ištirps ir floko dalelės lengvai nusitrins nuo audinio.

REKLAMA

Šviesius baldus valykite specialiomis putomis, milteliais arba pastomis. Priemonės reikia užpurkšti, užbarstyti arba užtepti lygiu sluoksniu ant audinio ir palikti tam tikrą laiką (kaip nurodyta etiketėje), paskui išsiurbti. Šie valikliai nesunkiai pašalina šviežias kavos ir arbatos dėmes iš visų rūšių audinių, riebalų – iš pliušo.

Skystos valymo priemonės užpilkite ant mažos kempinės ar švarios baltos šluostės, tada įspausdama arba tepdama valykite dėmę nuo kraštų į vidų, tik netrinkite, nes dėmė dar labiau išplis ir iškryps pūkas. Kai dėmės neliks, valytą vietą išplaukite drungnu vandeniu, naudodama nedidelę kempinę arba švarią šluostę (vėl tepkite nuo kraštų į vidų). Baigusi valyti, drėgmę nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Šlapia vieta greičiau išdžius, jei uždėsite ant jos švarią šluostę ir nukreipsite karštą plaukų džiovintuvo srovę.

REKLAMA
REKLAMA

Jei baldų audinys pūkuotas, kai pašalintos dėmės vieta visiškai išdžius, pašukuokite ją drabužių šepečiu.

Orkaitė, garų rinktuvas

Ant garų rinktuvo, spintelių paviršiaus susikaupusias riebias apnašas (net storoką sluoksnį) nesunkiai pašalinsite skalbiamojo muilo, sodos ir acto (9 proc.) mišiniu. Tirpalą ruoškite taip: stambiai sutarkuokite ir pusėje stiklinės karšto vandens ištirpinkite 100 g muilo, įpilkite po du šaukštus acto bei sodos ir gerai išmaišykite. Užtepkite šiek tiek košelės ant paviršių, palaukite 10–20 min., tada nušveiskite kempine, švariai nuplaukite ir nuvalykite sausa šluoste. Puikiai valo ir mišinys be muilo, paruoštas tik iš sodos ir acto. Svarbu – garų rinktuvą prieš valydama išjunkite iš elektros tinklo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ant plieninės buitinės technikos ( šaldytuvo, garų rinktuvo, orkaitės) lieka pirštų atspaudų. Juos valykite be indų ploviklio, nes gali likti neišvalomų rudų dėmių. Nešvarius paviršius geriausia valyti mikropluošto šluoste ir specialiais valikliais, skirtais plieniniams paviršiams prižiūrėti.

Jei orkaitės sienelės labai nešvarios, jas sudrėkinkite muiluotu vandeniu (20 g skalbiamojo muilo 200 ml vandens) arba actu parūgštintu vandeniu. Orkaitę įkaitinkite iki 160 laipsnių, palaikykite kelias minutes, paskui išvalykite švariame vandenyje suvilgyta šluoste.

Riebaluotas orkaitės ar dujinės viryklės groteles kelias valandas pamirkykite šiltame sodos tirpale (5 šaukštai sodos 1 l vandens), paskui nušveiskite šiurkščia kempinės puse ir nuskalaukite.

REKLAMA

Vonia, klozetas, plytelės

Nešvarią vonią, plautuvę, klozetą galite plauti sodos tirpalu (1 l vandens 2–3 šaukštai sodos).

Muilo apnašas nuo vonios nesunkiai nuvalysite acto tirpalu (1 l vandens stiklinė acto). Paskui paviršių nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite.

Rūdis lengvai nuvalysite košele iš boro rūgšties (rasite vaistinėse) ir citrinų sulčių (lygiomis dalimis).

Kietų kalkių apnašas klozete ištirpinkite karštu acto tirpalu (1 l vandens stiklinė acto). Apnašų likučius nušveiskite boro rūgšties ir acto mišiniu. Juo ištepkite klozetą, palaikykite kelias valandas, paskui nušveiskite šepetėliu.

Jei keraminės plytelės prarado blizgesį, jas nušveiskite košele iš sodos arba kreidos ir vandens (lygiomis dalimis). Paskui nuvalykite sausa šluoste. Glaisto tekstūros priemonę, kurios užteks keliems kartams, pasigaminkite iš pusės stiklinės sodos, ekologiško skysto muilo (lygiomis dalimis) ir arbatinio šaukštelio glicerino (glicerinas neleis mišiniui sudžiūti). Ja tinka šveisti plyteles, nes gerai pašalina nešvarumus bei lengvai nusiplauna.

REKLAMA

Muilo apnašas nuo keraminių plytelių (išskyrus marmurines) lengvai nuvalysite acto tirpalu (1 l vandens stiklinė acto). Paskui paviršių nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite. Neskiesto acto geriau nenaudoti – jis gali pažeisti paviršių.

Keraminiai paviršiai bus švarūs, jei juos valysite savo pasigamintu purškiamu valikliu. Tam reikės: trijų šaukštų sodos, penkių šaukštų acto, stiklinės vandens ir saujos smulkiai sutarkuoto skalbiamojo muilo. Pirmiau muilą užpilkite vandeniu, palaukite, kol ištirps, ir suplakite. Tada įberkite sodos, įpilkite acto ir dar kartą suplakite. Skystį supilkite į indą su purkštuvu – toks valiklis šalina ir kalkių, ir muilo nuosėdas bei riebalų dėmes.

Ina Laumenytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų