• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialiai “Omnitel Laikui” įtakingo Alžyro dienraščio “Le Matin” žurnalisto komentaras apie Afrikos valstybių lyderių susitikimą Zambijos sostinėje Lusakoje

REKLAMA
REKLAMA



Pasaulis tapo mažas. Tai, kas vyksta tolimame pasaulio kampelyje, gali netikėtai paveikti ir mus, čia gyvenančius. Būtent todėl svarbu atkreipti dėmesį ir į mums tik atrodančius tolimus regionus. Mūsų žiniasklaidoje beveik be jokio atgarsio praėjo daugiau nei 35 Afrikos valstybių lyderių susitikimas Zambijos sostinėje Lusakoje, kuris baigėsi vakar (07.11). Buvo nuspręsta pradėti prieš 38 metus įsteigtos Afrikos Vienybės Organizacijos (AVO) transformavimą į labiau integruotą Afrikos Sąjungą (AS). Galima tik dar sykį apgailestauti - tai liudija mūsų provincialumą. “Omnitel Laikas” pabandė pasidomėti plačiau apie šį įvykį ir paprašė įtakingo Alžyro laikraščio “Le Matin” žurnalisto Mohamedo Redouane’o atsiųsti trumpą komentarą.

REKLAMA



Ką keičia 37-asis Afrikos Vienybės Organizacijos viršūnių susitikimas Lusakoje? Akivaizdu, kad demokratijos idealas būtų federacija - ar tai būtų ekonominis bendradarbiavimas tarp Afrikos valstybių, ar tarp regionų. Išankstinė sąlyga, norint realizuoti šį Afrikos valstybių projektą, negali būti suprantama vien tik kaip institucijų kūrimas, ar tai būtų Komisija, ar Parlamentas, ar centrinis bankas ir t.t., bet neišvengiamai būtina demokratizuoti visuomenes, įtvirtinti demokratinę ir socialinę politiką, išspręsti tarpetninius konfliktus ir karo problemas. Kaip galima galvoti apie stabilumą Šiaurės Afrikoje, kai vakarinė Sachara (paskutinė žemyno kolonija) bus paversta autonomija, neleidžiant jai pačiai apsispręsti referendumo keliu. Kaip užtikrinti taiką Didžiųjų Ežerų regione, kai Vakarų (Prancūzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų) interesai yra viršesni nei vietos gyventojų? Yra ir kiti klausimai: Afrikos žemynas kenčia nuo tokių rimtų ligų kaip AIDS, kenčia nuo sausros ir bado. Neužteks finansuoti vystymosi programas. Reikia paremti socialinius judėjimus, siekiančius socialinės demokratijos.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi žurnalistas, kuris puikiai išmano savo žemyno problemas, lieka kritiškas panašių iniciatyvų atžvilgiu.

Priminsime, jog Sąjunga, kurios idėją pasiūlė Libijos lyderis Muammaras Qadhafi (Muamaras Kadafis), bus grindžiama Europos Sąjungos (ES) principais ir turės savo parlamentą, teismą ir banką. Trečiadienį M. Qadhafi pasiūlė, kad AS vadovautų pirmininkas, kuris dirbs nuolatiniame Sąjungos biure.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų