REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau trečiadienį Lietuvos vyrų futbolo rinktinė oficialiai atidaro naują rinktinių futbolo sezoną – Valdo Urbono auklėtiniai kontrolinėse rungtynėse išvykoje susitiks su Kosovo rinktine.

Jau trečiadienį Lietuvos vyrų futbolo rinktinė oficialiai atidaro naują rinktinių futbolo sezoną – Valdo Urbono auklėtiniai kontrolinėse rungtynėse išvykoje susitiks su Kosovo rinktine.

REKLAMA

Tai bus pirmasis istorijoje Lietuvos ir Kosovo rungtynių mūšis, o prieš jį kviečiame iš arčiau susipažinti su Kosovo komanda.

Futbolo ištakos

Nors ilgus metus Kosovas turėjo savo atstovų ir Jugoslavijos rinktinėse, savo atskirą istoriją šalis iš esmės pradėjo kurti XX amžiaus pabaigoje, kai pradėjo byrėti Jugoslavija. Pirmosiomis neoficialiomis Kosovo rinktinės rungtynėmis yra laikomas 1993-ųjų vasarį žaistas draugiškas mačas su Albanija, kurį Kosovo komanda pralaimėjo 1:3.

Albanija taip pat suvaidino svarbų vaidmenį ir kitame Kosovo futbolo raidos etape – būtent su albanais Kosovo komanda žaidė pirmąsias rungtynes po vieno skaudžiausių istorijoje šalies tarpsnių – Kosovo karo.

REKLAMA
REKLAMA

Kol Kosovas ir toliau nebuvo pripažinta atskira valstybe, tol jų draugiškų rungtynių rezultatai taip pat nebuvo laikomi oficialiai, tačiau bene skambiausią to laiko pergalę Kosovo rinktinė iškovojo 2007-aisiais, kai 1:0 nugalėjo Saudo Arabijos komandą, kuri dar prieš metus varžėsi pasaulio futbolo čempionate, o istorinio įvarčio autoriumi tapo Kristianas Nushi.

REKLAMA

Etapas po Nepriklausomybės paskelbimo

2008-ųjų vasario 17-oji diena – dar viena istorinė diena Kosovui, mat būtent tada šalis oficialiai atsiskyrė nuo Serbijos ir tapo nepriklausoma valstybe. Pirmas rungtynes kaip nepriklausoma valstybė Kosovas žaidė 2010-aisiais, o mačas vėl buvo žaidžiamas su gerai žinoma Albanijos vienuolike. Iškovoti pergalės nepavyko ir trečią sykį – albanai triumfavo 3:2. Tiesa, ir tai nebuvo pripažintos kaip oficialios draugiškos rungtynės.

Įdomu tai, kad Kosovas dar 2008-ųjų gegužę norėjo būti priimti į FIFA gretas ir gauti galimybę žaisti oficialias draugiškas rungtynes, tačiau FIFA tų pačių metų spalį tokį šalies prašymą atmetė argumentuodama tuo, jog „tik tarptautinės bendruomenės pripažinta šalis gali tapti FIFA nare“. Tuo metu Kosovą oficialiai buvo pripažinusios 49 valstybės, tarp kurių – ir Lietuva, tai padariusi 2008-ųjų gegužės 6 dieną.

REKLAMA
REKLAMA

2012-ųjų gegužę FIFA buvo nusprendusi leisti Kosovui žaisti draugiškas rungtynes, tačiau sulaukusi spaudimo iš šono (ypatingai – iš Serbijos), sprendimą pakeitė ir Kosovas toliau negalėjo žaisti.

Visgi 2014-aisiais Kosovas pagaliau sulaukė FIFA malonės ir šalis vėl galėjo žaisti draugiškas rungtynes. Pirmasis oficialus draugiškas mačas vyko 2014-ųjų kovo 5 dieną su Haičio rinktine, o akistata baigėsi be įvarčių – 0:0.

Daugiau nei dvejus metus žaidusi tik draugiškas rungtynes, Kosovo rinktinė du istorinius žingsnius žengė 2016-aisiais.

Gegužės 3 dieną Kosovas buvo priimtas į UEFA gretas, o dar po dešimties dienų tapo ir visaverte FIFA nare.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Startai didžiųjų turnyrų atrankos varžybose

Tapęs UEFA ir FIFA nariu, Kosovas automatiškai įgavo galimybę startuoti ir Europos bei pasaulio čempionatų atrankos varžybose.

Atrankoje į 2018-ųjų pasaulio čempionatą Rusijoje Kosovo rinktinė pateko į vieną grupę su Kroatija, Suomija, Islandija, Turkija ir Ukraina. Pirmu bandymu kalnų nuversti nepavyko ir per 10 rungtynių buvo surinktas vienas taškas bei grupėje užimta paskutinė vieta.

Po blankaus starto oficialiuose turnyruose Kosovas atsitiesė 2018-2019 metų UEFA tautų lygos D diviziono varžybose, kur grupėje su Azerbaidžanu, Farerų Salomis bei Malta liko nenugalėti, užėmė pirmą vietą grupėje ir iškovojo ne tik kelialapį į C divizioną, bet ir galimybę pakovoti dėl vietos Europos čempionate.

REKLAMA

Vėliau prasidėjusioje 2020-ųjų Europos čempionato atrankoje burtai Kosovą suvedė į vieną grupę su Anglijos, Bulgarijos, Čekijos ir Juodkalnijos komandomis.

Grupėje Kosovas pateikė staigmenas nugalėdamas Čekijos ir Juodkalnijos vienuolikes, tačiau to sėkmei nepakako ir per atrankos varžybas kelialapis į čempionatą iškovotas nebuvo.

Vienintelis likęs kelias buvo Tautų lygos atkrintamosios varžybos, tačiau jų pusfinalyje Kosovas 1:2 nusileido Šiaurės Makedonijai ir savo pasirodymą baigė. Pastaroji, savo ruožtu, vėliau pateko į Europos čempionatą.

2020-2021 metų UEFA tautų lygoje pakilęs į C divizioną ir sėkmingai pasirodęs Europos čempionato atrankoje Kosovas buvo laikomas savo grupės (ją sudarė Graikija, Moldova ir Slovėnija) favorite, tačiau tokio statuso nepateisino ir užėmė trečią vietą, aukštyn praleisdamas Slovėnijos ir Graikijos komandas.

REKLAMA

Atrankoje į kitų metų pasaulio futbolo čempionatą Kosovas kausis su Ispanija, Švedija, Graikija bei Sakartvelu.

Rinktinėje – „Serie A“ grandų futbolininkai ir Lietuvos futbolininkų bendraklubiai

Kadangi Kosovo nacionalinė komanda vis dar yra ganėtinai jauna ir kartu žaidžia neilgą laiką, daugiausiai mačų visų laikų rikiuotėje šalies rinktinėje šiuo metu yra sužaidęs dabartinis komandos gynėjas Amiras Rrahmani. „Napoli“ klubo Italijoje futbolininkas su savo šalies marškinėliais yra sužaidęs 34 mačus.

Antroje vietoje pagal šį rodiklį yra taip pat Italijoje (tiesa, „Torino“ gretose) rungtyniaujantis gynėjas Mergimas Vojvoda (31 rungtynės), o trejetą užbaigia dar vienas gynėjas Fidanas Aliti („Zurich“ klubas Šveicarijoje, 29 rungtynės rinktinėje).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu rezultatyviausių šalies istorijoje futbolininkų viršūnėje puikuojasi dabartinis Romos „Lazio“ puolėjas Vedatas Muriqi, kuris per 26 rungtynes rinktinėje yra pelnęs 10 įvarčių. Beje, būtent jis portalo „Transfermarkt.com“ duomenimis yra laikomas vertingiausiu Kosovo rinktinės futbolininku – jo vertė siekia net 17 milijonų eurų.

Nedaug nuo jo atsilieka ir jau minėtas kapitonas A. Rrahmani – 27-erių žaidėjo vertė siekia 12 milijonų eurų.

Įdomu tai, kad pažįstamų veidų varžovų gretose sutiks ir Lietuvos rinktinės žaidėjai Arvydas Novikovas, Danielis Romanovskis ir Domantas Šimkus – Kosovo rinktinėje žaidžia 27-erių krašto puolėjas Elba Rashani, su kuriuo A. Novikovas kartu rungtyniauja BB „Erzurumspor“ komandoje Turkijoje, vartininkas Betimas Halimi kartu su D. Romanovskiu rungtyniauja Donecko „Olimpik“ ekipoje Ukrainoje, o Florentas Hasani kartu su D. Šimkumi gina Kfar Sabos „Hapoel“ spalvas Izraelyje.

REKLAMA

E. Rashani savo šalies rinktinėje per 18 mačų yra pelnęs 4 įvarčius, F. Hasani per 8 rungtynes pasižymėjo sykį, o vartininkas B. Halimi debiuto su rinktinės apranga vis dar laukia.

Treneris – patyręs Šveicarijos specialistas

Kosovo rinktinei nuo 2018-ųjų pradžios vadovauja patyręs specialistas iš Šveicarijos Bernardas Challandesas.

Šis ekipos vairą perėmė po to, kai 2017-ųjų spalį po nesėkmingų rezultatų atkarpos savo postą paliko buvęs treneris, 8 metus komandai vadovavęs Albertas Bunjaki.

Būtent ekipą treniruojant B. Challandesui Kosovo rinktinė pasiekė kol kas geriausių savo rezultatų – pergalę Tautų lygos D diviziono grupėje bei ambicingą pasirodymą Europos čempionato atrankos varžybose.

REKLAMA

Įdomu tai, kad 69-erių šveicarui tai nėra pirmasis etapas dirbant su nacionalinėmis rinktinėmis – 2014–2015 metais jis buvo Armėnijos rinktinės vyriausiasis treneris.

Apskritai didžiausių karjeros aukštumų jis pasiekė būtent dirbdamas gimtinėje – 2009-aisiais jis su „Zurich“ komanda tapo Šveicarijos čempionu, o po dviejų metų, 2011-aisiais, su „Sion“ komanda laimėjo šalies taurę.

Rungtynės – legendinės Kosovo futbolo asmenybės vardu pavadintame sostinės stadione

Trečiadienio akistata vyks Kosovo sostinėje Prištinoje esančiame Fadilo Vokrri stadione, kuris talpina 13,5 tūkstančio žiūrovų.

F. Vokrri – legendinė Kosovo futbolo asmenybė. Nuo pat mažens jo futbolo talentas buvo pastebėta tuometinės Jugoslavijos rinktinės, kurioje jis labiausiai žibėjo praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klubinės karjeros metu jis ilgą laiką rungtyniavo sostinės Prištinos komandoje, vėliau sekė etapas Belgrado „Partizan“ klube, o vėliau jis dar rungtyniavo Turkijoje ir Prancūzijoje, kur 1995-aisiais ir baigė savo futbolininko karjerą.

Įdomu tai, kad etapo „Partizan“ metu F. Vokrri rimtai domėjosi Turino „Juventus“ klubas, tačiau žaidėjas nebuvo atlikęs dviejų metų privalomos karinės tarnybos ir dėl to negalėjo palikti šalies.

Tiesa, vėliau ši problema buvo išspręsta – žaidėjas derino treniruotes su karo tarnyba ir vėliau jau galėjo keliauti svetur.

Pasibaigus Kosovo karui jis grįžo į savo gimtinę ir tapo Prištinos klubo sporto direktoriumi, o 2008-aisiais buvo išrinktas savo Kosovo futbolo federacijos prezidentu ir juo dirbo iki savo mirties.

F. Vokrri gyvybė tragiškomis aplinkybėmis užgeso 2018-ųjų birželio 9 dieną. Sportuojant jį ištiko širdies smūgis ir išgelbėti jo gyvybės nebepavyko. F. Vokrri buvo 57-eri.

Kiek vėliau tą pačią dieną Prištinos miesto centriniam stadionui ir buvo suteiktas F. Vokrri vardas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų