REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujasis gyvybes Kinijoje šienaujantis koronavirusas toliau sėja paniką. Nors atsakingos Lietuvos institucijos ramina, kad viruso plitimui stabdyti imtasi visų atsargumo priemonių, kartu neslepia – besikreipiančiųjų į visuomenės sveikatos centro specialistus Kinijoje buvusių asmenų skaičiai auga.  

Naujasis gyvybes Kinijoje šienaujantis koronavirusas toliau sėja paniką. Nors atsakingos Lietuvos institucijos ramina, kad viruso plitimui stabdyti imtasi visų atsargumo priemonių, kartu neslepia – besikreipiančiųjų į visuomenės sveikatos centro specialistus Kinijoje buvusių asmenų skaičiai auga.  

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vedėja Rolanda Lingienė portalui tv3.lt trečiadienį vakare patvirtino, kad yra stebima mažiausiai 32 Kinijoje lankęsi asmenys. 

„Kaip ir buvo planuota, besikreipusiųjų srautas padidėjo. Po naktinio skrydžio informacija suteikta dar 11 žmonių, kurie vienais ar kitais tikslais pastarąsias dvi savaites lankėsi Kinijoje. Iš viso dabar yra išsiaiškinti 32 tokie žmonės.  

Bendrai konsultavome virš kelių šimtų keleivių, atskridusių lėktuvais nuo 25 d. 8 val. Visi keleiviai, kurie lankėsi Kinijoje, yra kviečiami viešai prieiti prie mūsų posto. Tačiau konsultuojame ir teikiame informaciją visiems, bet išskirtinį dėmesį skiriame tiems, kurie keliavo Kinijoje nepriklausomai nuo jų tautybės“, – aiškino R. Lingienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, žmonės patys geranoriškai prieina prie specialistų, yra pakonsultuojami žodžiu, įteikiamos rekomendacijos raštu, pasiteirauta apie jų sveikatos būklę, išmatuota kūno temperatūra, paimti kontaktiniai duomenys. 

REKLAMA

„Su jais kasdien susisiekiama telefonu, aktyviai bendradarbiaujame ir su universitetais. Besikreipiančiųjų gali tik daugėti, nes baigiasi atostogos. Dar neturime skaičių, kiek Kinijos piliečių mokosi universitetuose, bet komunikuojame su studijų koordinatoriai, pajėgų tikrai turime. Išties stengiamės, kad būtų visų tarnybų padidintas budrumas, nes, kaip matome, virusai nepaiso sienų“, – sakė ji.

Pranešama, kad Pasaulinė sveikatos organizacija turėjusius kontaktą su užsikrėtusiuoju lėktuve vertina ir dviejose eilėse už ir prieš sėdėjusius keleivius.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, ar įmanoma skrendant lėktuvu užsikrėsti koronavirusu, R. Lingienė tokios galimybės neatmetė.

„Taip, tokia rizika, ypač jei žmogus sėdi nemažą laiko tarpą arčiau nei metro atstumu nuo sergančiojo ar infekuoto. Vis dėlto gera žinia ta, kad viruso užkrečiamumas nėra didelis. Palyginimui – jei tymais sergantis žmogus gali užkrėsti 14–16 asmenų, tai čia 2–3 asmenis“, – aiškino NVSC departamento vadovė.

Pajutus simptomus kreiptis į BPC

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas. Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų  žmonėms. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš kelias dienas vykusioje Vilniaus oro uoste surengtoje spaudos konferencijoje R. Lingienė informavo, kokie simptomai turėtų versti sunerimti.  

„Žmogus užsikrėtęs ir jau sergantis gali nejausti simptomų apie porą dienų. Tai čia pats pavojingiausias momentas, nes žmogus gali nieko nejausti, bet jau platinti virusą. <..> Taip pat svarbu, jei pasiskiepijus nuo gripo imate jausti gripo simptomus, o prieš tai buvote Kinijoje. 

Skiepas nuo gripo apsaugo nuo gripo, bet, kaip minėjau, naujojo viruso simptomai labai panašūs į gripo. Taigi, kad atskirti, jei esi pasiskiepyjęs, bet buvai Kinijoje ir susirgai, tai įtarimas, kad tai gali būti koronavisursas. Santaros klinikos tikrai pasiruošę priimti galimus pacientus, jie turi naują infekcinių ligų centrą“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Specialistė pabrėžė, kad jei iš Kinijos grįžusiam keleiviui pablogėtų sveikata, jis turėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC), o ne į savo šeimos gydytoją ar privatų gydytoją. 

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

REKLAMA

Skelbiama, kad Lietuvos oro uostai yra pasitvirtinę veiksmų planą itin užkrečiamų ligų įtarimo ir situacijos valdymo (karantino) atvejams. Gruodžio mėnesį, kaip tyčia, Vilniaus oro uoste vyko civilinės saugos pratybos: mokytasi suvaldyti pavojingos užkrečiamos ligos plitimą. Pratybų metu penkias valandas imituota situacija, kad nusileidžia orlaivis, kuriame galimai yra ypač pavojinga liga sergantis asmuo, 14 institucijų atstovai tą kartą tobulino įgūdžius suvaldydami sudėtingiausią situaciją – itin pavojingą užkrečiamąją ligą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų