REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekybą alkoholiu apriboję valstiečiai patys nusprendė draudimus ir sušvelninti. Jau šią vasarą savivaldybėms būtų leista pačioms spręsti, kas ir kur turistinėse vietose galės prekiauti svaigiaisiais gėrimais. Alkoholį tuomet parduotų ir nestacionariose – laikinose –  lauko kavinėse. Tiesa, Seimas nepersigalvojo dėl prekybos alkoholiu ir jo vartojimo paplūdimiuose. Draudimas išlieka.

Prekybą alkoholiu apriboję valstiečiai patys nusprendė draudimus ir sušvelninti. Jau šią vasarą savivaldybėms būtų leista pačioms spręsti, kas ir kur turistinėse vietose galės prekiauti svaigiaisiais gėrimais. Alkoholį tuomet parduotų ir nestacionariose – laikinose –  lauko kavinėse. Tiesa, Seimas nepersigalvojo dėl prekybos alkoholiu ir jo vartojimo paplūdimiuose. Draudimas išlieka.

REKLAMA

Orams Lietuvoje ne juokais įkaitus, tautiečiai tiesiog apgulė vandens telkinius. Ne išimtis ir pajūris. Štai uostamiestyje, Melnragės paplūdimyje saule ir bangomis mėgaujasi daugybė poilsiautojų. Dalis atsipūsti užsuka ir į greta paplūdimio esančią lauko kavinę.

Tiesa, ši nėra stacionari, jos statusas – laikinasis prekybos įrenginys, tad prekiauti alkoholiniais gėrimais čia, kaip ir pačiame paplūdimyje – draudžiama, taip valdžia bandė spręsti alkoholizmo problemą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau netoliese esančioje lauko kavinėje žmonės bokalus jau gali kilnoti, mat ne toliau kaip už 40 metrų nuo jos yra ir stacionari kavinė. Tad vienas iš laikinosios kavinės įkūrėjų Rimvydas mano, kad tokia tvarka gerokai apsunkina konkurenciją.

REKLAMA

„Mes nesame už alkoholį, mes esame už laisvę, kad žmogus galėtų pasirinkti. Norime turėti didesnes pajamas, daugiau darbuotojų, sumokėti daugiau mokesčių, investuoti į infrastruktūrą, gražinti aplinką, tačiau šiuo metu taip nevyksta. Tikimės, kad tai kažkada pasikeis", – sako kavinės įkūrėjas Rimvydas Uselis.

Ir, panašu, kavinių savininkų maldos buvo išgirstos. Seimas po pateikimo pritarė alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms. Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas turizmo vystymuisi, smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimui dėl COVID-19 neigiamos įtakos ekonomikai ruošiamasi švelninti apribojimus.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekviena savivaldybė tuomet turėtų teisę pasirinkti laikotarpį sezono metu bei atitinkamas vietas, kuriose leis verslininkams net ir nestacionariose lauko kavinėse prekiauti svaigiaisiais gėrimais. O ir dar 2017 metais nustatytas 40-ies metrų atstumas nuo stacionarios kavinės būtų atšaukiamas. Tiesa, galutinai parlamentarai dar turės apsispręsti kitą savaitę.

„Suteiktų jų turizmo ir poilsio teritorijose įmonėms, turinčioms licenciją mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais, prekiauti alkoholiu, kurio etilo alkoholio koncentracija yra mažesnė nei 15 laipsnių. Tai yra natūralios fermentacijos alkoholiniams gėrimams", – sako Seimo narys Gediminas Vasiliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ironiška, kad švelninti ribojimus pasiūlė juos prieš trejus metus ir įvedę valstiečiai, tad liberalė Aušrinė Armonaitė džiaugiasi, kad valdantieji esą atsipeikėjo. Nors frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis ir kalbėjo, kad tai ne atsitraukimas, o tiesiog natūralus situacijos vertinimas, mat valdantieji nėra radikalai.

„Valstiečiai prieš rinkimus pradeda atšaukti dalį savo įvestų draudimų ir labai gerai, kad po trijų metų mūsų pastangų, jie prieš pat rinkimus išgirdo", – kalbėjo Seimo narė Aušrinė Armonaitė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kuris daugeliui tautiečių yra tarsi kovos su alkoholiu ir draudimų simbolis,  sako, kad vadelių atleidimas nebuvo jo idėja:

REKLAMA

„Tai toks sušvelninimas. Įstatymas paliko daugiau erdvės savivaldai apsispręsti, bet, mano nuomone, aišku, galėjome neskubėti su tais sprendimais, bet yra ir kitų nuomonių, tai galų gale su kolegomis frakcijoje buvo nutarta."

Seimas balsavo ir dėl leidimo prekiauti bei vartoti alkoholį paplūdimiuose. Visgi šiam švelninimui iš pradžių nepritarė Sveikatos reikalų komitetas, o vėliau ir parlamentarai Seimo salėje. Vienas iš argumentų – kasmet šalyje nuskęsta apie 135 žmonės ir daugiau nei pusė jų – neblaivūs. O štai Ramūnui Karbauskiui svarbesni paplūdimiuose laiką leidžiantys mažamečiai.

„Pirmiausia šiose vietose – pliažiuose, yra daug vaikų ir mes rūpinamės tuo, kad prieinamumas ir matomumas, vartojimo alkoholio būtų mažesnis, tai ta priemonė priimta seniai. Pereinamasis laikotarpis praėjo ir mes jo tikrai neatšauksime", – kalbėjo R. Karbauskis.

REKLAMA

Klaipėdoje, netoli molo gulinėjantys tautiečiai draudimą alkoholį gerti paplūdimiuose taip pat vertina nevienareikšmiškai:

„Reikėtų, kad prekiautų. Nežinau, tik atsigaivinti būtų gerai. Vakar buvau nuėjęs tai tik nealkoholinis. Kitose valstybėse taip nėra."

„Manau, kad alus būtų neblogai, čia nieko blogo. O degtinė kažkokia, gal ir nebūtina stiprių gėrimų."

„Tikrai ne, manau, kad nereikia svaigintis. Oras karštas, tai vėliau visokių nelaimių nutinka. Tai geriau sveiku protu poilsiauti."

„Pati dirbu medicinos srityje ir matau kiek mums iš pajūrio atveža pacientų."

Remiantis naujausiu Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento tyrimu, prekybos alkoholiu ribojimus palankiai vertina daugiau nei pusė apklaustų Lietuvos gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų