• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kyšius tebemėgsta ir pažeidėjai, ir policininkai

Vairuotojai sutrikę. Jie, užklupti pažeidę Kelių eismo taisykles, nežino, kada nesiginčijant mokėti baudą, o kada bandyti atsipirkti kyšiu, kurio paprašo pats pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Kyšių „politika“ įsisenėjusi

Bene prieš pusketvirtų metų, 2006-ųjų vasarį, Lietuvos policijos įvykių suvestinėse pasirodė pirmieji pranešimai apie sulaikytus vairuotojus, kurie, pažeidę eismo taisykles ir norėdami kuo mažesnių išlaidų, pasiūlė pareigūnams keliasdešimties ar kelių šimtų litų kyšius ir dėl to tuoj pat atsidūrė areštinėje.

REKLAMA

Tokie faktai, kurių suvestinėse pradėjo rastis vis dažniau, tarsi rajonų policijos komisariatai  lenktyniautų, ne vieną stebino. „Policininkas neėmė kyšio!“ – net žurnalistai, tai pranešdami kaip didžiausią sensaciją, neatsiliko nuo tautos nuotaikų. Buvo vieša paslaptis, kad ne vienas kelių policininkas mielai priima sulaikytų pažeidėjų siūlomus kyšius, sklido legendos apie „sukalbamus” ir “nesukalbamus” pareigūnus. Net anekdotai buvo kuriami apie staiga praturtėjančius kelių policininkus – kaip gyvenimo normą.

REKLAMA
REKLAMA

2006-aisiais pradėjus kyšininkus bausti, buvo kalbų, kad Vidaus reikalų ministerijos vadovai netgi „numetę” rajonams planą, kiek tokių kyšininkų reikia sulaikyti per tam tikrą laikotarpį, tačiau oficialiai tokia nuostata buvo kategoriškai neigiama. Rajonų policijos vadovai lyg susitarę aiškino, kad tiesiog atėjo laikas pradėti gyventi kitaip – budinti visuomenės sąžinę ir pilietiškumą, atsikratyti nesąžiningų pareigūnų.

Vadovui į akis žvelgiantis eilinis policininkas uoliai linkčiojo galva, kad pritaria tokiai „naujai politikai” ir ją skatina, o už akių juokėsi iš kyšininką sulaikiusio kolegos ir piktus žodžius laidė tiems, kurie ją nurodė.     

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistika – diskusijų objektas

Neseniai Policijos departamentas prie VRM paskelbė, kaip ir įprasta, naujausią statistiką apie kyšininkaujančius nedrausmingus vairuotojus. Ji iškalbinga ir spalvinga.

Štai, Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnybos duomenimis, per 9 šių metų mėnesius (nuo sausio 1-osios) užregistruoti 205 atvejai, kai vairuotojai, siekdami išvengti administracinės atsakomybės už eismo taisyklių pažeidimus, policijos pareigūnams siūlė įvairaus dydžio kyšius.

Minėtiems 205 asmenims buvo surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai ir pradėti ikiteisminiai tyrimai.

REKLAMA

Palyginimui: per 2008 metų tą patį laikotarpį buvo užregistruotas 161 kyšio davimo atvejis. Tai yra gerokai mažiau, tad turbūt didėja policijos pareigūnų principingumas ir aktyvus siekis perauklėti tą visuomenės dalį, kuri vis dar linkusi išsisukti kyšiais.

Įdomu ir tai, kad per šių metų 9 mėnesius bendra kyšių suma, kurią eismo pažeidėjai siūlė policijos pareigūnams, sudarė 32 050 litų.

Teismuose išnagrinėjus bylas dėl bandymo papirkti pareigūnus, 12 asmenų buvo nuteisti įkalinimo bausme, 70 asmenų skirtos baudos nuo 1 iki 20 MGL (minimalaus gyvenimo lygio – 130 Lt), kitiems buvo skirtos laisvės atėmimo bausmės, bet jų vykdymas atidėtas.

REKLAMA

Policijos departamento skaičiavimu, daugiausia kyšio davimo policininkams atvejų buvo užregistruota Kauno (68 atvejai), Tauragės (24 atvejai) ir Vilniaus (21 atvejai) apskrityse. Mažiausia – Alytaus, Telšių (po 10 atvejų) ir Marijampolės (11 atvejų) apskrityse.

Suvalkiečiai šykštūs?

„Akistatos” pakalbintas Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Skirmantas Andriušis, paprašytas pasvarstyti, ar minėtos statistikos mažiausias rodiklis reiškia, jog šios apskrities pareigūnai darė mažiau reidų, o gal policininkai čia tokie baugūs, kad pažeidėjai net nedrįsta siūlyti jiems kyšio, atsakė taip: „Skaičiai yra skaičiai, jie realios padėties neatspindi. Vienu laikotarpiu tie mažiausi ar didžiausi skaičiai išgarsina vieną kraštą, kitu – kitą. Nei reidų pas mus mažiau, nei mūsų policininkai kitokie, nei suvalkiečių šykštumas tokią statistiką lėmė.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Andriušis pasakojo, kad nedrausmingi vairuotojai „perauklėjami“ viešumu. Apie kyšininkus nuolat skelbiama spaudoje, o kiekviename Marijampolės komisariato tarnybiniame automobilyje yra dėmesį atkreipiantys skelbimai „Kyšio davimas baudžiamas įstatymu”.

„Įsėda pažeidėjas į tarnybinį automobilį ir iškart prieš akis mato ant priekinių sėdynių atlošų pritvirtintus minėtus užrašus – manau, kad tai ne vieną sustabdo nuo noro siūlyti kyšį”, – sakė pareigūnas.

Supuvusi visuomenė

Tačiau „Akistatą” kaip tik šiomis dienomis pasiekė dviejų vairuotojų informacija, kad jie Marijampolės policininkams, dirbusiems užmiestyje, tą pačią dieną, beveik tą pačią valandą, davė kyšius. Ir nė kiek nesibaimino duoti, nes buvo tiesiai šviesiai paprašyti pareigūnų.

REKLAMA

„Apsidžiaugiau, – pasakojo kyšiu atsipirkęs jaunas vairuotojas. – Man gerai, kad sumokėjau mažiau pinigų, negu būtų buvusi bauda. Aplinkui tik ir girdžiu, kad policininkai tebeima kyšius. Bet girdžiu ir apie sulaikytus kyšininkus. Todėl nežinau, kaip suprasti, kada geriau kyšį duoti, o kada apie jį net neužsiminti.”   

S. Andriušis tokį vairuotoją, kuris duoda kyšį, o paskui dar ir pasakojasi, linkęs vadinti „supuvusio vidaus žmogumi”. „Lygiai taip pat „supuvęs” ir tas pareigūnas, kuris paprašė kyšio, – piktinosi S. Andriušis. – Tokiam ne vieta policijoje. Būtų gerai, kad vairuotojai tokiais atvejais mūsų krašte kreiptųsi tiesiai į mane – anonimiškumą garantuoju. Man gėda dėl tokių policininkų. Bet gėda ir dėl vairuotojų, kurie mieliau sumokės policininkui į kišenę, negu pasipriešins tokiam spaudimui ir atsakys teisėtu būdu”.   

REKLAMA

Pareigūnas pripažino, kad savame krašte jis vis dėlto pasigenda sulaikytų kyšininkų, kurie bandė atsipirkti didesnėmis pinigų sumomis – dažniausiai įkliūva tik 30, 50, 100, 200 litų pasiūlę pažeidėjai. Galbūt todėl visuomenėje ir sklando pašaipi nuomonė, esą policininkai tik padalyvaujantys trumpalaikėje akcijoje „Sulaikyk kyšininką ir pasigirk”, o paskui šimtinėmis beimantys kyšius. Iki naujos „akcijos”.   

Tik faktai:

* Vienas iš didžiausių užfiksuotų kyšių policininkams buvo 1000 litų. Tiek spalio 25-ąją Kaišiadoryse bruko girtas (net 2,80 promilės alkoholio kraujyje) 38 metų vairuotojas, padaręs techninį eismo įvykį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* Baudžiamojo kodekso 227 straipsnis “Papirkimas” skelbia, kad už kyšio davimą gresia laisvės apribojimas arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų.

* Kai kyšis yra didesnis negu 250 MGL vertės, gresia laisvės atėmimas iki 4 metų.

* Asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu kyšio iš jo buvo reikalaujama, provokuojama jį duoti, arba jei kyšį jis pasiūlė, pažadėjo ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.

Irena Zubrickienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų