• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinėmis metų dienomis Vilnius suskambės netikėtais ir įspūdingais garsais – gruodžio 27–29 dienomis VILNIAUS FESTIVALIAI rengia specialų muzikinį projektą „Garsovaizdis“, kuris yra vienas iš baigiamųjų kultūros sostinės programos renginių.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuolaikinės muzikos festivalio GAIDA inicijuotas projektas „Garsovaizdis“ skirtas novatoriškoms garsinėms vizijoms, susijusioms su atviromis, netradicinėmis ar neįprastomis miesto erdvėmis. Iškart po Kalėdų, tris vakarus paeiliui, gruodžio 27, 28 ir 29 d., nuo 19.30 val. Vilnius taps „vargonų miestu“ – vilniečiai ir miesto svečiai atviroje erdvėje galės išgirsti vienu metu skambančius net septynių Vilniaus bažnyčių vargonus, kuriems unikalią kompoziciją sukūrė pripažintas garsinių projektų kūrėjas Georg Nussbaumer iš Austrijos. O gruodžio 29 dieną 13 valandą Vilnius prisijungs prie kitų pasaulio miestų, kurių oro uostai „priėmė“ specialiai jiems sukurtus muzikos garsus – Vilniaus oro uoste bus gyvai atliktas kultinio britų muzikos prodiuserio ir kompozitoriaus Brian Eno kūrinys „Music for Airports (Live)“.

REKLAMA

Austrų  kompozitorius ir daugybės garsinių, audiovizualinių instaliacijų  autorius Georgas Nussbaumeris „Garsovaizdžio“ projektui buvo pasiūlęs keletą skirtingų muzikinių idėjų ir įvairių meninių sumanymų. Tačiau prieš metus atvykęs į Vilnių ir vaikščiodamas senamiesčio gatvėmis, pakilęs į miesto kalvas ir aukštuminius statinius, jis negalėjo atsistebėti bažnyčių bokštų nudaigstyta Vilniaus panorama. Jam buvo žinoma, jog Vilnius laikomas bažnyčių miestu, jog bažnyčiose išlikę nemažai vargonų, jais vargonuojama, neretai net grojama skirtingais vargonais vienu metu, tačiau tie vargonai niekada negirdimi vienoje vietoje, kartu. Negirdima vargonų simfonija. Šis dalykas G. Nussbaumerį ne tik įkvėpė, bet ir pastūmėjo link originalios ir konceptualios idėjos – jei Vilnius yra bažnyčių miestas, tai kodėl jis neatskleidžiamas, neišryškinamas kaip vargonų miestas? Tiesioginė skirtingų bažnyčių vargonų garso transliacija leis realiai girdėti daugybę vargonų, kaip kad nuo Trijų kryžių kalno galima realiai matyti daugybę bažnyčių. Taigi, savo projektu menininkas siekia „iškelti“ Vilniaus vargonus į viešumą, kad įspūdingą skambesį išgirstų ne vien į pamaldas susirenkantys tikintieji, bet ir visi miestiečiai bei sostinės svečiai, kad į šį Vilniaus kultūros paveldą būtų atkreiptas specialus ir koncentruotas dėmesys.

REKLAMA
REKLAMA

Susipažinęs su daugelyje Vilniaus bažnyčių esančiais vargonais, G. Nussbaumeris sukūrė unikalios apimties kompoziciją ne vieniems vargonams, o savotiškam „vargonų orkestrui“. Anot autoriaus, šį „orkestrą“ jis įsivaizdavo kap „meta-vargonus“ – didžiausią vargonų instrumentą pasaulyje. G. Nussbaumerio kūrinį VARGONŲ MIESTAS / ORGANOPOLIS (pilnas pavadinimas „VARGONŲ MIESTAS ir geležinio vilko kauksmas“ / „ORGANOPOLIS and the howl of the iron wolf“) septyniose skirtingose bažnyčiose vienu metu atliks žinomi lietuvių vargonininkai: Šv. Kryžiaus (Bonifratrų) bažnyčioje – Balys Vaitkus, Evangelikų liuteronų – Jūratė Landsbergytė ir Renata Moraitė, Visų Šventųjų – Dainius Sverdiolas, Šv. Jonų – Vidas Pinkevičius, Šv. Teresės (Aušros Vartų) – Jurgita Kazakevičiūtė ir Agnė Petruškevičiūtė, Šv. Kryžiaus (Kalvarijų) – Agnė Petruškevičiūtė ir Dovilė Savickaitė, Šv. Ignoto – Indrė Gerikaitė. Visi šie vargonininkai vienu metu vargonuos tik jiems specialiai sukurtas ir paruoštas skirtingas muzikines kompozicijas – tarsi atskiras „vargonų orkestro“ partijas. Naujausių technologijų pagalba vargonų garsas iš visų minėtų bažnyčių tuo pačiu metu bus tiesiogiai transliuojamas į atvirą Vilniaus senamiesčio erdvę – S. Moniuškos skverą prie Šv. Kotrynos bažnyčios. VARGONŲ MIESTAS – tai trijų dalių kūrinys, pirmoji dalis skambės gruodžio 27 d., antroji – 28 d., o trečioji –29 d., nuo 19.30 iki 20.30 val. Siekdami padėti įveikti šaltą žiemos orą, S. Moniuškos skvere susirinkusius renginio žiūrovus projekto rėmėjai ketina vaišinti karšta arbata. „Garsovaizdžio“ renginiai yra visiems atviri ir nemokami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinia, Lincas kartu su Vilniumi dalinasi šių metų Europos kultūros sostinės titulu, o G.Nussbaumeris yra laikomas Linco miesto menininku. Ši kultūrinė sąsaja nėra vienintelė VARGONŲ MIESTE – savo kompozicijoje G. Nussbaumeris naudoja nemažai klasikų kompozitorių (tokių kaip G. Frescobaldi, J. S. Bach, F. Liszt, A. Bruckner ir kitų), o ypač M. K. Čiurlionio, kūrinių fragmentus.

Projektas „Garsovaizdis“ yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis. Pirminėje „Garsovaizdžio“  programoje buvo numatyti šeši skirtingi projektai, inspiruoti novatoriškų garsinių vizijų ir savitų prasminių miesto idėjų. Tačiau dėl smarkiai sumažinto Kultūros ministerijos finansavimo šiais metais įgyvendinami tik du minėti projektai. Tikėkimės, jog kitus „Garsovaizdžio“ projektus vilniečiai galės išgirsti ir išvysti ateinančiais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų