REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei „Google“ paieškos laukelyje parašytumėte anglišką žodžių junginį „Why are women“ (Kodėl moterys yra), pirmasis žodis, siūlantis užbaigti ieškomą sakinį, būtų „crazy“ (išprotėjusios). Taip pat pasirodytų tokie paieškos užbaigimo pasiūlymai, kaip „so shallow“ (tokios lėkštos) ir „so emotional“ (tokios emocingos). Na matyt, kiekvienas „Google“ vartotojas turi savų neatsakytų klausimų.

REKLAMA
REKLAMA

Merkel patikimumu lenkia Sarkozy

„Forbes.com“ svarsto, jog tokie internetinėje erdvėje aptinkami atvejai greičiausiai reiškia, jog stereotipai apie moteris viešojoje erdvėje yra vis dar vyraujantys ir gajūs. Štai pavyzdžiui, įtakingos ir daug pasiekusios moterys iš tiesų dažnai vertinamos kaip šaltos, rūsčios, pernelyg emocingos ir vienišos. Manytina, kad tai tiesiog stereotipizuoto mąstymo pasekmė.

REKLAMA

Kita vertus, realybė dažnai parodo, jog visi šie prietarai neturi visiškai jokio pagrindo. Geriausias pavyzdys – Vokietijos kanclerė Angela Merkel (beje, ištekėjusi), kuri „Forbes“ sudarytame įtakingiausių žmonių sąraše užėmė ketvirtąją vietą. Merkel sąraše pralenkė ir savo kolegą, Prancūzijos prezidentą Nicolas Sarkozy. Tad kodėl gi Vokietijos kanclerė daugeliui žmonių atrodo patrauklesnė ir patikimesnė lyderė nei Sarkozy? Juk net patys prancūzai, anot „Le Parisien“ apklausos, Vokietijos kanclere pasitiki labiau nei savo šalies prezidentu. Galbūt tai tiesiog todėl, jog ji, skirtingai nei Prancūzijos vadovas, taip neviešina savo asmeninio gyvenimo ir viešumoje elgiasi ne taip iššaukiančiai? Bet, pasak „Forbes“, matyt yra dar kažkas, kodėl Merkel vertinama kaip puiki lyderė.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo labiau yra ir kitų pavyzdžių, rodančių, jog moterys gali būti labai sėkmingomis lyderėmis. Remiantis „Gallup“ atliktos apklausos duomenimis, JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton populiarumas šiuo metu siekia net 66% - aukščiausią iki tol buvusį lygmenį. Anot „Forbes“, tai visai logiška, nes Clinton savo darbą atlieka gerai.

Moters kaip lyderės sėkmės bruožai

Visgi šie pavyzdžiai yra iš politikos pasaulio. O kokia gi situacija verslo pasaulyje? Anot specialistų, čia moterų vaidmuo vis dar išlieka antraeilis. O gaila, nes „Forbes“ teigimu, tose verslo kompanijose, kur valdybos taryboje yra daugiau moterų, yra pasiekiami ir geresni finansiniai rodikliai. Tokios įmonės už savo pardavimus gauna 42% daugiau pajamų, o už kompanijų investuotą kapitalą - 66% daugiau pajamų. Bet čia tik paprasčiausi skaičiai. Tad „Forbes“ imasi vertinti, kokios savybės lemia, jog moterys sugeba tapti puikiomis lyderėmis. Bent jau ne prastesnėmis nei vyrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Komunikaciniai sugebėjimai yra sėkmingos lyderystės pagrindas, teigia Harvardo Verslo Mokyklos profesorius Nitinas Nohria. Anot jo, tikri lyderiai didžiąją dalį savo laiko praleidžia, bendraudami su kitais žmonėmis. Pasak „Forbes“, tradiciškai laikoma, jog moterys išreikšti savo mintis žodžiu sugeba geriau nei vyrai.

2. Empatija yra svarbus veiksnys, dažniausiai pozityviai sąlygojantis kompanijos darbinių santykių ir darbo aplinkos pobūdį. Tad sugebėjimas suprasti, kaip jaučiasi kiti žmonės, pastebėti, kokios problemos kankina kolegas ir pavaldinius, - itin svarbus įgūdis, lemiantis ir gebėjimą būti sėkmingu lyderiu.

REKLAMA

3. Tikras lyderis privalo turėti viziją, kurią sugebėtų tinkamai pristatyti ir kitiems žmonėms. Paimkime Merkel pavyzdį ir pažvelkime, kaip ji mato šiandieninės Europos viziją: „Pasaulis stebi Vokietiją ir Europą. Jie nori įsitikinti, ar mes esame pasirengę ir sugebėsime prisiimti visišką atsakomybę dėl didžiausios nuo Antrojo Pasaulinio karo Europos krizės“.

4. Kitoks požiūris. Moterys į daugelį problemų žvelgia šiek tiek kitaip nei vyrai. Kita vertus, tai galima laikyti tik privalumu. Anot „Forbes“, geriausiai yra tuomet, kai darbo kolektyve vyrauja skirtingi požiūriai, gebėjimai ar mąstymo principai. Tuomet atsiranda žymiai daugiau erdvės novatoriškumui, kas turėtų garantuoti ir didesnę kompanijų sėkmę.

REKLAMA

5. Brandus mąstymas. Praėjus pasaulį sukrėtusiai finansinei krizei, brandaus mąstymo reikšmė žymiai išaugo. Atsakingas rizikos vertinimas ir apdairumas staiga tapo itin vertinamomis savybėmis. „Forbes“ manymu, moterys lyderės išsiskiria savo brandžiu ir perspektyviniu mąstymu, o tai geriausiai iliustruoja pokrizinės Islandijos patirtis. Tuomet finansų krizės visiškai palaužtą Islandiją ėmėsi gelbėti naujoji šalies premjerė moteris, sugebėjusi užtikrintai sutvarkyti tai, ką, anot „Forbes“, buvo pridirbę šalies politikai vyrai.

Vis dėlto šios penkios savybės neturėtų būti vertinamos, kaip būdingos vien tik moteriškosios lyties atstovėms. Be abejo, yra tiek blogų lyderių moterų, tiek ir labai šaunių ir savo veikla įkvepiančių lyderių vyrų. Tad galų gale nereikėtų viso to pernelyg stereotipizuoti. Vis dėlto jei pasaulyje būtų bent kiek daugiau moterų lyderių, tikėtina, kad mūsų planeta taptų geresnė vieta gyventi, mano „Forbes“. Tam pritaria ir Harvardo psichologijos profesorius Stevenas Pinkeris, pabrėždamas, kad tokiu atveju pasaulis taptų tiesiog taikesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų