REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžioji Britanija, Ispanija, Airija ir Graikija sutrumpino saviizoliacijos laikotarpį užsikrėtusiems žmonėms.

Didžioji Britanija, Ispanija, Airija ir Graikija sutrumpino saviizoliacijos laikotarpį užsikrėtusiems žmonėms.

REKLAMA

Europai gresia kritinis darbo jėgos trūkumas, nes visame bloke plinta koronaviruso atmaina omikron, o užkrėsti ir susekti asmenys izoliuojami, rašo politico.eu.

Nors šalys palengva grąžina apsisaugojimo priemones, pavyzdžiui, privalomą kaukių dėvėjimą Paryžiuje, siekdamos pažaboti užsikrėtimus ir apsaugoti ligonines, jos taip pat iš naujo įvertina karantinavimosi taisykles, siekdamos valdyti užsikrėtimo riziką ir sušvelninti gyvybiškai svarbių paslaugų sustabdymo poveikį žmonėms ir ekonomikai.

Graikija yra pirmoji šalis Europoje, paskelbusi pereinanti prie žemiausio saugojimosi lygio – penkių dienų karantino užsikrėtusiems žmonėms, perpus sutrumpindama laikotarpį, palyginti su 10 dienų anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA

Viduržemio jūros šalis žengia koja kojon su JAV ligų kontrolės ir prevencijos centru (CDC), kuris šią savaitę taip pat paskelbė apie naują penkių dienų saviizoliacijos laikotarpį užsikrėtusiems, simptomų nejaučiantiems žmonėms.

REKLAMA

Prieš Kalėdas JK perėjo į septynių dienų saviizoliacijos laikotarpį užsikrėtusiems žmonėms. Ispanija ir Airija taip pat ką tik sumažino karantino laikotarpį iki septynių dienų, o Italija panaikino saviizoliaciją artimiems užsikrėtusiųjų kontaktams, jei jie buvo paskiepyti.

Vakcinacija padėjo sumažinti ligos perdavimą ir sumažinti jos sunkumą. Tačiau omikron pasirodė esanti dar labiau užkrečiama nei ankstesnės atmainos. Kodėl šalys pereina prie trumpesnių karantino laikotarpių ir ar jų pakaks ketvirtajai bangai sustabdyti?

Kiek laiko galite užkrėsti kitus?

Pasirodo, atsakymas priklauso nuo to, ar esate pasiskiepijęs. Neseniai JAV atliktas tyrimas išanalizavo, kiek laiko koronavirusu sergantys žmonės galėjo užkrėsti kitus. Mokslininkai nustatė, kad pasiskiepiję užkrėsti kitus gali vidutiniškai 5,5 dienos, o nepasiskiepiję – 7,5 dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tyrime, kuris nebuvo recenzuotas, buvo nagrinėjamas susirūpinimą keliančių alfa ir delta atmainų užkrečiamumas, ir jis buvo atliktas prieš atsirandant omikron atmainai.

Skelbdama apie perėjimą nuo 10 iki septynių dienų karantino užsikrėtusiems žmonėms, JK sveikatos apsaugos agentūra teigė, kad šis žingsnis buvo pagrįstas jos pačios analize, kuri rodo, jog septynių dienų izoliacijos laikotarpis kartu su dviem neigiamais greitojo antigeno SARS-CoV-2 testų rezultatais „turi beveik tą patį apsauginį poveikį“ kaip 10 dienų izoliacijos laikotarpis be antigenų testo žmonėms, sergantiems COVID-19.

CDC taip pat teigė, kad perėjimas prie penkių dienų „pagrįstas mokslu“. JAV atkreipė dėmesį į duomenis, rodančius, kad didžiausia rizika koronavirusu užkrėsti kitus yra pirmomis 2 dienomis iki simptomų atsiradimo ir 3 dienas po to.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Graikija atkreipė dėmesį į preliminarius duomenis, rodančius, kad omikron infekcija gali būti ne tik lengvesnė, bet ir trumpiau dominuoti, todėl karantino laikotarpis gali irgi būti trumpesnis.

Kokiomis sąlygomis galima paleisti iš karantino?

Kiekviena šalis žiūri į tai skirtingai. JK pasirinko paleidimą iš karantino septintą dieną tik tuo atveju, jei šeštą ir septintą dieną gaunamas neigiamas greitojo antigeno SARS-CoV-2 testo rezultatas.

Kita vertus, Graikija vadovaujasi JAV ligų kontrolės ir prevencijos centru, priimdama vadinamąją penkių plius penkių taisyklę: penkios dienos karantino, o po to penkios dienos kaukės dėvėjimo, jei simptomai išnyko.

REKLAMA

Tačiau kai kurie mokslininkai atsisakė sutrumpinti saviizoliacijos laikotarpius be testavimo. „Neįtraukus reikalavimo atlikti tyrimus, darbo vietose bus daug užsikrėtusių žmonių, kurie virusą perduos kitiems, o tai dar labiau padidins pavojų visuomenės sveikatai ir galimus ekonominius sutrikimus“, – tviteryje rašė Jeilio pasaulinės sveikatos instituto direktorius Saadas Omeras.

Tuo tarpu kai kurios šalys, įskaitant JK ir Italiją, visiškai panaikino karantiną artimiems kontaktams ir pereina prie skirtingų tyrimų reikalavimų ir saviizoliacijos tik tuo atveju, jei žmonių testas yra teigiamas.

Kodėl šalys tai daro?

Pastarąją savaitę ypač išaugus infekcijų skaičiui Europoje, šalys ieško priemonių, kurios galėtų palaikyti ligoninių ir pagrindinių viešųjų paslaugų veiklą, kartu apribodamos viruso plitimą.

REKLAMA

JK, kurioje nuo gruodžio 22 d. kasdien registruojama daugiau nei 100 000 atvejų, o penktadienį pasiekė daugiau nei 189 846, buvo sustabdyta Londono priemiestinių traukinių veikla dėl personalo trūkumo, o ligoninės perkrautos dėl darbo jėgos trūkumo ir didėjančio COVID-19 sergančių pacientų skaičiaus.

Remiantis Anglijos Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, gruodžio 26 d. Anglijoje dėl COVID-19 ligos arba saviizoliacijos nedirbo 24 632 ligoninės darbuotojai.

JK sveikatos apsaugos agentūra teigė, kad sutrumpintas karantino laikotarpis iš dalies buvo pagrįstas būtinybe apsaugoti gyvybiškai svarbias paslaugas ir tiekimo grandines žiemą.

Graikijos sveikatos ministerija teigė, kad ligoninės jau buvo perpildytos dėl delta atvejų, kai pradėjo plisti omikron. Dabar šalis susiduria su rekordiniais užsikrėtimo skaičiais, o omikron yra dominuojanti atmaina, kuri sudaro daugiau nei 60 procentų atvejų.

Tuo tarpu JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro vadovė Rochelle Walensky pripažino, kad agentūros sprendimas pakeisti rekomenduojamą saviizoliacijos laikotarpį „iš tikrųjų buvo labai susijęs su tuo, ką, mūsų manymu, žmonės galės toleruoti“. Ji vietos žiniasklaidai sakė, kad per visą pandemiją mažiau nei trečdalis žmonių laikėsi karantino nurodymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų