• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kelionės laiku greitai taps realybe?

Sukurta dalelių siuntimo į praeitį simuliacija

Jeigu grįžtume laiku atgal ir sutrukdytume savo seneliams susipažinti, ar užkirstume kelią savo pačių gimimui?

REKLAMA
REKLAMA

Ši teorija, dar žinoma, kaip „senelio paradoksas“, dažniausiai naudojama įrodymui, kad kelionės laiku negali egzistuoti, tačiau vis dėlto… kai kurie tyrėjai su tuo nesutinka.

REKLAMA

Mokslininkų grupė iš Australijos sumodeliavo galimą laiku keliaujančių fotonų elgseną kvantiniame lygmenyje. Tyrime buvo naudojami fotonai – elektromagnetinės sąveikos nešėjai, kitaip tariant elementarioji šviesos dalelės.

Nagrinėjant jų elgesį, mokslininkai atskleidė daug neįtikėtinų šiuolaikinės fizikos aspektų. Jie panaudojo du glaudžiai susijusius, fiktyvius atvejus, jeigu fotonas keliautų per įprastą erdvėlaikį vienas ir sąveikautų su kitu fotonu, kuris būtų įstrigęs kirmgraužos laiko kilpoje (KLK). Spėjimai pasitvirtino – dalelės iš tiesų sugeba veikti viena kitą.

REKLAMA
REKLAMA

Imituodami antrojo fotono elgseną, jie galėjo ištirti ir pirmojo. Rezultatai parodė, kad teisingai paruošus antrąjį fotoną, gali būti pasiekti nuoseklūs pirmojo pokyčiai.

Teorijos apie tai, kad kelionės laiku kvantinėje erdvėje įmanomos, pasirodė dar 1991 metais. Tai paskatino faktas, kad kvantinės dalelės (mažiausi, nedalomi energijos elementai – šio tyrimo atveju fotonai) dažnai elgiasi ne visai vedinos tradicinių fizikos dėsnių: „Nors kvantinių dalelių savybės yra labai neaiškios, tačiau jos išvengia nenuoseklumo laiko kelionės metu“ – teigė vienas iš tyrimo autorių profesorius Timothy Ralphas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, makroskopinių sistemų laiko kelionės vis dar susiduria su probleminiais paradoksais.

Šio tyrimo rezultatai padeda geriau suprasti, kaip viena su kita gali glaudžiai sietis didžiausio ir mažiausio mastelio fizikos teorijos : Einšteino bendroji reliatyvumo teorija ir kvantinės mechanikos dėsniai.

„Einšteino teorija pasaulį vaizduoja žvaigždžių ir galaktikų perspektyvoje, o kvantinė mechanika jį aprašo labai smulkiu masteliu – atomų ir molekulių lygmenyje“, – komentuoja mokslininkai.

Einšteino teorija iškelia galimybę keliauti į praeitį erdvėlaikio keliu, grąžinančiu į išeities tašką erdvėje, tačiau jau praėjusiame laike. Ši teorija glumina tiek fizikus, tiek filosofus nuo pat savo atsiradimo, nes sukelia daug klasikinio pasaulio paradoksų. Vienas iš jų ir yra „senelio paradoksas“, kuris sukurtų neįmanomas sąlygas keliautojui laiku grįžti į savo iškeliavimo tašką.

Vis dėlto naujasis australų tyrimas rodo, kad kelionės laiku yra įmanomos – nors kol kas tik kvantiniame lygmenyje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų