REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Sodrai“ nuo kitų metų pradžios bus perduotas pensijų anuitetų mokėjimas, todėl Vyriausybei siūloma suformuoti nepriklausomą 5 narių komitetą, kuris būtų atsakingas už atskiro pensijų anuitetų fondo valdymą.

„Sodrai“ nuo kitų metų pradžios bus perduotas pensijų anuitetų mokėjimas, todėl Vyriausybei siūloma suformuoti nepriklausomą 5 narių komitetą, kuris būtų atsakingas už atskiro pensijų anuitetų fondo valdymą.

REKLAMA

Tai numatoma Socialinių reikalų ir darbo ministerijos parengtuose Pensijų kaupimo įstatymo ir kitų teisės aktų pataisose. Jose taip pat numatoma galimybė pensijų gavėjams pasiūlyti įvairesnių anuitetų variantų, nustatomos taisyklės, kur dėl išmokų turės kreiptis senatvės pensijos amžiaus sulaukęs pensijos kaupimo dalyvis, teigiama ministerijos pranešime.

Pakeitimai siūlomi išanalizavus centralizuotą pensijų anuitetų tiekėją turinčių valstybių, tokių kaip Danija, Švedija, Kanada, Jungtinė Karalystė, Honkongas bei Singapūras, pensijų sistemas ir atsižvelgus į Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų įžvalgas.

Vyriausybės tvirtinamas 5 narių komitetas, sudarytas iš trijų nepriklausomų narių, pensijų anuitetų mokėtojo direktoriaus ir Finansų ministerijos atstovo, turėtų valdyti visus finansinius ir materialinius pensijų anuitetų fondo išteklius, tvirtinti su pensijų anuitetų apskaičiavimu susijusias tvarkas ir metodikas, vertinti pensijų anuitetų fondo veiklos ataskaitas.

REKLAMA
REKLAMA

Komiteto priimtus sprendimus įgyvendintų ir pensijų išmokas gavėjams mokėtų „Sodros“ administracijos padalinys, atsakingas už pensijų anuitetų mokėjimą.

REKLAMA

Kad būtų išvengta visų 5 komiteto narių pasikeitimo vienu metu, iš pradžių siūloma nustatyti skirtingas komiteto narių kadencijas: vienas iš jų būtų skiriamas vieniems metams, antras – dvejiems, trečias – trejiems, ketvirtas – ketveriems, o penktas – penkeriems metams. Vėliau įprastai kadencija truktų penkerius metus, bet vienas asmuo negalėtų komitete dirbti ilgiau nei dvi kadencijas iš eilės.

Pensijų anuitetų fondo turtas negalės būti skolinamas, įkeičiamas, juo negalima garantuoti, laiduoti ar kitaip užtikrinti kitų įsipareigojimų vykdymo. Visas turtas turės būti diversifikuotas ir investuojamas pagal patvirtintą investavimo strategiją taip, kad būtų užtikrintas viso investicijų portfelio saugumas, kokybė, likvidumas ir pelningumas.

REKLAMA
REKLAMA

Teisės aktuose numatytos dvi anuitetų rūšys – standartinis ir atidėtasis. Standartinio anuiteto gavėjui bus periodiškai mokamos pensijų išmokos, kurių mokėjimas nutrūks žmogui mirus. Standartinis pensijų anuitetas nepaveldimas, tačiau pakeitimais siūloma galimybė pasirinkti standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, per kurį dalis neišmokėtos sumos gali būti paveldima.

Atidėtojo anuiteto atveju išmokos mokamos sulaukus 85 metų ir mokamos iki gyvenimo pabaigos, tam skiriama apie 10-15 proc. antroje pakopoje sukauptos sumos, kuri nėra paveldima. Tačiau apie 85-90 proc. sukauptų lėšų bus mokama periodinėmis išmokomis nuo pensijos amžiaus iki 85 metų – jei asmuo miršta, neišmokėta lėšų dalis yra paveldima.

Pensijų anuitetas turės būti įsigyjamas, jei asmuo antroje pensijų pakopoje sukaupia daugiau nei 10 tūkst. eurų. Jeigu sukaupta 3 tūkst. eurų ar mažiau – asmeniui išmokama vienkartinė išmoka. Jei sukaupta nuo 3 tūkst iki 10 tūkst. eurų, bus mokamos periodinės išmokos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų