Apendicitas, lydimas stiprių pilvo skausmų, dažniausiai netikėtai išveda iš rikiuotės net pačius stipriausius. Tačiau laiku jį išoperavus jau po kelių dienų žmogus gali grįžti į darbą.
Svarbiausia, jei atsirado stiprus skausmas dešinėje klubinėje srityje, nelaukite, kol savijauta pagerės ar pablogės - nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Skubiai prireikė operacijos
Balandžio pradžioje „Mis Lietuvai 2007“ Jurgitai Jurkutei buvo atlikta apendicito operacija.
„Pietaudama su pusbroliu pajutau nedidelius skrandžio skausmus, todėl nieko nelaukusi grįžau į namus prigulti, tačiau skausmai nepraėjo, - pasakojo mergina. – Vakare nuvažiavau į ligoninę. Medikai, padarę tyrimus, įtarė apendicitą. Bet tam, kad patvirtintų diagnozę, reikė jo atlikti dar vieną tyrimą. Nusprendžiau vykti namo, o ryte planavau atvažiuoti išsitirti“.
Tačiau tą patį vakarą merginai pakilo temperatūra ir ji nieko nelaukusi vėl nuvažiavo į ligoninę. Gydytojai patvirtino, kad tikrai reikia skubiai operuoti.
J.Jurkutė po operacijos jautėsi gerai. „Mis Lietuva 2007“ prisipažino, kad labiausiai jai norėjosi ledų su vaisiais ir šokoladu. Tačiau keletą dienų tai turėjo likti tik svajone, nes po operacijos jai buvo galima valgyti tik sultinį ir gerti vandenį.
Nors dėl operacijos merginai teko trumpam pamiršti darbą filmavimo aikštelėje, praėjus savaitei „Mis Lietuva 2007“ jau vėl filmavosi seriale „Moterys meluoja geriau“, kur atlieka vieną pagrindinių vaidmenų.
Gydymas - tik operacinis
Apendicitas - tai ūminis (rečiau - lėtinis) kirmėlinės ataugos uždegimas. Tai viena dažniausių chirurginių ligų. Ūminiam apendicitui būdinga staigi pradžia, pilvo skausmas, kuris iš pradžių dažnai jaučiamas viršutinėje pilvo dalyje, o po 2-4 valandų nusileidžia žemyn ir lokalizuojasi dešinėje klubinėje srityje, pykinimas, neretai ir vėmimas, karščiavimas, padažnėjęs pulsas, kartais būna viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.
Apendicito simptomai išryškėja greitai, dažniausiai per parą. Laiku atlikus operaciją per kelias dienas žmogus pasveiksta. Jei laiku neoperuojama, greitai vystosi komplikacijos, kurios gali būti pavojingos gyvybei.
Apendicito gydymas yra tik operacinis – šalinama uždegiminė kirmėlinė atauga. Geriausių rezultatų pasiekiama, kai kirmėlinė atauga pašalinama per parą nuo simptomų atsiradimo.
Naujos teorijos
Ilgą laiką mokslas negalėjo paaiškinti, kokią funkciją žmogaus organizme gali atlikti apendicitas. Aišku, kaip ir visada, sklandė įvairios teorijos, tačiau nė viena nebuvo iki galo įrodyta. O kadangi aiškios reikalingos funkcijos apendicitas kaip ir neatlieka, tai jį be sąžinės graužaties chirurgai ir šalina – ir ne tik įvykus apendicito uždegimui, kai jau būtina operacija, bet kai kada ir profilaktiškai.
Dabar mokslininkai apie apendicitą iškėlė dar vieną teoriją, pagal kurią jis nėra toks jau ir nereikalingas žmogaus organas.
Diuko universiteto medicinos centro chirurgai, remdamiesi ilgamete darbo patirtimi, išsakė naują teoriją dėl apendicito paskirties - jų nuomone, šis organas yra ideali vieta daugintis žarnyno mikroflorai. Jau seniai žinoma, kad žmoguje yra daugiau bakterijų nei ląstelių, ir daugeliu atvejų tai naudingos bakterijos.
Jos padeda skaidyti maistą - kitaip sakant, aktyviai dalyvauja virškinamojo trakto veikloje ir atlieka daugelį kitų naudingų funkcijų žmogaus organizme.
Prasirgus dizenterija ar kitomis ligomis žarnyne stipriai sumažėjęs bakterijų kiekis sukelia stiprius negalavimus. Štai tokiais atvejais, chirurgų nuomone, ir pasitarnauja apendicitas. Jame kaip saugioje slėptuvėje net ir per ligas išgyvena naudingosios bakterijos ir vėliau iš naujo paplinta po žarnyną.
Bet kokiu atveju įvykus uždegimui tenka apendicitą šalinti chirurginiu bŪdu. Tai neišvengiama, nes delsimas gresia paciento mirtimi.
Tačiau kol uždegimo nėra, turbūt reikėtų labiau saugoti ir gerbti šią bakterijų buveinę.