REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos prekybos komisarą, neseniai atšauktą į Didžiosios Britanijos vyriausybę, užgriuvo nemalonumai: britų spauda kelia klausimą, kiek artimi jo ir turtingiausio Rusijos žmogaus ryšiai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo pat grįžimo iš Briuselio į britų politiką Peteris Mandelsonas vengia tiksliai paaiškinti savo ryšius su Rusijos milijardieriumi Olegu Deripaska. Laikraštis „The Times“ įvardijo tiesmukai: būdamas ES prekybos komisaras P.Mandelsonas suteikė prekybos lengvatų, kurios siekia 50 mln. eurų per metus, aliuminio magnatui O.Deripaskai, kurio superjachtoje šią vasarą viešėjo. Susitikimas 80 mln. svarų sterlingų vertės magnato laive „Queen K“ įvyko Korfu saloje, bet tai tik vienas jų neformalaus bendravimo epizodas.

REKLAMA

Nauda oligarchui

Per pastaruosius trejus metus P.Mandelsonas dukart ėmėsi priemonių mažinant aliuminio importo į Europą muitus. Pernai muitai buvo sumažinti nuo 6 iki 3 proc. ir sukurtas mechanizmas nuo kitų metų juos visai panaikinti. Tai labai pelninga O.Deripaskos kompanijai „Rusal“, kuri yra didžiausia pasaulyje aliuminio gamintoja ir pagrindinė aliuminio eksportuotoja į Europą. Paties milijardieriaus turtas iki finansų krizės buvo vertinamas 16 mlrd. svarų.

REKLAMA
REKLAMA

Kai P.Mandelsonas atostogavo Korfu saloje, jo žinyba jau kelias savaites vykdė naują tyrimą dėl aliuminio folijos tarifų. Šis patikrinimas galėjo suduoti smūgį O.Deripaskos kompanijai. P.Mandelsonas neigia įtarimus interesų konfliktu ir sako, jog muitų pakeitimas buvo įprastas Europos Komisijos sprendimas.

Praėjusią savaitę P.Mandelsono atstovas Europos Komisijoje teigė, jog politikas pakilo į prabangią jachtą neilgam - tik išgėrė porą kokteilių. Tačiau britų žurnalistams sužinojus, kad O.Deripaskos svečias liko jachtoje nakvoti, atstovui teko pasakyti, jog „jis vykdė komisaro pareigas nepaisant savo draugystės su O.Deripaska“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriems vakarėlio svečiams P.Mandelsonas prasitarė nakvosiąs jachtoje, nes finansininko Nato Rothschildo namuose, kuriuos šis turi saloje, jam neatsiradę laisvo kambario.

P.Mandelsono prielankumas turtuoliams seniai žinomas. Jis bičiuliaujasi ne tik su Rothschildais, bet ir su žiniasklaidos magnatu Rupertu Murdochu bei daugeliu kitų. Kalbama, kad P.Mandelsonas lankėsi O.Deripaskos namuose Rusijoje. Politikas patvirtino, kad pažįsta O.Deripaską dvejus metus ir per tą laiką buvo susitikęs įvairiuose vakarėliuose, tačiau jiedu niekada neaptarinėjo aliuminio tarifų.

REKLAMA

Įtakingi draugai

40 metų O.Deripaska universitete studijavo kvantinę fiziką. Dar būdamas dvidešimt penkerių jis tapo aliuminio kombinato Sibire vadovu. Neramų praėjusį dešimtmetį Rusijoje nusikalstamos grupuotės kariavo dėl šios pelningos pramonės šakos, tačiau karą laimėjo jokios verslo etikos nepripažįstantis O.Deripaska, pasižymintis gebėjimu užmegzti ryšius su įtakingais politikais - jis vedė Boriso Jelcino giminaitę. Magnatas energingai užsiima lobistine veikla, kasmet bendrauja su politikais pasaulio ekonomikos forume Davose. Tarp jo verslo parterių buvo ir Romanas Abramovičius, jiedu iki šiol draugai.

REKLAMA

Tačiau galingiausias O.Deripaskos sąjungininkas - Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, nors kaip tik dabar ir paaiškės, kiek tvirta ši draugystė, jei pasitvirtins pranešimai, jog „Rusal“ reikia valstybės pagalbos paskolų krizei įveikti. O.Deripaska labai nukentėjo per šią krizę ir parduoda savo aktyvus, kad gautų grynųjų.

Su praeities šleifu

Dabar, kai tapo Didžiosios Britanijos ministrų kabineto verslo sekretoriumi, P.Mandelsonas spiriamas pranešti, kokį būtent svetingumą jam parodė O.Deripaska. Nuo šiol 54 metų P.Mandelsonas, vienas ryškiausių ir prieštaringiausių britų politikų, dėl juodųjų politinių technologijų nesibodėjimo vadinamas „tamsos princu“, bus tikrinamas kur kas akyliau. Jis turės pranešti apie bet kokius potencialius interesų konfliktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P.Mandelsonas jau dukart gavo trauktis iš britų vyriausybės. 2001 metais jis atsistatydino po kaltinimų, kad prašė suteikti Britanijos pilietybę Indijos milijonieriui Hindujai. Šis verslininkas paaukojo 1,5 mln. dolerių Tūkstantmečio kupolui Londone pastatyti, kai P.Mandelsonas buvo šio projekto vadovas. Prieš tai P.Mandelsonas buvo priverstas pasitraukti iš prekybos sekretoriaus pareigų, kai buvo sužinota, jog jis slapta be palūkanų pasiskolino 373 tūkst. svarų iš savo kolegos kabinete Geoffrey Robertsono, kad nusipirktų namą Londone.

Buvęs ES prekybos komisaras į Didžiosios Britanijos ministrų kabinetą grįžo spalio pradžioje, kad padėtų savo senam priešininkui premjerui Gordonui Brownui gelbėti šalį iš finansų krizės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų