REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Piginti šildymą gyventojams turėtume ne suteikdami sunkiai apskaitomas lengvatas, o skatindami biokuro vartojimą, mano Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

REKLAMA
REKLAMA

„Valdančiosios koalicijos sutartas ir galiausiai viso Seimo patvirtintas sprendimas palikti lengvatą centralizuotai besišildantiems yra logiškas ir pagrįstas, nors gerbiamas kolega Kęstutis Daukšys bando įtikinti kitaip. Jo siūlymas praplėsti PVM lengvatos galiojimą ir malkoms, ir dujoms, ir elektrai, kuri naudojama šildymui, yra ydingas dėl kelių priežasčių.

REKLAMA

Pirma, Seimas savo sprendimu naujos lengvatos neįvedė, o tik pratęsė esamą 9 proc. lengvatą centralizuotai tiekiamam šildymui ir karštam vandeniui. Priminsiu, kad lengvata po ilgų ginčų, aiškiai įvertinus kainą ir įtaką valstybės iždui, pratęsta tik metams, iki 2011 metų vidurio. K. Daukšys iš esmės tą lengvatą siūlė dar labiau praplėsti, nors puikiai žinojo mūsų Vyriausybės poziciją – PVM lengvatų taikymą kiek įmanoma siaurinti ir netgi pagal galimybes visai naikinti. Būdamas vienu racionaliausiai mąstančiu opozicijos veikėjų, „darbietis“ tikrai suvokia, kad valstybės biudžeto padėtis nėra tokia, kad dabar būtų tinkamas laikas dauginti lengvatų sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Antra, turime įvertinti, kad centralizuotos šilumos vartotojai yra gerokai labiau suvaržyti, jų pasirinkimo laisvė rinktis šildymo būdą ir tiekėją yra ribotos. Juk per 90 proc. daugiabučių namų gyventojų neturi individualaus šilumos reguliavimo savo bute galimybės. Tačiau laisvai pasirinktu būdu besišildantys privačių namų gyventojai tokią galimybę turi. Ir, be abejo, pastarųjų taip neslegia padidėjusi gamtinių dujų kaina, kuri neretai lemia šilumos kainą. Todėl išlaidos, kurias patiria centralizuotai šilumą gaunantys gyventojai ir individualiai besišildantys bei galimybės taupyti  yra nevienodos. Vadinasi, egzistuojanti lengvata yra teisinga, nes remiami gyventojai, kuriems labiausiai tos paramos reikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečia, K. Daukšio siūlymas galiausiai virstų papildomomis išlaidomis, apie kurias Seimo narys savo viešuose pareiškimuose nutyli. Juk, pavyzdžiui, elektrai šildymui ir elektrai kitoms reikmėms pradėjus taikyti skirtingus PVM tarifus, gyventojams tektų apsirūpinti papildomais skaitikliais, iškart būtų reikalinga sudėtinga ir paini dviejų elektros tiekimo srautų atskyrimo bei kontrolės sistema. Tas pat lauktų ir dujų ar kitokių rūšių kuro vartotojų. Visi esame girdėję piktnaudžiavimo faktų, kai žemdirbiams pigiau parduodamo dyzelino randama ne tik traktorių bakuose. Pasukus „darbiečio“ siūlomu keliu atvertume neribotą erdvę piktnaudžiavimams, o jiems užkirsti kelią tektų galvoti naujus kontrolės būdus, dauginti tarnautojų, kurie turėtų sekti lengvatos taikymą kiekviename regione, skaičių.

Todėl laikausi nuomonės, kad piginti šilumą turime ne abejotino efektyvumo lengvatomis, o kuo plačiau diegdami biokuro naudojimą šilumos gamybai. Už tai TS-LKD yra ne kartą pasisakiusi. Be to, egzistuojantys mechanizmai, kaip vargingiau gyvenantiems kompensuojamos šilumos išlaidos, yra pakankami ir įprasti. Tad naujo „dviračio“ šioje srityje išgalvoti neverta.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų