REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Sausio 27-oji – Tarptautinė Holokausto diena, nustatyta pagal 2005 metais lapkričio 1 dieną išleistą JTO Generalinės Asamblėjos rezoliuciją. Prieš 66 metus sovietų armija išlaisvino vienos baisiausių nacistinės Aušvico stovyklos belaisvius, kurie buvo pasmerkti mirčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Holokaustas – tai didžiausia etnopolitinė tragedija visoje pasaulio civilizacijoje, kai Antrojo Pasaulinio karo metais Adolfo Hitlerio „mirties fabrikuose“ sistemingai buvo naikinti žydai ir kitos tautos pagal rasinius, etninius ar religinius požymius. Šis tikslingas genocidas buvo pats didžiausias ilgaamžėje antisemitizmo istorijoje.

REKLAMA

Dar 1924 metais savo knygoje „Mein kampf“ A. Hitleris išdėstė žydų naikinimo „koncepciją“. Po dviejų valdžios metų jis paviešino „niurnbergo įstatymus“, nukreiptus prieš žydus, o 1938 metų lapkričio 9 dieną organizavo žydų žudynes, kurios nusidriekė per visą Vokietiją ir liūdnai išgarsėjo kaip „Krikštolinė naktis“. Taip buvo pradėtas genocidas, tapęs vienu iš pagrindinių A. Hitlerio agresijos tikslų.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinis A. Hitlerio paradoksas rėmėsi geriausių gyvenimo sąlygų vokiečiams užtikrinimo idėja, kuri buvo realizuojama eksproprijuojant iš pradžių tik žydų turtą, o vėliau ir kitų „nepilnaverčių rasių“ atstovų teritorijas. Eksproprijuoti gyventojai buvo naikinami specialiose mirties stovyklose.

Masinis genocidas buvo vykdomas Lenkijos teritorijoje įkurtose koncentracijos stovyklose. Būtent ten žmonių žudymui buvo naudojamos stacionarios dujinės kameros ir dujiniai automobiliai.

Išgyvenusių per konclagerių pragarą kalinių liudijimu nacistai su žmonėmis atlikdavo barbariškus „eksperimentus“. Kaliniai buvo talpinami į specialias šaldymo kameras, su jais buvo atliekami persišaldymo ir dirbtinio užšaldinimo bandymai. Naujų medicininių vaistų išbandymui kaliniai buvo dirbtinai užkrečiami tokiomis ligomis kaip maliarija, dėmėtoji šiltinė, infekcinė gelta ir t.t. Taip pat su žmonėmis buvo eksperementuojama tiriant nuodų poveikį organizmui ir padegamųjų bombų veiksmingumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Adolfo Hitlerio koncentracijos stovyklose buvo nužudyta daugiau nei 6 milijonai žydų ir milijonai kitų tautybių atstovų.

Sausio 27 dieną visame pasaulyje vyksta įvairūs renginiai, per kuriuos primenama apie žiaurius nacistų nusikaltimus ir jų aukas, bažnyčiose vyksta specialios mišios, bandoma apmąstyti istoriją ir pasimokyti iš praeities klaidų.

„Google“ ir JAV Memorialinis Holokausto muziejus įkūrė bendrą projektą siekiant atkreipti tarptautinį dėmesį į besitęsiančią krizę Darfūre. Tai viena didžiausių humanitarinių krizių pasaulio istorijoje, paliečianti apie 3,6 milijono žmonių gyvenimus. Kova tarp maištininkų grupių, saugumo pajėgų ir teisėsaugos pareigūnų tęsiasi niekieno nestabdoma.

REKLAMA

Palydovinė kartografavimo tarnyba „Google Earth“ pradėjo transliuoti detalų vaizdą, liudijantį apie besitęsiančius niokojimus ir žmogaus teisių pažeidimus Darfūre. Visa pasaulinė auditorija turi galimybę pamatyti nusiaubtų pabėgėlių kaimų ir lagerių nuotraukas tiesiogiai.

Holokausto muziejus pirmasis panaudojo „Google Earth“ technologijas, kad nušviestų genocido problemą visame pasaulyje. Tai išskirtinė galimybė visam pasauliui pamatyti daugiau nei 1600 sugriautų gyvenviečių, 100000 namų, mokyklų, mečečių ir kitų statinių griuvėsių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų