REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja per sto­ja­mų­jų eg­za­mi­nų įkarš­tį pa­skel­bė, kad Šiau­lių uni­ver­si­te­tas (ŠU) kar­tu su dar ke­lio­mis aukš­to­sio­mis mo­kyk­lo­mis su­lau­kė nei­gia­mo įver­ti­ni­mo pa­gal vie­ną iš ro­dik­lių. Aka­de­mi­nė bend­ruo­me­nė su­ki­lo: ko­dėl pa­si­rink­tas toks lai­kas, ko­dėl skel­bia­ma ne apie vi­sus uni­ver­si­te­tus, ar no­ri­ma su­žlug­dy­ti re­gio­ni­nius uni­ver­si­te­tus?

REKLAMA
REKLAMA

Dis­ku­si­jai prie „Šiau­lių kraš­to“ ap­skri­to­jo sta­lo sė­do ŠU stu­di­jų pro­rek­to­rius Juo­zas PAB­RĖ­ŽA, Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tas, ŠU tarybos narys Arū­nas RUP­ŠYS, „Swed­bank“ Va­ka­rų Lie­tu­vos fi­lia­lo Sau­lės klien­tų ap­tar­na­vi­mo cent­ro val­dy­to­ja Lo­re­ta VOL­BE­KIE­NĖ, sa­vo po­zi­ci­ją iš­sa­kė ir Lie­tu­vos krep­ši­nio rink­ti­nės na­rys Ro­ber­tas JAV­TO­KAS.

REKLAMA

Smū­giuo­ta spe­cia­liai?

– Kaip pa­vei­kė sto­ja­muo­sius eg­za­mi­nus į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą mi­nis­te­ri­jos įver­ti­ni­mas?

J. Pab­rė­ža: – Iš­lai­ky­ti vals­ty­bi­niai eg­za­mi­nai, vyks­ta ates­ta­tų įtei­ki­mas ir priė­mi­mas į aukš­tą­sias mo­kyk­las. Pra­šy­mų re­gist­ra­ci­jai be­li­ko ge­ra sa­vai­tė. Abi­tu­rien­tų ir jų tė­vų reak­ci­ją pa­ju­to­me iš kar­to – skam­bu­čiai, laiš­kai su klau­si­mu, ar gy­vuos uni­ver­si­te­tas, ar ver­ta sto­ti?

REKLAMA
REKLAMA

Ne­ko­rek­tiš­ka bu­vo mi­nis­te­ri­jai to­kiu lai­ku skelb­ti uni­ver­si­te­tų ver­ti­ni­mus. Be to, in­for­ma­ci­ja pa­teik­ta tik apie ke­lis uni­ver­si­te­tus. Jei­gu tai kon­ku­ren­ci­niai da­ly­kai, skelb­ki­te apie vi­sus uni­ver­si­te­tus. O da­bar pa­skel­bė vos tik pra­si­dė­ju­sio ver­ti­ni­mo tar­pi­nius re­zul­ta­tus. Tai tik da­li­nis ir ne­ga­lu­ti­nis ver­ti­ni­mas.

– Kaip ma­no­te, ko­dėl pa­vie­šin­ta bū­tent per sto­ja­mų­jų karš­ty­me­tį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Pab­rė­ža: – Toks mi­nist­ro Gin­ta­ro Ste­po­na­vi­čiaus el­ge­sys – tai są­mo­nin­gas uni­ver­si­te­tų žlug­dy­mas. ŠU ne­pak­lu­so mi­nis­te­ri­jos kur­tam aukš­tų­jų mo­kyk­lų op­ti­mi­za­vi­mo va­rian­tui. Juk bu­vo teig­ta, kad maž­daug pu­sė ša­lies uni­ver­si­te­tų tu­ri jung­tis ar­ba su­si­nai­kin­ti.

Ke­le­rius me­tus są­mo­nin­gai bu­vo kai­šio­ti vi­so­kie pa­ga­liai į ra­tus, o apie tai, kad pa­dė­tų uni­ver­si­te­tui – net kal­bos nė­ra. Mes vi­sus tuos me­tus sa­kė­me, kad esa­me bū­ti­ni ir rei­ka­lin­gi Šiau­rės Lie­tu­vos re­gio­nui. Kas bū­tų Šiau­liai be uni­ver­si­te­to?

REKLAMA

A. Rup­šys: – Tai yra kerš­tas Šiau­lių uni­ver­si­te­tui. Lau­kė­me Kons­ti­tu­ci­nio Teis­mo spren­di­mo ir ne­žen­gė­me žings­nių dėl rek­to­riaus rin­ki­mų, nors mi­nist­ras lie­pė tai da­ry­ti.

– Ką at­sa­ky­tu­mė­te į stu­den­tų ne­ri­mą dėl stu­di­jų atei­ties Šiau­lių uni­ver­si­te­te?

J. Pab­rė­ža: – Grės­mės uni­ver­si­te­tui, kad jis bus už­da­ry­tas – tik­rai nė­ra.

Re­gio­ni­nė po­li­ti­ka

– Ar ne­jau­čia­te grės­mės, kai me­ta­mos aukš­čiau­sios val­džios pa­jė­gos?

REKLAMA

J. Pab­rė­ža: – Jei­gu ši­ta val­džia dar val­dy­tų vals­ty­bę ko­kius me­tus ki­tus, gal ir ma­žiau už­tik­rin­tu­mo jaus­tu­me. Bet tai jau pa­sku­ti­nė da­bar­ti­nės ša­lies val­džios ago­ni­ja. No­rė­jo nors išei­da­mi trink­te­lė­ti du­ri­mis.

A. Rup­šys: – Tai tik­rai ne vien tei­si­nis, bet ir po­li­ti­nis klau­si­mas. Tai – re­gio­nų ir sos­ti­nės san­ty­kių po­li­ti­ka. Jei­gu mė­gin­tų už­da­ry­ti Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, nei Šiau­lių mies­tas, nei vi­sas re­gio­nas ne­ty­lė­tų, gin­tų­si.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lie­tu­va tu­ri du re­gio­ni­nius uni­ver­si­te­tus – Klai­pė­do­je ir Šiau­liuo­se. Re­gio­niz­mas Lie­tu­vo­je at­si­dū­rė pa­sku­ti­nė­je po­zi­ci­jo­je. Plė­to­ja­mi iš es­mės tik du re­gio­nai – sos­ti­nės ir jū­rų uos­to. Vi­si ki­ti re­gio­nai yra už­mirš­ti.

Uni­ver­si­te­te dau­giau­sia stu­di­juo­ja mū­sų re­gio­no žmo­nės, jiems daug leng­viau ir bui­ti­ne, ir fi­nan­si­ne pra­sme įsi­kur­ti Šiau­liuo­se, įsi­dar­bin­ti. Re­gio­ni­nis uni­ver­si­te­tas at­lie­ka dau­gy­bę funk­ci­jų. Vers­lui bū­tų di­de­lis nuo­sto­lis, jei­gu ne­lik­tų Šiau­liuo­se uni­ver­si­te­to, ne­tek­tu­me daug kva­li­fi­kuo­tos dar­bo jė­gos.

REKLAMA

Uni­ver­si­te­to men­ki­ni­mas, tai men­ki­ni­mas ir tų žmo­nių, ku­rie dir­ba Šiau­liams ir Šiau­liuo­se. Mies­tas be uni­ver­si­te­to ne­be­bū­tų toks cent­ras, koks yra da­bar.

– Ar uni­ver­si­te­tas per fi­nan­sa­vi­mą iš vals­ty­bės biu­dže­to jau­čia ko­kių nors dirb­ti­nio žlug­dy­mo ženk­lų?

J. Pab­rė­ža: – Krep­še­lių prin­ci­pas, be jo­kios abe­jo­nės, yra žlug­dan­tis re­gio­ni­nius uni­ver­si­te­tus.

Šie­met ap­si­džiau­gė­me, kad bu­vo pa­tvir­tin­tas tiks­li­nių vie­tų skirs­ty­mas, bet iš to išė­jo nie­ka­las. At­li­ko­me di­džiu­lį dar­bą su par­tne­riais iš pri­va­taus ir vie­šo­jo sek­to­riaus, pa­tei­kė­me 166 pa­raiš­kas tiks­li­niam fi­nan­sa­vi­mui. Pri­va­tus sek­to­rius įsi­pa­rei­go­jo 20 pro­cen­tų rem­ti stu­di­jas tiks­li­niu priė­mi­mu be­si­mo­kan­čių stu­den­tų ir įdar­bin­ti juos bai­gus stu­di­jas. O ką mes ga­vo­me? Iš 166 pa­raiš­kų te­ga­vo­me tik 9 tiks­li­nes vie­tas. Kaip par­tne­riams pa­si­žiū­rė­ti į akis?

REKLAMA

Lė­mė vie­nas nei­gia­mas ro­dik­lis

– Dėl ko uni­ver­si­te­tas bu­vo įver­tin­tas nei­gia­mai?

J. Pab­rė­ža: – Uni­ver­si­te­tų ver­ti­ni­mai – pa­gal rea­liuo­sius iš­tek­lius ir veik­lą. ŠU nei­gia­mai įver­tin­tas tik pa­gal rea­lių­jų iš­tek­lių vie­ną punk­tą, o trys punk­tai įver­tin­ti tei­gia­mai.

Nei­gia­mai įver­tin­tas uni­ver­si­te­tas dėl aukš­tų­jų mo­kyk­lų vals­ty­bės biu­dže­to lė­šų veiks­min­gu­mo. Tai – įsto­ju­sių­jų ir bai­gu­sių­jų san­ty­kio ver­ti­ni­mas. Pa­gal me­to­di­ką pir­mo­sios pa­ko­pos stu­di­jų lei­džia­mas „nu­by­rė­ji­mas“ – 30 pro­cen­tų, ŠU nu­by­rė­ji­mas – 32 pro­cen­tai. Ant­ro­sios stu­di­jų pa­ko­pos lei­džia­mas „nu­by­rė­ji­mas“ – 20 pro­cen­tų, o ŠU jis – 26 pro­cen­tai. Su­ti­ki­te, nuo­kry­pis la­bai ne­di­de­lis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Ko­dėl be­si­mo­kan­tie­ji pa­lie­ka uni­ver­si­te­tą?

J. Pab­rė­ža: – Prie­žas­tys – bend­ra eko­no­mi­nė si­tua­ci­ja, fi­nan­si­nės ga­li­my­bės. Stu­den­tų skai­čiaus ma­žė­ji­mą le­mia dės­ty­to­jų reik­lus ir prin­ci­pin­gas ver­ti­ni­mas. Mes ver­ti­ni­mo kar­te­lės ne­ža­da­me nu­leis­ti, nors įtilp­ti į me­to­di­kos nor­mas tė­ra juo­kas.

Įs­to­ju­sių­jų į dok­to­ran­tū­rą ir ap­si­gy­nu­sių­jų moks­lo dar­bus san­ty­kis bu­vo ver­ti­na­mas vi­siš­kai neat­siž­vel­giant, kad da­lis dok­to­ran­tų išei­na aka­de­mi­nių ato­sto­gų. To­kio am­žiaus žmo­nės jau yra su­kū­rę šei­mas, au­gi­na vai­kus. Bet grį­žę po aka­de­mi­nių ato­sto­gų jie ap­si­gi­na dar­bus.

REKLAMA

– ŠU pa­ra­šė ape­lia­ci­ją švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rui Gin­ta­rui Ste­po­na­vi­čiui. Ko­kių iš­va­dų ti­ki­tės?

J. Pab­rė­ža: – Ne mes vie­ni, o ke­li uni­ver­si­te­tai pro­tes­tuo­ja prieš pa­čią ver­ti­ni­mo me­to­di­ką. Rea­lių­jų iš­tek­lių ver­ti­ni­mo me­to­di­ka bu­vo pa­tvir­tin­ta 2011 me­tų lie­pos 1 die­ną, 2012 me­tais me­to­di­ka ko­re­guo­ta. O rea­lie­ji iš­tek­liai ver­ti­na­mi už 2008 – 2010 me­tus. Ar ga­li­ma nei­gia­mus re­zul­ta­tus ver­tin­ti kaip ob­jek­ty­vius, jei­gu me­to­di­ka tai­ky­ta at­ga­li­ne da­ta?

REKLAMA

Vers­las pa­lai­ko uni­ver­si­te­tą

– Kaip darb­da­viai ver­ti­na bai­gu­sių­jų ŠU ly­gį?

A. Rup­šys: – Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­ja, Pra­mo­nės, pre­ky­bos ir ama­tų rū­mai yra pa­si­ra­šę me­mo­ran­du­mą su Šiau­lių uni­ver­si­te­tu. Ne taip se­niai bai­gė­me pro­jek­tą, ku­riuo įvy­ko suar­tė­ji­mas tarp pra­mo­nės įmo­nių ir uni­ver­si­te­to.

Įmo­nės priė­mė pra­kti­kan­tus iš uni­ver­si­te­to, da­ly­va­vo ne tik stu­den­tai, bet ir dės­ty­to­jai, kad su­vok­tų įmo­nių po­rei­kius. Aki­vaiz­džiai pa­ma­tė­me, ką rei­kė­tų duo­ti stu­den­tams pra­kti­kos me­tu, o stu­den­tai pa­ma­tė įmo­nių po­rei­kius.

REKLAMA
REKLAMA

Da­lis įmo­nių pra­kti­kan­tus įdar­bi­no nuo­la­ti­niam dar­bui.

Kai vers­las ir aka­de­mi­nė bend­ruo­me­nė ga­li kal­bė­tis be ver­tė­jų, spren­džia­si dau­ge­lis pro­ble­mų.

L. Vol­be­kie­nė: – Spe­cia­liai per­žvel­giau, ką bai­gę mū­sų dar­buo­to­jai. De­vy­nias­de­šimt pro­cen­tų Šiau­lių mies­te dir­ban­čių ban­ko dar­buo­to­jų yra bai­gę Šiau­lių uni­ver­si­te­tą.

Dar­buo­to­jai pa­ti­ki­no, kad tai, ką ga­vo mū­sų uni­ver­si­te­te, jie ver­ti­na, to­bu­li­na­si ir pri­tai­ko dar­be.

Dau­ge­lis dar­buo­to­jų kal­bė­jo apie ver­ti­ni­mo ŠU prin­ci­pin­gu­mą.

– Kaip ban­kas bend­ra­dar­biau­ja su uni­ver­si­te­tu?

L. Vol­be­kie­nė: – Įgy­ven­di­na­me drau­ge ne vie­ną bend­rą pro­jek­tą. Gre­ta vers­lo tiks­lų ban­kas tu­ri ir so­cia­li­nių tiks­lų.

Ban­kas ak­ty­viai pri­si­de­da prie stu­den­tų ug­dy­mo, nes ma­to­me ta­me pra­smę. Po kar­je­ros die­nų ge­riau­si stu­den­tai vy­ko į cent­ri­nę ban­ko būs­ti­nę, ten bu­vo pri­sta­ty­ta ban­ko vers­lo fi­lo­so­fi­ja, ver­ty­bės, rei­ka­la­vi­mai.

REKLAMA

Lie­tu­vai rei­kia iš­si­la­vi­nu­sių žmo­nių

– Esa­te bai­gęs Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, ką jums da­vė stu­di­jos šia­me uni­ver­si­te­te?

R. Jav­to­kas: – Esu įsi­ti­ki­nęs, kad iš­si­la­vi­ni­mas žmo­gui bū­ti­nas ir kuo dau­giau iš­si­la­vi­nu­sių žmo­nių, tuo ge­riau. Šiau­lių uni­ver­si­te­tas man su­tei­kė daug ži­nių ir nie­ka­da ne­si­gai­lė­jau, kad rin­kau­si bū­tent šį uni­ver­si­te­tą. Pui­kūs dės­ty­to­jai, ge­ri at­si­lie­pi­mai apie juos ir iš ma­no drau­gų spor­ti­nin­kų.

Tu­riu drau­gų spor­ti­nin­kų, ku­rie yra bai­gę Šiau­lių uni­ver­si­te­tą ir da­bar ruo­šia­si Lon­do­no olim­pi­nėms žai­dy­nėms. Tai daug ką pa­sa­ko apie uni­ver­si­te­tą.

Atei­tis – pa­gal Mar­ką Tve­ną

– Ko­kią ma­to­te Šiau­lių uni­ver­si­te­to atei­tį?

J. Pab­rė­ža: – Šiuo me­tu uni­ver­si­te­te yra per 7000 stu­den­tų ir apie 1000 dar­buo­to­jų. Vien per pa­sku­ti­nius me­tus pa­si­tvir­ti­no­me la­bai svar­bias nau­jas stu­di­jų pro­gra­mas uni­ver­si­te­to plėt­rai. Jau­ni­mui svar­biau­sia – stu­di­jos, jų ko­ky­bė ir ko­kias stu­di­jas mes tei­kia­me. Šiuo me­tu tu­ri­me še­šių svar­bių sri­čių 31 kryp­ties stu­di­jas. Žiū­ri­me, ko rei­kia mū­sų re­gio­nui.

REKLAMA

Vien šie­met mes siū­lo­me aš­tuo­nias nau­jas stu­di­jų pro­gra­mas.

Pa­gal uni­ver­si­te­tų rei­tin­gų len­te­lę esa­me iš 19 uni­ver­si­te­tų de­vin­ti – auk­so vi­du­rys. Pa­gal stu­di­jų są­ly­gas (bib­lio­te­ka, elekt­ro­ni­nė sa­vi­tar­na, stu­den­tų moks­lo, me­no ir spor­to lai­mė­ji­mai) esa­me ket­vir­ti ša­ly­je. Tai ypač svar­bu jau­niems žmo­nėms, ku­rie ren­ka­si mū­sų uni­ver­si­te­tą.

To­dėl, per­fra­zuo­damas Mar­ką Tve­ną, ga­liu pa­sa­ky­ti, kad gan­dai apie uni­ver­si­te­to mir­tį yra ge­ro­kai per­dė­ti.

R. Žadeikytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų