45
Ispanų triumfas (nuotr. SCANPIX)

Prabėgus dviem metams po sidabrinio 2013-ųjų Europos vyrų krepšinio čempionato, Lietuvos rinktinė sugrįžo pasikeitusi. Sudėtyje neliko net šešių krepšininkų, kurie prieš dvejus metus pasidabino sidabriniais medaliais.

45

Nepaisant pokyčių, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nuo pat pirmųjų rungtynių pradėjo įrodinėti savo vertę. Nors kelias 2015-ųjų čempionato finalo link buvo lydimas itin atkaklių ir dramatiškų dvikovų, bet mūsiškių tas nesustabdė nuo antrojo Eurobasket finalo iš eilės.

Apmaudu, bet nors varžovas buvo kitas, tačiau pasikartojo 2013-ųjų finalo scenarijus. Lietuviai tąkart lemiamą kovą prancūzams pralaimėjo antrajame kėlinuke. Šįkart Ispanija pradėjo dominuoti nuo pat pirmųjų dvikovos akimirkų ir savo užtikrintu žaidimu lietuviams net neleido pagalvoti apie galimybę iškovoti aukso medalius.

Pokyčiai sudėtyje

Lietuvos rinktinėje po 2013-ųjų čempionato liko: Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis, Renaldas Seibutis, Robertas Javtokas, Jonas Valančiūnas ir Mindaugas Kuzminskas. Prie šio šešeto prisijungė Deividas Gailius, Domantas Sabonis, Antanas Kavaliauskas, Paulius Jankūnas, Artūras Milaknis ir Lukas Lekavičius.

Iš 2013-ųjų sudėties Lietuvos rinktinėje neliko net šešių labai svarbių krepšininkų: Donato Motiejūno, Darjušo Lavrinovičiaus, Tomo Delninkaičio, Lino Kleizos, Kšyštofo Lavrinovičiaus ir Martyno Pociaus.

Sudėtingas grupės etapas

Lietuvos rinktinės grupėje buvo Ukraina, Latvija, Belgija, Estija ir Čekija. Nors nė viena iš šių rinktinių pastaraisiais metais nepriklausė krepšinio šalių elitui, bet jau po pirmosios dvikovos su Ukraina tapo aišku, kad lengvo pasivaikščiojimo lietuviams nenusimato.

Eurobasket 2015 startas su ukrainiečiais virto tikra krepšinio drama su lietuviams laiminga pabaiga. Dvikovos pradžia nieko blogo nežadėjo, lietuviai po 10 min. pirmavo 19:10. Antrajame kėlinuke situacija nepasikeitė – 14:14. Bet jau trečiasis ketvirtis tapo perspėjimu lietuviams, kad iškovoti lengvos pergalės nepavyks. Ukrainiečiai sumažino atsilikimą 2 taškais – 50:45.

Lemiamas ketvirtis prasidėjo P. Jankūno tritaškiu ir 5 iš eilės J. Valančiūno taškais. Bet ukrainiečiai nė neketino pasiduoti ir likus 3 min. 29 sek. persvėrė rezultatą savo naudai – 63:62. Vėliau komandos apsikeitė keliomis rezultatyviomis atakomis, tačiau likus 2 min. 20 sek. Ukraina dar pirmavo 68:67. Likus 1 min. 52 sek. J. Mačiulis išprovokavo varžovo pražangą ir pataikė abu baudos metimus. Per likusias beveik dvi minutes nė viena rinktinė nesugebėjo užpulti ir švieslentėje suspindo rezultatas 69:68 lietuvių naudai.

Sąlyginai lengviau Lietuvai klostėsi antroji dvikova su latviais. Tiesa, pirmąjį kėlinuką kaimynams lietuviai pralaimėjo 13:19. Bet nuo antrojo perėmė iniciatyvą ir jos nepaleido iki pat rungtynių pabaigos. Antrasis ketvirtis laimėtas – 16:9, trečiasis – 20:11, ketvirtasis – 19:10. Pergalė iškovota rezultatu – 68:49.

Itin dramatiškai susiklostė trečioji lietuvių dvikova su belgais. Pirmajame kėlinuke nuo priešininkų pavyko atitrūkti 8 taškais – 20:12. Bet jau antrajame ketvirtyje belgai sugebėjo išlyginti rezultatą – 35:35. Maža to, trečiajame kėlinuke jie net įgijo 3 taškų persvarą – 54:57.

Paskutiniame ketvirtyje kova vyko taškas į tašką, o drama tęsėsi iki paskutinės dvikovos sekundės. Likus 2 min. 5 sek. J. Mačiulis sumetė du baudos metimus ir lietuviai atitrūko – 74:68. Bet per 24 sekundes sugebėję surengti dvi rezultatyvias atakas, belgai išlygino rezultatą – 74:74.

Vėliau abi rinktinės keitėsi nerezultatyviomis atakomis. Likus 24 sek. lietuviai atsikovojo kamuolį ir turėjo šansą surengti paskutinę ataką. Bet ilgai kamuolį laikęs M. Kalnietis nusprendė švystelėti tritaškį likus 6 sekundėms iki mačo pabaigos. Po netaiklaus metimo kamuolys atšoko tiesiai belgui S. Van Rossomui, kuris persivarė jį per visą aikštelę ir metė iš po krepšio, bet netaikliai. Tačiau likus mažiau nei 0,1 sekundės dalies jo metimą pataisė Mattas Lojeskis (rezultatyviausias tų rungtynių žaidėjas – 22 taškai, 5 atkovoti kamuoliai). Lietuviai apeliavo, kad metimas buvo pataisytas po laiko, bet vaizdo peržiūrą pasitelkę teisėjai nusprendė kitaip. Pergalė rezultatu 76:74 buvo įskaityta belgams. Šį diskutuotiną epizodą išanalizavome ir suteikiame skaitytojams galimybę patiems įvertinti, ar tikrai tas metimas turėjo būti įskaitytas.

Po pralaimėjimo belgams lietuvių kelyje atsidūrė Estija. Ir ši dvikova virto tikrų tikriausia drama. Pirmąjį ketvirtį mūsiškiai laimėjo 20:15, antrąjį – 18:16. Bet trečiajame krito į duobę ir prieš lemiamą kėlinuką buvo besivejančiųjų vaidmenyje – 49:51. Lemiame ketvirtyje komandos keitėsi taikliais metimais, bet lietuviams niekaip nepavyko persverti rezultato. Likus 4 min. 35 sek. estai pirmavo 60:54. Rezultatą pavyko išlygino M. Kuzminskui, likus 28 sek. iki rungtynių pabaigos – 62:62. Kitoje atakoje likus 10 sek. J. Mačiuliui pavyko perimti kamuolį, lietuvis pats persivarė aikštelę ir atliko sudėtingą, bet taiklų metimą nuo lentos (likus 2,4 sek.). Šiose rungtynėse J. Mačiulis žaidė naudingiausiai Lietuvos rinktinėje – pelnė 15 taškų ir atkovojo net 10 kamuolių.

Paskutinė grupės dvikova su Čekija prasidėjo itin sudėtingai. Po pirmojo kėlinuko lietuviai atsiliko – 12:18. Po antrojo jau net – 27:37. Vis dėlto, trečiajame ketvirtyje pavyko perimti iniciatyvą. Jį laimėję 28:14 lietuviai persvėrė rezultatą savo naudai – 55:51. Likus kiek mažiau nei 4 min. lietuviai dar pirmavo – 69:66. Bet likus 2 min. 50 sek. čekai tritaškiu metimu rezultatą išlygino – 69:69. Per likusį laiką nė vienai komandai pasižymėti nepavyko, tad teko žaisti pratęsimą.

Sužaidus minutę lietuviai atsiliko tašku – 71:72. Bet tada pelnė 8 taškus be atsako ir atitrūko – 79:72. Likus 31 sek. varžovams pavyko šiek tiek aptirpdyti lietuvių persvarą – 82:78. Bet tai buvo viską, ką jie sugebėjo padaryti. Sunki pergalė po pratęsimo iškovota rezultatu – 85:81.

Kelias finalo link

Atkrintamosios varžybos prasidėjo nuo aštuntfinalio etapo. Jame lietuvių varžovais buvo gruzinai. Ši dvikova mūsiškiams taip pat klostėsi itin sunkiai. Po pirmojo kėlinuko atsilikta – 17:20, po dviejų – 39:40. Taško deficitas išliko ir po trečiojo ketvirčio – 61:62. Kaip jau šiame čempionate įprasta – viskas sprendėsi paskutiniame ketvirtyje.

Jame kova toliau vyko taškas į tašką. Likus 1 min. 18 sek. lietuviai įgijo, regis, pergalingą persvarą – 80:73. Bet tada varžovai pataikė du tolimus metimus iš eilės ir likus 37 sek. rezultatas jau buvo tik 80:79. Laimei, kad kitoje atakoje tritaškį smeigė J. Mačiulis (83:79). Vėliau komandos apsikeitė tik taikliais baudų metimais. Pergalė iškovota rezultatu – 85:81.

Ketvirtfinalyje lietuvių laukė Italija. Ši dvikova, taip, ir vėl klostėsi dramatiškai, o nugalėtojas paaiškėjo tik per papildomas 5 minutes. Pirmąjį kėlinuką lietuviai laimėjo tašku – 21:20, antrąjį – 16:16, trečiąjį – 23:23 (bendras – 60:59).

Iki lemiamo ketvirčio pabaigos likus 1 min. 11 sek. J. Valančiūnas padidino lietuvių persvarą iki trijų taškų – 79:76. Bet varžovai atsakė taiklia bauda ir dvitaškiu likus žaisti 32 sek. – 79:79. Sužaidus beveik puse pratęsimo rezultatas buvo vos pasikeitęs – 81:81. Bet tada baudas sumetė P. Jankūnas, tritaškį pridėjo M. Kalnietis ir lietuviai galėjo kiek lengviau atsikvėpti – 86:81. Varžovams ir toliau sunkiai sekėsi pelnyti taškus, likus 1 min. 49 sek. mūsiškiai pirmavo – 91:83. Pergalę lietuviams užtvirtino P. Jankūno tritaškis ir M. Kalniečio baudos metimai – 95:85.

Pusfinalyje mūsiškių laukė amžini priešininkai – serbai. Abiejų komandų žaidėjams nereikėjo papildomos motyvacijos šioje kovoje. Tad nuo pat pradžių užvirė arši kova. Lietuviai pirmąjį kėlinuką laimėjo – 22:17, bet antrąjį jau atsigriebė varžovai – 17:13 (35:34 po dviejų kėlinių lietuvių naudai). Po trijų kėlinukų mūsiškiai pirmavo – 48:43.

Lemiame ketvirtyje likus 23 sek. lietuviai pirmavo 65:61, bet likus 15 sek. Milošas Teodosičius pataikė tritaškį – 65:64. Vėliau R. Seibutis pataikė tik vieną baudą iš dviejų (66:64). Bet tada varžovai nepataikė savo metimo, o kamuolį atsikovojęs M. Kalnietis likus 5 sek. stojo mesti dviejų baudos metimų. Ir vėl taiklus buvo tik vienas iš jų. Paskutinė ataka buvo patikėta M. Teodosičiui, bet šio perduodamą kamuolį perėmė J. Mačiulis. Pergalė pusfinalyje iškovota rezultatu: 67:64.

Finale lietuvių laukė ispanai, kurie prieš tai grupės etape buvo pralaimėję serbams (70:80) ir italams (98:105). Nors šiuos varžovus lietuviai įveikė, bet ispanų riešutas buvo per kietas. Jau pirmasis kėlinukas pralaimėtas 8:19. Po dviejų atsilikimą pavyko šiek tiek sumažinti – 33:41.

Bet visus reikalus ispanai sutvarkė trečiajame ketvirtyje, kurį laimėjo 19:10 (43:60 – po trijų kėlinukų). Lemiamas ketvirtis buvo tik formalumas – lietuviai pralaimėjo antrąjį iš eilės finalą rezultatu 63:80.

Beje, į geriausių turnyro žaidėjų penketuką pateko net du lietuviai. Vaizdo įraše prisiminkite šias emocijas: