Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė 2007-ųjų Europos pirmenybės žingsniavo užtikrintai. Grupių etapuose iškovotos 6 pergalės iš tiek pat galimų. Po mūsiškių kojomis krito Turkija, Čekija, Vokietija, Italija, Prancūzija bei Slovėnija.

Lietuviai sugebėjo laimėti ir dramatiškai susiklosčiusią ketvirtfinalio kovą su kroatais (74:72). Tad kelyje medalių link liko tik du žingsniai. Pirmasis – Rusija. Deja, bet pusfinalyje lietuvių žaidimas išsiderino, o rusams raktu į pergale tapo įspūdingas Andrejaus Kirilenko pasirodymas.

Rusijos rinktinės lyderis tame pusfinalyje pelnė 29 taškus, atkovojo 8 kamuolius, perėmė 3 kamuolius ir 3 kartus blokavo lietuvių metimus. A. Kirelenko praktiškai buvo visur, o tai suteikė erdvės ir kitiems Rusijos krepšininkams. Pusfinalis pralaimėtas rezultatu – 74:86.

Bet tada dar laukė arši kova dėl trečiosios vietos su Graikija. Pastarieji čempionate buvo suklupę tik prieš tuos pačius rusus bei dukart prieš Ispaniją (grupės varžybose ir pusfinalyje). Tarp šių rinktinių užvirė arši kova, tačiau galiausiai būtent Lietuvos krepšininkai kėlė rankos į viršų ir džiaugėsi bronzos medaliais. Bet apie viską nuo pradžių.

Lyderių sugrįžimas

Primename, kad 2007 metais Lietuva subūrė itin pajėgią rinktinę, kuri bent jau popieriuje atrodė žymiai solidesnė nei 2005-siais. Į rinktinę sugrįžo Šarūnas Jasikevičius ir Darius Songaila. Prie jų prisijungė Rimantas Kaukėnas, Jonas Mačiulis ir Linas Kleiza.

Šis penketukas papildė 2005-siais dėl medalių nesėkmingai kovojusią gvardiją, kurioje buvo tokie krepšininkai, kaip Giedrius Gustas, Darjušas ir Kšyštofas Lavrinovičiai, Ramūnas Šiškauskas, Simas Jasaitis, Paulius Jankūnas bei Robertas Javtokas.

Iš 2005-ųjų sudėties neliko penkių Lietuvos rinktinės krepšininkų: Vido Ginevičiaus, Mindaugo Žukausko, Mindaugo Lukauskio, Simono Serapino ir Dariaus Šilinskio.

Rusijos antausis

Nuo pat pirmųjų pusfinalio akimirkų Lietuva patyrė varžovų jėgą. Kol rusai pelnė taškus, mūsiškiai blaškėsi aikštelėje. Tas atsispindėjo ir rezultate – 12:25. Antrajame kėlinuke mūsiškiams pavyko kiek atsitokėti ir sumažinti atsilikimą 6 taškais. 33:40.

Trečiajame kėlinuke kova virė taškas į tašką. Tad dar po 10 minučių ryškesnių pokyčių neįvyko – 58:65. Deja, bet lemiame ketvirtyje rusai trūktelėjo į priekį taip nulemdami ir rungtynių baigtį. Paskutinį kėlinuką laimėję 5 taškais, rusai iškovojo galutinę pergalę 86:74. Lietuvių gretose išsiskyrė net 30 taškų pelnęs Ramūnas Šiškauskas, tačiau kiti rinktinės nariai neišsiskyrė rezultatyvumu.

Bronzinė kova

Kovoje dėl bronzos lietuvių laukė graikai, kurie savo pusfinalį buvo pralaimėję čempionato šeimininkams ispanams (77:82). Dvikova su graikais prasidėjo itin atkakliai. Nė viena komanda neįgijo ryškesnės persvaros, o po 10 minučių kovos lietuviai pirmavo 20:19.

Antrajame kėlinuke mūsiškiams pavyko šiek tiek atitrūkti ir atsiplėšti nuo varžovų septyniais taškais – 41:34. Bet Graikija nė neketino nuleisti rankų, todėl trečiajame kėlinuke kova vyko taškas į tašką, bet lietuviams pavyko išsaugoti persvarą – 62:54.

Lemiame ketvirtyje lietuvius į priekį patraukė taiklūs tolimi S. Jasaičio ir R. Šiškausko metimai. Ramiai rungtynių pabaigą sužaidę lietuviai laimėjo – 78:69. Rezultatyviausias bronzinėje kovoje buvo Kšyštofas Lavrinovičius (19 taškų).

Tuometinis Lietuvos rinktinės krepšininkas Ramūnas Šiškauskas:

„Pralaimėjimas Rusijai buvo vienintelis tame čempionate. Nereikia ieškoti pasiteisinimų, bet po dramatiškai susiklosčiusio ketvirtfinalio su kroatais jau kitą dieną kovojome pusfinalyje. Rusai turėjo papildomą dieną poilsiui. Tad bloga pradžia rungtynėse su rusais kažkiek susiklostė ir dėl nuovargio.

Rusai tada pataikė daug tritaškių. A. Kirilenko sužaidė fantastiškai. Visi žinojo jį puikiai, bet taip lengvai tokio žaidėjo nesustabdysi. Jis patirties daug turėjo, todėl išnaudojo visas savo stipriąsias puses. Prieš jį gintis buvo ypatingai sunku. Taip, tose rungtynėse jis buvo vienas geriausių žaidėjų, bet ir visa komanda tąkart gerai sužaidė. Mums daug jėgų kainavo bandymai pasivyti nutolusius varžovus. Ir kai tą padarėme, tada jėgų mažai belikę buvo.

Man asmeniškai tos rungtynės buvo geros (pelnė 30 taškų), krito viskas, ką mečiau. Kai komanda jaučia, kad kažkam gerai sekasi, tai stengiasi daugiau progų tam žaidėjui suteikti. Nepaisant to, tas vakaras asmeniškai buvo geras, bet komanda pralaimėjo, tad viskas nusibraukė.

Kovoje dėl 3 vietos su graikais reikėjo žaisti labai susikaupus. Jie turėjo labai gerą komandą, gynė 2005-siais iškovotą čempionų titulą. Nors laimėjome 9 taškais, bet pačios rungtynės toli gražu nebuvo lengvos. Žinoma, svarbiausia – iškovota pergalė ir bronzos medaliai.“