Bazelio mieste vykusiose Europos futbolo čempionato rungtynėse ginklus surėmė Šveicarija ir Turkija. Į pilnutėlį „Jakob-Park“ stadioną sugūžėję sirgaliai laukė šeimininkų pergalės, bet kaip iš kibiro lijęs lietus ir virš galvų rūsčiai juodavę masyvūs debesys nežadėjo nieko gero...

Prasidėjus mačui žaidimo sąlygos su kiekviena minute tik blogėjo, o futbolininkams teko tiesiog irtis per aikštėje telkšančias balas, todėl nieko nuostabaus, kad progas tiek turkams, tiek šveicarams kurti sekėsi itin sunkiai.

Vis tik sužaidus kiek daugiau nei pusę pirmojo kėlinio nedaug trūko, kad kamuolys suspurdėtų Šveicarijos vartų sargo Diego Bengalio vartuose, kai po Nihato Kahvecio perdavimo kamuolys nuo Arda Turano galvos atšoko į virpstą.

Lietus ir toliau šniokštė, o žaidėjai po truputį vis labiau apsiprato su neįprastomis futbolui sąlygomis. 32 minutę po idealaus devyniolikmečio Eren Derdiyoko perdavimo turkų kilmės Šveicarijos rinktinės puolėjas Hakanas Yakinas nenoromis įritino kamuolį į bene pirmą kartą šiose pirmenybėse rimčiau suklydusio Volkano Demirelio vartus – 1:0.

bbc.co.uk nuotr.

Po poros minučių tas pats Hakanas Yakinas po Valono Behramio perdavimo antrąkart nukreipti kamuolio į turkų vartus jau nebeišdrįso, nors tame epizode mušti pro šalį buvo kur kas sunkiau nei pataikyti.

Iki pertraukos komandoms nebepavyko nuveikti nieko įdomesnio. Stadionas tuo tarpu pavirto mini baseinu, o futbolas labiau priminė vandensvydį. Laimei, lietus aprimo ir suteikė vilties, kad rungtynės bus baigtos.

Nuo pat antrojo kėlinio pradžios Turkijos žaidėjai griebė šveicarus už ragų ir bandė kuo greičiau išlyginti rezultatą puikiai suprasdami, kad pralaimėjimas jiems būtų beveik pražūtingas. Už ryžtą ir kovingumą pirmuosius dividendus turkai gavo 58 minutę, kai po aktyviojo Nihato perdavimo Semihas Senturkas smūgiavo galva, o šveicarų vartininkas Diego Bengalio nesugebėjo atmušti tiesiai į jo rankas skriejusio kamuolio – 1:1.

Lygiosios netenkino nei vienų, nei kitų, bet apnuoginti savo gynybos irgi niekas nesiruošė. Fatiho Terimo auklėtiniai atrodė šiek tiek geriau, bet šveicarai kontratakų metu ne kartą galėjo susigrąžinti kažkada turėtą persvarą. Bene geriausią progą tam jie turėjo 84 minutę, kai turkai nesėkmingai pakėlė kampinį, ir šveicarai net keturiese išbėgo prieš vieną varžovų gynėją. Vis tik Volkanas Demirelis dar kartą įrodė, kad ne veltui yra vadinamas vienu geriausių turnyro vartininkų, ir neutralizavo pavojų.

Neįmuši tu, įmuša – tau. Kad ir kaip būtų įgrisusi ši nerašyta futbolo taisyklė, bet jos teisingumu galėjome dar kartą įsitikinti, kai pačioje mačo pabaigoje turkai išplėšė pergalę: Arda Turanas jau per teisėjo kompensuotą laiką nusprendė išbandyti savo laimę iš toli ir kamuolys, po rikošeto pakeitęs savo trajektoriją, nusileido šeimininkų vartų tinkle – 2:1. Neįtikėtina Turkijos pergalė ir apmaudus šveicarų pralaimėjimas. Ką gi, nieko nepadarysi, toks yra gyvenimas, toks yra futbolas.

Gaila šeimininkų šveicarų, kurie, patyrę antrąją nesėkmę iš eilės, atsisveikino su viltimis pratęsti savo pasirodymą Senojo žemyno futbolo fiestoje. Tuo tarpu turkų likimas spręsis paskutinėse rungtynėse su Čekija, kurių nugalėtojas ir iškovos teisę grumtis ketvirtfinalyje. Portugalijos rinktinė anksčiau laiko užsitikrino ne tik kelialapį į kitą etapą, bet ir pirmąją vietą A grupėje.