REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pomidorai yra viena iš populiariausių ir dažniausiai naudojamų daržovių mūsų virtuvėje. Jų unikalus skonis ir skirtingos spalvos praturtina įvairių patiekalų grožį bei skonį. Visgi norint užsiauginti pomidorus namuose, reikia žinoti keletą šių daržovių auginimo aspektų.  Tinklaraščio ir apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ autorė Lina Liubertaitė pasakoja, kaip išsirinkti tinkamą pomidorų veislę, kaip juos prižiūrėti bei dalijasi skonio receptorius sužadinančių pomidorų veislių pavadinimais.

Pomidorai yra viena iš populiariausių ir dažniausiai naudojamų daržovių mūsų virtuvėje. Jų unikalus skonis ir skirtingos spalvos praturtina įvairių patiekalų grožį bei skonį. Visgi norint užsiauginti pomidorus namuose, reikia žinoti keletą šių daržovių auginimo aspektų.  Tinklaraščio ir apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ autorė Lina Liubertaitė pasakoja, kaip išsirinkti tinkamą pomidorų veislę, kaip juos prižiūrėti bei dalijasi skonio receptorius sužadinančių pomidorų veislių pavadinimais.

REKLAMA

Moteris teigia, kad pomidorus derėtų pradėti sėti kovo viduryje. Sodininkė patikslina, kad vieną dalį sėklų galima pasėti kovo viduryje, o kitą šiek tiek vėliau. Svarbiausia – nepaskubėti. 

„Tai yra orientacinis laikas, jeigu pomidorus planuojate auginti šiltnamyje. Jei planuojate auginti namuose ant palangės arba įstiklintame balkone, kai kurias veisles galima pradėti sėti ir anksčiau. 

REKLAMA
REKLAMA

O jeigu planuojate auginti lauke, be priedangos, rekomenduoju palaukti kovo pabaigos. Bet kuriuo atveju, nėra būtina visus pomidorus susėti per vieną kartą“, – pataria Lina. 

REKLAMA

Skirtingos pomidorų veislės 

Lina Liubertaitė pasakoja, kad pomidorai gali būti skirtingo vėlyvumo. Kai kurie pradeda derėti anksčiau, o kiti – vėliau. Dar kiti gali nuskinti išsilaikyti labai ilgai.  

„Dažnai liaudiškai tokio tipo pomidorai vadinami žieminiais. Jie derėti pradeda vėliau, bet nuskynus juos galima išlaikyti iki žiemos, o kartais net ir ilgiau – žiemos pabaigos. 

Kai kurie pomidorai anksti pradeda derėti, todėl taip pat anksti baigiasi derlius, o kai kurie būna ilgo derėjimo, tada labai smagu, kai pomidorus galima skinti ilgą laiką. 

REKLAMA
REKLAMA

Šios savybės skiriasi, dėl to visada galima auginti skirtingų veislių pomidorus tam, kad galėtumėme nusiskinti skirtingų pomidorų: ne tik kitokio skonio bei dydžio, bet ir derėjimo laiko, trukmės“, – pataria sodininkė. 

Kaip išsirinkti tinkamą pomidorų veislę? 

Moteris pasakoja, kad geriausia nuspręsti kokių pomidorų norite, kalbant apie skonį ir dydį: vieniems patinka labai saldūs, kietesni pomidorai, o kitiems sultingi. 

„Dar kiti nori pomidorų konservavimui, tad labai patogu auginti pailgus pomidorus – juos lengva sutalpinti į stiklainį – reikėtų sau atsakyti, ko tikitės iš derliaus“, – teigia moteris. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lina Liubertaitė paskatina, kad norint pradėti auginti pomidorus, reikėtų taip ir padaryti – eigoje suprasite, kurios veislės daržovės patiko, o kurios ne.  

„Taip pamatysite, kurio derliaus visada laukdavote, o kurie likdavo nesuvalgyti. Taip pat, norint išsiaiškinti, kurios veislės jums prie širdies, galite pomidorų paragauti pas kitus žmones: kaimynus, pažįstamus, sodininkus. Taip galėsite išgirsti idėjų, patarimų ir mėgautis savuoju derliumi“, – sako ji. 

Tinkamiausias laikas pomidorų persodinimui 

Gamtos mylėtoja aiškina, kad pomidorus dažniausiai sėjame į daigyklas namuose ir juos paauginame. Vėliau turime juos persodinti į gruntą, kuriame jie augs nuolat tam , kad gautų reikalingų maisto medžiagų ir galėtų toliau vystytis. 

REKLAMA

„Kada juos persodinti, priklauso nuo to, kokios sąlygos lauke, ar dirvožemis pakankamai įšilęs ir kokio dydžio yra sodinukai. Turime sulaukti kol jie užaugs iki tam tikro aukščio. 

Todėl ir patariu jų nepasodinti per anksti, nes gali nutikti taip, kad turime didelius sodinukus ant palangės, o lauke dar vis šalta“, – pataria moteris. 

Svarbus aspektas pomidorų priežiūroje – laistymas 

Lina Liubertaitė įspėja, kad labai svarbu nuolat stebėti daigus, kad jie neperdžiūtų, bet kad ir nebūtų baloje. Moteris pasakoja, kad dažnai žmonės klausia, kaip dažnai reikia laistyti, bet vieno atsakymo nėra. 

REKLAMA

„Kai daigelis mažas, jam vazonėlis yra gana didelis ir pats daigas tiek drėgmės nesuvartoja – tokiu atveju galima laistyti kartą per dvi ar tris dienas. 

O jei daigai ant palangės jau labai dideli, vazonėlis atrodo mažytis, saulės lauke yra daug, kartą per dieną būtina laistyti, o dažnu atveju net du kartus per dieną.  

Svarbu stebėti vandens kiekį. Jeigu planuojate per tą laikotarpį savaitės ar dviejų atostogas, geriau neauginkite daigų, o vėliau įsigykite juos prekybos vietoje. Svarbu laistyti ne šaltu, o kambario temperatūros vandeniu“, – sako Lina. 

Pomidorų tręšimas 

Apželdinimo specialistė sako, kad tik pasėjus, jokių trąšų naudoti nereikia. Linos teigimu, svarbiausia, kad sėkla sudygtų, o visą sudygimui reikalingą energiją, ji turi savyje.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris tęsia, kad vėliau, kai mes persodiname mažą daigelį, nereikia skubėti tręšti – svarbiausias tręšimas vyksta persodinant daigą į jo augimo vietą. 

„Tada dedame trąšų į pačią duobę ir sumaišome jas su žemėmis. Vėliau reikėtų stebėti situaciją – jeigu pomidorus auginame vazone, trąšų, kurias įdėjome sodindami, turi užtekti visam sezonui. Jeigu jas auginame lauke arba šiltnamyje, tręšimo gali prireikti ir vėliau.  

Reikia stebėti pačius pomidorus, jų nokstančius vaisius, lapus – pasikeitę lapai ar deformavęsi vaisiai parodo, kad kažkokių medžiagų gali trukti. 

Norint išspręsti tą problemą, galima patręšti trąšomis su tuo trūkstamu specifiniu elementu.  Kiekvienas sodininkas pasirenka pagal save – vieni renkasi mineralines trąšas, kuriose yra visas subalansuotas medžiagų kompleksas, o kiti renkasi organines, savo gamybos trąšas.  

REKLAMA

Naudojant organines trąšas sudėtingiau prognozuoti jų poveikį, nes nežinome, kokią įtaką daro mūsų pačių pagamintas produktas ir kiek pagamintos medžiagos augalas gali pasisavinti“ – sako moteris.

Dalijasi mėgstamiausios pomidorų veislėmis

Lina Liubertaitė dalijasi, kad turi ir savo mėgstamiausias pomidorų veisles. Vienos iš jų – „Black Cherry“, o kita – „Ananas“. 

„Black cherry“ – tai tamsūs mažieji vyšniniai pomidoriukai. Juos labai lengva auginti, nes pats krūmas yra galinags, užauga didelis ir aukštas, tačiau galime auginti ir vazone.  

Pomidoriukų būna daug, tačiau karštomis dienomis juos palaisčius per daug, gali sutrūkinėti. Trūkumas yra nedidelis, palyginus su kitomis geromis savybėmis. 

REKLAMA

Veislę „Ananas“ galima įsigyti daugelyje parduotuvių. Tai gana anksti pradedantys derėti geltonieji pomidorai. 

Jie yra labai švelnaus skonio, tačiau paskutiniu metu pastebiu, kad iš vieno krūmo derlius nebūna labai gausus. Visgi jie yra mano favoritai, nes skonis yra itin puikus“, – patirtimi dalijasi L. Liubertaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų