• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas – daugianacionalinė institucija, kurioje dirba daugiau nei 700 europarlamentarų ir 6 tūkst. darbuotojų. Kasdieninę veiklą EP vykdo net 23 pastatuose Briuselyje, Liuksemburge ir Strasbūre.

REKLAMA
REKLAMA

Trijuose miestuose įsikūręs Parlamentas, kuriame dirba visos ES piliečių atstovai, neišvengiamai yra keliaujantis parlamentas. Pažvelkime į žingsnius, skirtus sumažinti šios institucijos poveikį aplinkai.

Milžiniškas ir mobilus – šie du Europos Parlamentą apibūdinantys epitetai neišvengiamai reiškia dideles vienintelės tiesiogiai renkamos institucijos energijos sąnaudas.

REKLAMA

Sklandžiam teisėkūros procesui reikia ne tik žmogiškųjų išteklių, bet ir elektros, vandens, kuro ir popieriaus. Visgi naujos technologijos ir „žaliasis mąstymas“ padeda gerokai sumažinti šių resursų sunaudojimą.

Aplinkai draugiškesnis Parlamentas

Vienu metu Europos Parlamente dirbančių žmonių skaičius gali šoktelėti net iki 10 tūkst. – prie daugiau nei 700 europarlamentarų ir 6 tūkst. pareigūnų turime pridėti EP narių padėjėjus, paslaugų teikėjus, lankytojus, žurnalistus ir lobistus. Be to, parlamentarai dažnai keliauja į Briuselį, Strasbūrą ir grįžta į savo šalis. Europarlamentarų delegacijos vyksta susitikti su kolegomis iš užsienio ir stebėti rinkimų.

Europos Parlamentui iki „nulinės emisijos“ dar toli, tačiau iki 2020 m. jis savo anglies pėdsaką siekia sumažinti 30 %. Naujuose József Antall (JAN) ir Willy Brandt (WIB) Parlamento pastatuose Briuselyje jau naudojama daugelis ekotechnologijų.

REKLAMA
REKLAMA

Konrado Adenauerio (KAD) pastato Liuksemburge priestatas bus vienas ekologiškiausių pasaulyje. BREEAM įvertinimą sieksiantis gauti pastatas naudos geoterminę, saulės ir kogeneracijos būdu gaminamą energiją, biokurą, jame bus sumontuoti fotovoltiniai elementai, kuro kasetės ir „laisvo šaldymo“ agregatai.

Žaliasis mąstymas

Europos Parlamento sprendimu nuo 2019 m. visi naujai pastatyti ar iš esmės renovuoti pastatai turės tapti „nulinės energijos pastatais“, t.y. pasigaminti tiek energijos, kiek jos sunaudos. Kokių žingsnių sumažinti energijos sunaudojimą ir CO2 išmetimą ėmėsi pats Europos Parlamentas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

    * Nuo 2008 m. sausio EP perka tik „žaliąją“ elektros energiją.

    * Vykdant viešuosius pirkimus atsižvelgiama į ekologiškumą. EP perka mažai energijos naudojančią kompiuterinę techniką, perdirbtą popierių, ekologiškus valymo produktus.

    * Prie daugiau nei 90 % EP kompiuterių prijungti plokščiaekraniai monitoriai.

    * Daugelyje EP biurų įrengtas automatinis kompiuterių ir šviesų išsijungimas, naudojami dvipusio spausdinimo funkciją turintys spausdintuvai.

    * Darbuotojai skatinami naudotis viešuoju transportu, vykstantieji darbo reikalais gali nemokamai naudotis daugiau nei 50 dviračių.

    * Laiškams tarp arti esančių EP pastatų pristatyti naudojami du elektromobiliai.

    * Sumažintas misijų į kitus miestus skaičius, o nuo 2008 m. į Strasbūrą galima vykti greituoju traukiniu.

    * Išplėstos vaizdo konferencijų rengimo galimybės.

    * Patobulintos šildymo sistemos.

    * Daugiau nei 50 % EP šiukšlių perdirbama, kompostuojama ar panaudojama iš naujo.

REKLAMA

Nuveikti teks dar daug

Nekyla abejonių, kad norėdamas išnaudoti energijos taupymo potencialą Europos Parlamentas turi paskubėti. Būtina pertvarkyti šildymo ir kondicionavimo sistemas, užtikrinti tinkamą šilumos izoliaciją, aktyviau skatinti darbuotojus persėsti iš automobilių į viešąjį transportą ar ant dviračių.

Siekiant atnaujinti oficialų automobilių parką, naujai skelbiamuose konkursuose iš gamintojų reikalaujama ne daugiau nei 160 g CO2/km išmetančių automobilių, pirmenybę teikiant hibridinių ir dujinių transporto priemonių gamintojams.

REKLAMA

Siekiant plėsti ekologinį sąmoningumą, nuo birželio 24 iki liepos 15 d. EP pastatuose Liuksemburge, Briuselyje ir Strasbūre rengiami Žaliosios savaitės renginiai. Jose bus pristatomas energijos sąnaudas leidžiantis palyginti „energijos dviratis“, klimato kaitą Arktyje vaizduojanti fotografijų paroda, elektrinis dviratis ir autobusiukas bei „eko šriftas“, leidžiantis sutaupyti iki 20 % spausdintuvo rašalo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Parlamentas

EP dirbs 736 europarlamentarai ir 6 tūkst. darbuotojų. EP dirba 23 pastatuose Briuselyje, Liuksemburge ir Strasbūre, turi 33 informacijos biurus visoje ES.

Bendras EP patalpų plotas viršija 1 mln. m2, 80% atitinka EMAS standartus. 2006 m. EP išmetė 114 tūkst. tonų šiltnamio dujų (CO2 ekvivalentais).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų