REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos prezidento rinkimuose jokios intrigos nebuvo, milžiniška balsų persvara juos laimėjo Vladimiro Putino įpėdiniu pasirinktas Dmitrijus Medvedevas. Kaip ir buvo laukiama, rinkimai neatitiko demokratinių normų, tačiau neverta abejoti ir tuo, kad rusai nori politinio stabilumo bei tęstinumo, skelbia „Spiegel Online“.

REKLAMA
REKLAMA

Tęstinumas bus užtikrintas, nes pats D. Medvedevas teigia tęsiantis V. Putino pradėtą politikos kursą. Verslininkai taipogi gali būti užtikrinti, kad jokių esminių pokyčių nebus. Kaip rašo „Spiegel Online“, praėjusiais metais Rusijos ekonomika augo 8 proc., o tai yra vienas geriausių rezultatų po Sovietų Sąjungos žlugimo. Šie rezultatai paaiškina, kodėl dauguma verslininkų mieliau renkasi politinį stabilumą bei tęstinumą ir nesiekia esminių permainų. Rusijos investicinio banko „Uralsib“ vyriausiasis strategas Chrisas Weaferis teigia, kad rinkimų rezultatai yra priimtini verslui, nes V. Putino įtvirtintas stabilumas nuo šiol bus suderinamas su liberalia D. Medvedevo darbotvarke.

REKLAMA

Savaime suprantama, kad dar ankstoka spėlioti, koks D. Medvedevo prezidentavimo pobūdis atsiskleis praktikoje. Vienintelis kiek ryškesnis jo rinkiminės kampanijos pranešimas ir buvo siekis įteigti, kad pirmasis vicepremjeras bei dujų monopolininko „Gazprom“ valdybos pirmininkas tęs savo pirmtako Kremliuje pradėtus darbus. Tiesa, tokius pažadus jis intensyviai dalino dar ir prieš tapdamas oficialiu kandidatu prezidento rinkimuose. Tad galbūt galima daryti išvadą, jog D. Medvedevas yra remiamas ir reikšmingas tik tiek, kiek mėgina kopijuoti V. Putiną ir vadovautis jo idėjomis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, nors D. Medvedevas ir teigia užtikrinsiąs stabilumą bei tęstinumą, tačiau Rusijos ateitis nuo to netampa nė kiek mažiau intriguojanti bei nenuspėjama. Bene didžiausia intriga yra klausimas, kaip D. Medvedevui seksis dirbti tandeme kartu su į premjero postą persėsiančiu V. Putinu. Rusija yra įpratusi nuolat turėti vienintelį stiprų lyderį. Padėtis, kai Rusijos politinėje sistemoje egzistavo du galios centrai, dar niekada nebuvo stabili ir ilgai neužtruko.

Turint omenyje V. Putino populiarumą ir jo centrinį vaidmenį, kurį jis ilgą laiką vaidino Rusijos politinėje sistemoje, jis turės žymiai daugiau galios nei ankstesni Rusijos premjerai. Daugelis analitikų netgi teigia, kad V. Putinas ir toliau bus centrinė Rusijos politinės arenos figūra. Nors Konstitucija V. Putinui u-draudė siekti trečios iš eilės prezidento kadencijos, niekas negali jo sulaikyti nuo kandidatavimo 2012 metų prezidento rinkimuose. Tad D. Medvedevas gali būti ne ką daugiau nei pereinamoji figūra ir žmogus, saugantis Kremliaus vadovo kėdę, į prezidento postą sugrįžti ketinančiam V. Putinui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, dalis iš apžvalgininkų tikisi iš D. Medvedevo ekonomikos liberalizavimo. D. Medvedevas teigė, kad valstybinių kompanijų vadovų postuose vietoje valstybės skiriamų „lojalistų“, turi sėdėti nepriklausomi direktoriai. Jis taipogi teigė sumažinsiąs valstybės vaidmenį ekonomikoje. D. Medvedevas teigia atgaivinsiąs ir tas esmines reformas, kurias bandė įgyvendinti V. Putinas, tačiau jos taip ir netapo realybe. Rusiją D. Medvedevas apibūdino kaip „teisinio nihilizmo“ žemę. Jis turėjo omenyje išsikerojusią korupciją ir kitus neteisinius metodus verslo ginčams spręsti. Naujai išrinktas prezidentas taipogi teigė, kad teisminė sistema turi tapti nepriklausoma nuo įstatymų leidžiamosios bei vykdomosios valdžių.

REKLAMA

Jis taip pat žada peržiūrėti ir pensijų reformą, kuri V. Putino valdymo metu taip ir nebuvo įgyvendinta. Nuo 2004 metų rusai gali naudotis privačių pensijų fondų paslaugomis, tačiau praktikoje šia galimybe beveik niekas nesinaudoja. Dėl to Rusijos akcijų biržai trūksta ilgalaikių kapitalo šaltinių, o valstybė ant pečių sau užsikrauna milžinišką pensijų mokėjimo naštą, kuri yra tarsi tiksinti laikrodinė bomba.

Kalbant apie užsienio politiką, D. Medvedevas žadėjo bendradarbiauti su Vakarų partneriais. Jo tonas buvo priešingas aštriai V. Putino retorikai.

REKLAMA

Tačiau galima klausti, ar naujieji pažadai nėra vien tik kalbėjimo tono pasikeitimas ir ar tie pažadai bus įgyvendinti praktikoje? Tačiau, kaip teigia Maskvos investicinio banko „Rennaissance Capital“ atstovas Rolandas Nashas, vien tono pasikeitimas yra reikšmingas posūkis. Jis teigia, kad Rusijos įvaizdis dažnai yra prastas ir nevilioja investuotojų vien dėl pernelyg aštrios V. Putino retorikos net nepaisant to, kad ta retorika dažnai telieka praktikoje neįgyvendinta žodine tirada.

Ar Rusija pasuks ekonominės liberalizacijos keliu, pamatysime D. Medvedevo valdymo metu. Tačiau bent jau būsimojo Kremliaus šeimininko retorika yra palanki permainoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų